بازدید معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی از آزمایشگاه های پژوهشکده حفاظت و مرمت، افتتاح آزمایشگاه گوهرشناسی

به گزارش وبلاگ عکس، معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از آزمایشگاه ها و کارگاه های پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بازدید کرد .

بازدید معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی از آزمایشگاه های پژوهشکده حفاظت و مرمت، افتتاح آزمایشگاه گوهرشناسی

به گزارش وبلاگ عکس به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در این بازدید محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی از نزدیک با نحوه خدمات و فعالیت آزمایشگاه های طیف سنجی فلورسانس پرتوی ایکس، شیمی، طیف سنجی رامان، ایکس ری، حفاظت و مرمت سفال، بافته ها، سال یابی آثار و... آشنا شد.

طی این بازدید مسئولان و کارشناسان آزمایشگاه ها و کارگاه های یادشده به تشریح اقدامات و پروژه های انجام گرفته و در دست اقدام پرداختند.

در ادامه این بازدید، در نشستی بهروز عمرانی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، به بیان گوشه ای از فعالیت های این مرکز، همکاری های انجام شده با مراکز پژوهشی و پروژه های در دست اقدام پرداخت.

افتتاح آزمایشگاه گوهر شناسی

همچنین در حاشیه بازدید معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، آزمایشگاه گوهر شناسی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به منظور خدمات رسانی به حوزه میراث فرهنگی و تامین احتیاج بخش خصوصی راه اندازی شد .

بهروز عمرانی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در جریان بازدید محمد خیاطیان از آزمایشگاه ها و کارگاه های پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی تاریخی، در تشریح خدمات آزمایشگاه گوهر شناسی گفت: در حوزه گوهر و بلور بخش خصوصی به دنبال مراکزی است که بتواند بدون تخریب گوهر سنگ ها اصالت آنها را معین کند.

او اضافه کرد: از این رو پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با افتتاح این آزمایشگاه می تواند علاوه بر ارائه خدمات پژوهشی در این حوزه به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مراکز پژوهشی، به این گونه مراکز خصوصی نیز به منظور درآمدزایی خدمات رسانی کند.

غلامرضا رحمانی رییس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی تاریخی نیز در ادامه با اشاره به اینکه کمبود آزمایشگاه گوهر شناسی در حوزه میراث فرهنگی احساس می شد توضیح داد: هم اکنون تمامی گوهرسنگ های ارزشمند در بانک مرکزی نگهداری می شوند در صورتی که ناب ترین آنها در کاخ گلستان وجود دارند ولی هیچگاه در معرض نمایش قرار نگرفته اند .

وی دلیل به نمایش درنیامدن گوهر های گرانبها در موزه ها را نداشتن شناسنامه بیان کرد و اضافه کرد: اگر این گوهر ها شناسایی و شناسنامه دار شوند می توان شرایط نگهداری و نمایش آنها را نیز فراهم کرد.

رحمانی گفت: در آزمایشگاه گوهر شناسی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی و تاریخی، گوهرها بدون تخریب، شناسایی و اصالت آنها معین می شوند.

ایرج بهشتی مسئول آزمایشگاه گوهر شناسی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی تاریخی نیز با اشاره به اینکه استفاده از گوهر و سنگ های بهادار در بین ایرانیان تاریخ چندهزارساله دارد که آثار و شواهد آن در کاوش های باستان شناسی به دست آمده توضیح داد: گنجینه هایی ارزشمند از این آثار در موزه ها و کاخ موزه های ایران وجود دارد که لزوم حفظ و نگهداری و تشخیص اصالت آنها امری بدیهی و لازم است.

او گفت: از این رو پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی -تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در صدد ایجاد مرکز تخصصی در زمینه شناسایی گوهر سنگ های باستانی بر آمد تا بتواند علاوه بر شناسایی گوهر های به دست آمده در کاوش های باستان شناسی، موزه ها و کاخ موزه ها در زمینه حفاظت و نگهداری از این گونه آثار راهکارهای علمی و اصولی ارائه دهند.

منبع: میراث آریا

به "بازدید معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی از آزمایشگاه های پژوهشکده حفاظت و مرمت، افتتاح آزمایشگاه گوهرشناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی از آزمایشگاه های پژوهشکده حفاظت و مرمت، افتتاح آزمایشگاه گوهرشناسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید