حشرات چطور می فهمند کدام گل گرده دارد؟

به گزارش وبلاگ عکس، گل ها از روش های مختلفی برای ارتباط و اطلاع دادن اندازه ذخیره گرده خود به حشرات گرده افشان، استفاده می نمایند؛ از رنگ و بو گرفته تا حتی تغییرات الکتریکی!

حشرات چطور می فهمند کدام گل گرده دارد؟

تینا مزدکی: حشرات گرده افشان هر بار که بر روی گلی می نشینند در ماموریت هستند و هدف آن ها از این ماموریت پیدا کردن شهد شیرین برای خوردن و پیدا کردن دانه های گرده مغذی است. اما مسئله این است که حشرات از کجا می دانند گرده را از کجا پیدا نمایند؟

به صورت تئوری می توان گفت که یک گل تکه هایی از غبار خوش عطر و طعم را پخش می نماید و به گرده افشان ها علامت می دهد که فوراً به کجا بروند. اما واقعیت کاملا فرق دارد. زیست شناسی که تکامل رنگ گل را مطالعه می نماید می گوید به نفع گیاه نیست که یک سیگنال صادقانه منتشر کند.

برای گیاهان، گرده ابزاری برای فراوری مثل است. آن ها با ایجاد این پودر گامت ها یا همان سلول های فراوری مثلی را به گل دیگری انتقال می دهند تا دانه ای ایجاد گردد. آن ها اغلب برای این کار به گرده افشان احتیاج دارند، اما برای فراوری گرده نیز احتیاج به انرژی و مواد مغذی دارند. بنابراین اگر حشرات همه گرده را بخورند یا گرده افشان ها زودتر به سراغ آن بروند، تمام انرژی که گیاه سرمایه گذاری نموده است از بین می رود.

بنابراین، بیشتر گیاهان، گرده ها را پنهان می نمایند و ماموریت حشره را دشوارتر می نماید. با این حال گیاه هم نمی تواند سیگنال اشتباه زیادی بفرستد چراکه حشرات متوجه این فریب می شوند و دیگر به سمت آن گیاه نمی روند. بنابراین آن ها به جای ارتباط مستقیم، اغلب از سیگنال های ظریف برای انتقال اطلاعات استفاده می نمایند تا حشرات تصمیم بگیرید که کدام گل ها را هدف قرار دهند.

نشانه دیداری، شکل اصلی ارتباط گیاه و گرده افشان

گل ها رنگارنگ هستند و حشرات تمایل ذاتی به اشیاء رنگارنگ دارند. بعضی از گلها به اصطلاح راهنماهای شهد دارند. این راهنماها الگوهایی هستند که فقط در طیف فرابنفش قابل مشاهده هستند و مسیری را به سمت شهد و یا گرده ای که حشره می تواند دنبالش بگردد، روشن می نماید. مطالعات مختلف نشان داده اند که راهنماهای شهد و بعلاوه رنگ خود گل ها می توانند با کاهش ذخایر گرده و شهد تغییر رنگ دهند. برای مثال گیاهی که از زرد به قرمز تغییر رنگ می دهد به نوعی از این سیگنال دهی استفاده می نماید.

بو اندازه گرده را نشان می دهد!

گل ها انواع ترکیبات شیمیایی را در هوا آزاد می نمایند و حشرات می توانند این علائم بویایی را دریافت نمایند. بعضی از گیاهان می توانند اندازه ترکیباتی را که آزاد می نمایند به عنوان یک سیگنال اضافی تنظیم نمایند. به عنوان مثال، گل های زغال اخته پس از گرده افشانی به گونه ای تکامل یافته اند که اندازه کمتری از ترکیبات را منتشر می نمایند.

حتی گل ها میدان الکتریکی دارند!

حشرات گرده افشان می توانند سیگنال های ظریف دیگر را نیز تشخیص دهند. یک مثال جالب برای آن میدان الکتریکی است. گل ها میدان الکتریکی ضعیفی دارند و این میدان تحت تأثیر شکل گل قرار می گیرد که حتی می تواند پس از بازدید حشره از آن مختل گردد. تحقیقات نشان داده است که زنبورها و بعضی حشرات دیگر می توانند این اختلال را با استفاده از موهای خود به نحوه تخصصی تشخیص دهند.

اما در نهایت نحوه تصمیم گیری حشرات در خصوص گرده یابی بین گونه ها بسیار فرق دارد. گل ها بعلاوه می توانند روابط بسیار تخصصی با گرده افشان های خاص ایجاد نمایند، بنابراین بر نحوه انتخاب حشرات نیز تأثیر می گذارند. بعضی از گل ها، مانند قاصدک ها، گرده های خود را در معرض دید قرار می دهند و مجموعه کاملی از گرده افشان ها را به خود جذب می نمایند.

اما گل های گوجه فرنگی که برای گرده افشانی مخصوصاً به زنبورها متکی هستند، گرده های خود را در ساختارهای خاصی پنهان می نمایند تا این حشره خاص را جذب نمایند.علاوه بر این، حشرات مختلف جذب رنگ های خاصی می شوند. به عنوان مثال، مگس ها تمایل به زرد دارند به سمت زرد جذب می شوند، در حالی که زنبورها آبی را ترجیح می دهند.

منبع: livescience

58323

منبع: خبرآنلاین

به "حشرات چطور می فهمند کدام گل گرده دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حشرات چطور می فهمند کدام گل گرده دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید