تاج الدین: نباید به بهانه شفافیت رای، عده ای برای مقاصد سیاسی به نمایندگان فشار بیاورند

به گزارش وبلاگ عکس، یک عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شفافیت رای کنندگان یک وسیله برای جلوگیری از فساد قانون است، گفت: اینکه به بهانه شفافیت عده ای بخواهند آرای کنندگان را مهندسی کنند و در موارد خاص و برای مقاصد سیاسی به کنندگان فشار بیاورند پذیرفته نیست.

تاج الدین: نباید به بهانه شفافیت رای، عده ای برای مقاصد سیاسی به نمایندگان فشار بیاورند

ناهید تاج الدین در گفت وگو با وبلاگ عکس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان گفت: مخالف شفافیت رای نمایندگان نیستم اما اینکه شفافیت آرای نمایندگان را یک هدف قلمداد کنیم، اشتباه استراتژیک است، شفافیت رای نمایندگان یک وسیله برای جلوگیری از فساد قانون است و اگر قرار باشد خود فساد آور باشد از معنا تهی می شود.

وی اضافه کرد: شفافیت رای نمایندگان خوب است اما اینکه به بهانه شفافیت، عده ای بخواهند آرای نمایندگان را مهندسی نمایند و در موارد خاص و برای مقاصد سیاسی به نمایندگان فشار بیاورند پذیرفته نیست، هر قانونی که وضع می شود طیف مختلفی ذی نفع دارد و به ضرر عده ای و به سود عده ای دیگر است، اگر قرار باشد این طیف ها فشار اجتماعی بیاورند باید فاتحه قانون خوب را خواند.

نماینده اصفهان بیان نمود: شفافیت رای نمایندگان خوب است اما از فردای تصویب شفافیت رای نمایندگان نباید جلوی درب مجلس آماده تظاهرات طیف های مختلف باشیم.

تاج الدین اظهار کرد: معتقدم هیچ مصلحتی نباید فدای خوشایند فرد یا افرادی شود و بخاطر آنکه طیفی بدش یا خوشش بیاید قانونی وضع یا رد شود، معتقدم قبل از شفافیت دو کار باید انجام داد اول اینکه سندیکاها و اصناف را تقویت و این ابزار را ایجاد کرد که اگر صدایی قرار است به گوش نمایندگان برسد، صدای یک صنف یا سندیکا باشد نه صدای یک طیف خاص و دوم باید فراکسیونیسم را در مجلس تقویت کرد که شفافیت در قالب فراکسیون ها سامان مند شود.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی گفت: آنها که دغدغه شفافیت دارند همپای شفافیت آرای نمایندگان کمک نمایند فراکسیونیسم مفید و مثبت در مجلس شکل بگیرد و نمایندگان در قالب فراکسیونها کنشگری نمایند، اینطور نمایندگان در قالب موضع فراکسیونها رای خود را به افکار عمومی اعلام می نمایند و شاهد شفافیت نظام یافته تر و جهت دارتری هستیم، شفافیتی که از عقل جمعی نمایندگان در فراکسیونها نشات گرفته است و حاصل خرد جمعی است نه فشار اجتماعی. و همه مصالح را در نظر دارد.

تاج الدین ادامه داد: شفافیت یک روش است یک ارزش نیست که بواسطه آن نمایندگان را تخطئه کنیم، قانون خوب نیازمند کار کارشناسی است، بسکمک از خواسته های طیف های مختلف هم بخاطر محدودیت ها و هم بخاطر عدم تطابق با اسناد بالادستی در قانون قابل برآورده سازی نیست و بالطبع در قانون هم برآورده نمی شود اما اگر قرار شد با فشار خواسته ای را برآورده کرد دیگر منتظر وضع قانون خوب نباشیم.

وی شرح داد: اکنون نیز جامعه ما دارای شکاف های اجتماعی است، نباید کاری کنیم که میان گروه ذینفعان قانون هم شکاف ایجاد شود و آنها که قانون به نفع شان بوده در برابر آنها که از قانون انتفاعی نداشته اند صف آرایی نمایند و تولید فشار نمایند.

تاج الدین در سرانجام اضافه کرد: در مجموع مخالف شفافیت رای نمایندگان نیستم به شرطی که دغدغه هایی که بیان نمودم مرتفع شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاج الدین: نباید به بهانه شفافیت رای، عده ای برای مقاصد سیاسی به نمایندگان فشار بیاورند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاج الدین: نباید به بهانه شفافیت رای، عده ای برای مقاصد سیاسی به نمایندگان فشار بیاورند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید