استفاده از گازهای گلخانه ای برای بازگشت فضانوردان از مریخ

به گزارش وبلاگ عکس، بدون شک تبدیل گازهای گلخانه ای به سوخت می تواند به مقابله با گرمایش جهانی کمک کند اما علاوه بر آن شاید بتواند به تولید سوخت در مریخ هم کمک کند.

استفاده از گازهای گلخانه ای برای بازگشت فضانوردان از مریخ

به گزارش وبلاگ عکس و به نقل از تک اکسپلوریست، مهندسان دانشگاه سینسیناتی(Cincinnati) با چنین هدفی، دست به توسعه روشی برای تبدیل گازهای گلخانه ای به سوخت زده اند.

جو مریخ عمدتا از دی اکسید کربن تشکیل شده است و با استفاده از این روش می توان میزان سوخت مورد نیاز فضانوردان برای بازگشت به زمین را به نصف رساند.

محققان از یک راکتور برای تبدیل دی اکسید کربن به متان استفاده کردند. ایستگاه فضایی بین المللی از فرآیند واکنش ساباتیر(Sabatier) برای دریافت دی اکسید کربن از هوای تنفسی فضانوردان و تبدیل آن به سوخت موشک برای حفظ این ایستگاه در مدار استفاده می کند.

جینگجی وو(Jingjie Wu) استادیار دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه سینسیناتی می گوید: این روش مشابه داشتن یک پمپ بنزین در مریخ است. شما به راحتی دی اکسید کربن هوا را به وسیله این راکتور به متان تبدیل می کنید.

او اضافه نمود: من متوجه شدم که گازهای گلخانه ای در حال تبدیل شدن به مسئله ای اساسی برای جامعه هستند. به همین دلیل است که من معتقدم باید به انتشار صفر خالص دی اکسید کربن دست یابیم.

این گروه از محققان در حال آزمایش کاتالیزگرهای مختلف هستند تا بازدهی متان را بالا ببرند.

وو می گوید: این فرآیند به کاهش تغییرات جوی کمک می کند و علاوه بر آن مزیت تجاری بزرگی در تولید سوخت به نام یک محصول جانبی دارد.

بازدهی این فرآیند 100 برابر بیشتر از انواع مشابه آن در 10 سال گذشته است. بنابراین می توان تصور کرد که سرعت آن بیشتر و بیشتر شود. طی 10 سال آینده ما شاهد شرکت های نوپایی هستیم که از این روش به صورت تجاری استفاده می کنند.

این گروه علاوه بر متان با استفاده از کاتالیزگرهای مختلف پیروز به تولید اتیلن شدند. اتیلن مهم ترین ماده شیمیایی جهان است.

وو می گوید: در حال حاضر برای سفر به مریخ و بازگشت از آن باید دو برابر سوخت با خود ببرید که بسیار سنگین است. ما می توانیم از دی اکسید کربن متانول تولید کنیم و از آن برای تولید سایر مواد استفاده کنیم. این راهی است که شاید بتوان به وسیله آن در مریخ ساکن شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "استفاده از گازهای گلخانه ای برای بازگشت فضانوردان از مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از گازهای گلخانه ای برای بازگشت فضانوردان از مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید