با این 3 شیوه صبر کردن را به کودک بیاموزید

به گزارش وبلاگ عکس، فکر می کنید کودک شما کم طاقت و عجول است؟ ممکن است دست وپای خود را گم کنید و در برابر او ناگهان از کوره در بروید؟ شاید آرزو کنید: ای کاش فرزند من کمی صبورتر بود.

با این 3 شیوه صبر کردن را به کودک بیاموزید

تمرین های ساده و بانمک برای صبرکردن کودک خلق کنیم

به گزارش عصر ایران، شما می توانید این تمرینات را با چند مثال ساده یاد بگیرید و انجام دهید. فرض کنید شما در آشپزخانه هستید، کودک به شما مراجعه می کند. او به چیزی نیاز دارد و از شما می خواهد هرچه سریع تر به او کمک کنید.

شما که قصد دارید صبوری را به کودک خود یاد بدهید، بهتر است بلافاصله برای برطرف کردن نیاز های کودک عمل نکنید، زیرا اکنون زمان آن رسیده است که کودک سه ساله شما صبوری را تمرین کند.

می توانید یک ساعت شنی پلاستیکی اسباب بازی تهیه کنید، آن را برگردانید و به کودک بگویید: تا وقتی همه شن ها بریزند، خواسته تو را برآورده می کنم. به جای ساعت شنی می توانید از زنگِ ساعت یا تلفن همراه خود نیز استفاده کنید. از قلم نیاندازید که برای اعلام هر زمانی می توانید این شیوه ها را به کار ببرید.

والدین خلاق، شیوه های مجذوب کننده تری هم پیدا می کنند تا صبوری کردن را به کودک خود بیاموزند. بازی های گروهی که نیاز به رعایت نوبت دارند و یا کار هایی مانند کاشتن دانه و گیاهان نیز به بچه ها می آموزد، صبور باشند تا به خواسته های خود دست یابند.

مشاهده مراحل مختلف، دریافت پاداش های کوچک پس از صبر کردن

از کودک خود کمک بگیرید تا در فرایند رسیدن به خواسته هایش به شما کمک کند. اجازه دهید او روند تلاش شما را مشاهده کند و مراحل آماده شدن خواسته هایش را تجربه کند. مثلا اگر کودک از شما خواست تا غذای مورد علاقه اش را تهیه کنید، از کودک بخواهید تا شما را همراهی کند. در هر مرحله برای کودک بگویید که در حال انجام چه کاری هستید تا کودک متوجه شود چه مراحلی باید طی شود تا خواسته های او برطرف شوند.

به جای اینکه بلافاصله خواسته های کودک را برطرف کنید، در قبال کمک ها و صبوری کودک، او را شگفت زده کنید. با یک هدیه یا برنامه شاد، به او پاداش دهید. البته بهتر است کاری نکنیم که کودک به این پاداش ها عادت کند و فقط در قبال دریافت پاداش، کاری را انجام دهد. به این ترتیب ما به تدریج کودک را در مسیر صبوری قرار می دهیم نه در مسیری پرتوقع شدن و یا احساس طلبکاری.

بازی های حواس پرت کن در زمان صبوری

فرض کنید به رستوران رفته اید و کودک مجبور است برای دریافت غذا صبر کند. در این زمان می توانید با انجام چند بازی ساده و هیجان انگیز مانند طرح یک معمای ساده، فرایند صبر کردن را برای کودک آسان تر کنید.

به عنوان والدین کودک سه ساله، بهتر است همیشه چند بازی یا ایده خلاقانه در آستین داشته باشیم. مثلا برخی والدین یک شخصیت خیالی خلق می کنند و هرگاه کمی حواس کودک خود را پرت کنند، از قصه ها و بداهه پردازی درباره این شخصیت خیالی کمک می گیرند. می توانید با طرح قصه های بداهه از شخصیت خیالی، کودک را به یک بازی کوتاه مدت دعوت کنید و فرایند صبر کردن را برای کودک، لذت بخش کنید.

منبع: فرارو

به "با این 3 شیوه صبر کردن را به کودک بیاموزید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این 3 شیوه صبر کردن را به کودک بیاموزید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید