ویلاها؛ تهدیدی برای طبیعت بکر تویسرکان

به گزارش وبلاگ عکس، وحید الوندی- روزنامه نگار:همیشه یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شده است تویسرکان در کانون توجهات گردشگران قرار بگیرد و مسرت، آرامش و شور و شعف را به مردم و مهمانان خود هدیه دهد، طبیعت بکر، دلنشین و مسحورکننده آن است که چشمان هر نظاره گری را به خود خیره می نماید و تحسین آنها را برمی انگیزد.

ویلاها؛ تهدیدی برای طبیعت بکر تویسرکان

تویسرکان یک کلان شهر برخوردار از زیرساخت های متعدد و پرشمار خدماتی، مراکز متنوع مالی و قطب ویژه صنعتی نیست اما بی شک یک کلان باغ شهر روح افزا و چشم نواز با برخورداری از اقلیم و آب وهوایی دلپذیر است که می تواند به لطف طبیعت سحرآمیز خود میزبان گردشگران پرشمار داخلی و خارجی باشد. بخش اندوه بار ماجرا از زمانی شروع شد که رفته رفته خانه باغ های ساده که با حد و اندازه هایی در حد برآوردن نیازهای ضروری در دل طبیعت بکر تویسرکان ساخته می شدند، در سال های اخیر به باغ ویلاهای پرشمار و بزرگی تبدیل شده اند که گویی بکری را از طبیعت چشم نواز تویسرکان می گیرند و باغ شهر بزرگ تویسرکان را به باغ ویلاهای تخریبگر زیست بوم شهرستان تبدیل می نمایند.

تویسرکان بهشت غرب ایران بدون طبیعت بکر و دلنشینش دیگر بهشت نیست و هویت اقلیمی، جغرافیایی و گردشگری خود را از دست می دهد. رشد فزاینده و سرسام آور ساخت وسازهای خارج از ضابطه در باغ های این شهرستان آنچنان با سرعت به راستا ویرانگر خود ادامه می دهد که با نگاهی گذرا و به سادگی می توان حدس زد که در سال های نه چندان دور آینده چه فاجعه هولناکی در انتظار زیست بوم کم نظیر تویسرکان است.

خانه باغ ها و ویلاهای بسیار بزرگ و آنچنانی در قلب طبیعت پرجاذبه تویسرکان می سازیم که از آرامش و دلنشینی طبیعت نهایت استفاده را ببریم غافل از این که اگر این روند با همین سرعت ادامه پیدا کند دیگر طبیعتی باقی نمی ماند که بخواهیم در دل آن آرام بگیریم و مشغله های فراوان زندگی امروز را به فراموشی بسپاریم.

به رغم اعلام بعضی دستگاه های اجرایی برای حفظ طبیعت بکر شهرستان تویسرکان به نظر می رسد آن طور که باید با رشد فزاینده باغ های تویسرکان برخوردهای قاطع و بازدارنده صورت نمی گیرد. هر روزی که می گذرد شاهد قد علم کردن سازه ای ناهمخوان با ضرباهنگ زیبای طبیعت در قلب باغ های سرشار از آرامش و حس خوب زندگی در تویسرکان هستیم که آینده ای نامعلوم و مبهم را برای این بخش ترسیم می نماید. در این میان حیرت انگیز است که بخش قابل توجهی از این گونه ساخت وسازها حتی در حریم رودخانه ها انجام می گیرد.

کمبود تفرجگاه های عمومی و فضاهای مفرح و شاد را شاید بتوان یکی از دلایل روی آوردن مردم به ساخت خانه های باغی مجلل یا همان ویلاباغ های بزرگ دانست، زیرا مردم در ملک و باغ شخصی خود احساس آرامش و راحتی بیشتری می نمایند و ساعت های بیشتری را بدون تکلف های مخصوص جمع های عمومی در طبیعت سپری می نمایند. با این همه، تداوم این روند در درازمدت موجب بروز مسائل زیست محیطی و آسیب رسانی کلان به طبیعت بکر تویسرکان می گردد و خسارت های جبران ناپذیری را از خود به جا می گذارد.

اکنون شهرستان تویسرکان حتی از یک شهربازی برای سپری کردن اوقاتی مفرح و شاد حداقل برای بچه ها محروم است و به نظر می رسد بعضی مکان های تفریحی و تفرجگاه های عمومی مانند فضای باز بارگاه حیقوق نبی (ع)، آرامگاه میررضی و پارک کمربسته با همه جذابیت های خود حداقل برای بخشی از مردم تویسرکان تکراری و کسالت بار شده اند، البته گاهی اوقات نیز شاهد چرخه نامناسب خدمات رسانی رفاهی مانند تامین نور کافی در شب در این تفرجگاه ها هستیم.

مهم ترین یا حداقل یکی از مهم ترین مزیت های گردشگری شهرستان تویسرکان گردشگری طبیعت با توجه به ویژگی های طبیعی، آب وهوایی و اقلیم این شهرستان است. اگر مردم تویسرکان به دست خود این مزیت ویژه و جذاب را دستخوش تغییرات خسارت بار و آسیب رسان نمایند شاید در آینده ای نه چندان دور شاهد از بین رفتن جذابیت های طبیعی و طبیعت شورآفرین تویسرکان باشیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "ویلاها؛ تهدیدی برای طبیعت بکر تویسرکان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویلاها؛ تهدیدی برای طبیعت بکر تویسرکان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید