مردم صف های تزریق واکسن را به محل شیوع ویروس تبدیل نکنند

به گزارش وبلاگ عکس، عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا با تأکید بر اینکه مردم صف های تزریق واکسن را به محل شیوع ویروس تبدیل نکنند، یادآور شد: اگر از سلامت این افراد مطمئن نیستید، قبل از تزریق با پزشک شان تماس بگیرید و اگر فردی بیماری حاد تب دار دارد یکی، دو هفته واکسن را عقب بیندازد، اما باقی افراد مسئله ای ندارند.

مردم صف های تزریق واکسن را به محل شیوع ویروس تبدیل نکنند

به گزارش وبلاگ عکس، مسعود مردانی در برنامه طبیب با اشاره به اینکه با خبرهایی که رسیده در 15 استان فرایند رو به رشد بیماری با تعطیلی ها و رعایت پروتکل ها در حال توقف است، بیان نمود: اما هنوز ورودی های ما به ویژه در کلانشهرها در سطح بالایی است، هنوز موارد بستری بالاست و بخش های مراقبت های ویژه هم پر است و تعداد مرگ ومیر نیز بالاست.

وی در ادامه توضیح داد: الان تحقیقات نشان داده که برخی از افرادی که با شدت بیشتری بیماری را می گیرند و یا فوت می کنند اغلب به این دلیل است که ایمنی سلولی آنها شرایطی داشته و یا مسئله ای داشتند که به طور طبیعی مشخص نبوده و با وجود ویروس خود را نشان داده است.

این فوق تخصص بیماری های عفونی در پاسخ به این سؤال که برخی سؤال دارند که والدین شان با وجود سن بالایی که دارند و به لحاظ جسمانی ضعیف هستند بعد از تزریق واکسن مسئله ای پیدا نمی کنند گفت: دیروز من در یکی از مراکز تزریق واکسن حضور پیدا کردم، نزدیک 60 تا 70 نفر هر کدام با دو، سه همراه چسبیده به هم در صف ایستاد بودند و عده زیادی هم ماسک نداشتند، همه عجله داشتند و هول می دادند تا زودتر داخل سالن شوند.

مردانی توصیه کرد: خواهش من از مردم این است که صف های تزریق واکسن را به محل شیوع ویروس تبدیل نکنید، اگر برای یکی دو، روز منتظر شویم تا مراکز خلوت تر شوند برای خودمان بهتراست، مسئله دیگر این است که خیلی از این افراد ممکن است در طول دو، سه سال اخیر توسط پزشکی معاینه نشده باشند، اگر از سلامت این افراد مطمئن نیستید، با پزشک شان تماس بگیرید و اگر فردی بیماری حاد تب دار دارد یکی، دو هفته واکسن را عقب بیندازد، اما باقی افراد مسئله ای ندارند. افرادی هم که کرونا دارند چهار هفته بعد از بهبودی می توانند واکسن بزنند.

وی ادامه داد: بسیاری از مردم هنوز سؤال دارند اصلا واکسن بزنیم یا نزنیم، می گویم حتما بزنید، در کشورهایی که واکسیناسیون اجرا شده ماسک ها را برداشته و زندگی به حالت طبیعی برگشته، اگر شما می خواهید به طرح ملی که قصد دارد بیماری را در کشور کنترل کند ملحق شوید، پس باید مروج طرح باشید، مرگ به دنبال تزریق واکسن گزارش شده اما در رقمی نیست که به آن رجوع کنید، خطر واکسن نزدن از زدن آن بیشتر است، چون هم از مرگ جلوگیری می کند و هم فرم شدید بیماری را نمی گیرید، حتی پدربزرگ ها و مادربزرگ های را با واکر ببرید.

استاد دانشگاه علوم پزشکی در پاسخ به این سؤال که چه واکسنی بزنیم هم گفت: به جز واکسن تقلبی بهترین واکسن در دسترس ترین واکسن است، مردمی که به واکسن چینی اعتماد ندارد باید بدانند قسمت عمده مردم امارات در مراحل تجربی همین واکسن را زدند، برخی هم می گویند واکسن را از ناصرخسرو بخریم، خواهش می کنم به هیچ وجه اعتماد نکنید، ما از زنجیره سرد واکسن هایی که از طریق وزارت بهداشت وارد چرخه شده مطمئنیم، اما شما چه اطمینانی می کنید که این واکسن ها زنجیره سرد را حفظ کرده باشند.

وی در خصوص برگزاری حضوری امتحانات نهایی نیز توضیح داد: من در مقامی نیستم که پاسخ این سؤال را بدهم اما به عنوان یکی از اعضای علمی کمیته کشوری کرونا، ما هیچ گونه تجمعی را توصیه نمی کنیم، اما اگر مقامات این حوزه تصمیمی می گیرند حتما صلاح و سلامت مردم را هم در نظر گرفته اند.

عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا در انتها در خصوص تزریق واکسن به بانوان باردار نیز یادآور شد: بانوان باردار در برنامه واکسیناسیون دنیا قرار ندارند، علی رغم اینکه 1600 زن باردار بعد از واکسن زدن متوجه شدند که باردار هستند و همه بچه های سالم به دنیا آوردند، شاید تا چند ماه آینده دستورالعمل جدید در این خصوص ابلاغ شود، اما هوز بچه ها و بانوان باردار در دستورالعمل تزریق واکسن نیستند.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین

به "مردم صف های تزریق واکسن را به محل شیوع ویروس تبدیل نکنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم صف های تزریق واکسن را به محل شیوع ویروس تبدیل نکنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید