آیا وسعت مراتع کشور کاهش پیدا کرده است؟

به گزارش وبلاگ عکس، بر اساس برخی آمارهای منتسب به دفتر فنی مرتع سازمان جنگل ها مساحت مراتع ایران حدود 50 سال گذشته بیش از 90 میلیون هکتار برآورد شده بود.

آیا وسعت مراتع کشور کاهش پیدا کرده است؟

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ عکس، مساحت مراتع ایران حدود 50 سال گذشته بیش از 90 میلیون هکتار برآورد شده بود که از این میزان حدود 74 میلیون هکتار وضعیت خوب و متوسطی داشتند اما ترحم بهزاد مدیرکل دفتر فنی مرتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: در حال حاضر بر اساس آخرین مطالعات دفتر مهندسی سازمان جنگل ها وسعت مراتع کشور 84.8 میلیون هکتار است که 52 درصد سطح کشور را تشکیل می دهد .

بهزاد در پاسخ به این سوال که آیا وسعت مراتع کشور طی سال های اخیر کاهش پیدا کرده است یا خیر، اظهارکرد: آمار و ارقامی که طی سال های گذشته در ارتباط با وسعت مراتع کشور اعلام می شد دقیق و مبتنی بر اندازه گیری های کارشناسانه نبود. برای مثال اعداد ضد و نقیضی اعم از 114 میلیون هکتار، 100 میلیون هکتار و 90 میلیون هکتار برای وسعت مراتع کشور اعلام می شد که به دلیل دقیق نبودن ابزار اندازه گیری، نبود کاداستر و مطالعات پوشش گیاهی نمی توان به آن ها استناد کرد .

به گفته مدیرکل دفتر فنی مرتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری وسعت مراتع کشور کار اندازه گیری دقیق وسعت مراتع کشور در سال 1381 آغاز شد و تا سال 1383 ادامه داشت. در حال حاضر نیز به دنبال آن هستیم که این اطلاعات را به روز کنیم .

بهزاد با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از نیمی از وسعت مراتع کشور در وضعیت فقیر قرار دارند و درصد تاج پوشش آن ها کمتر از 25 درصد است، شرح داد: احداث کارخانه، معدن کاوی، چرای دام و... از جمله اقداماتی است که سبب تخریب مراتع شده است .

وی در ادامه ضمن بیان اینکه 75 درصد ارزش مراتع، ارزش های زیست محیطی مانند جلوگیری از فرسایش خاک، تنظیم گردش آب در طبیعت و حفظ ذخایر ژنتیک گیاهی و جانوری است، گفت: ارزش یک هکتار مرتع در سال 232 دلار است همچنین علاوه بر تولید علوفه ارزش اقتصادی گیاهان مرتعی بیشتر مربوط به فرآورده های دارویی، غذایی و صنعتی است .

مدیرکل دفتر فنی مرتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در ادامه با اشاره به اینکه ما قانون مستقلی برای حفاظت از مراتع کشور نداریم، اظهار کرد: قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع بیشتر نگرش جنگلی دارد و به صورت موردی به مراتع پرداخته است. اگر قانون مستقلی برای مراتع تدوین کنیم که جزو اسناد بالادستی باشد می توانیم تا حدود زیادی جلوی تخریب مراتع را بگیریم .

بهزاد در انتها ضمن اشاره به محدودیت های واگذاری مراتع که به زودی به استان ها ابلاغ می شود، گفت: علاوه بر محدودیت های واگذاری در مراتع مشجر، درجه یک و برخی نقاط دیگر قرار است که حقوق عرفی و بهره برداران در قبال واگذاری مراتع به سه برابر افزایش پیدا کند .

منبع:ایسنا

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "آیا وسعت مراتع کشور کاهش پیدا کرده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا وسعت مراتع کشور کاهش پیدا کرده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید