کرونا کدام اندام ها را درگیر می نماید؟

به گزارش وبلاگ عکس، ویروس کرونا نیز که یک ویروس شبه سارس است، همین کار را انجام می دهد و باعث التهاب ریه ها و مسائل تنفسی در فرد مبتلا می گردد.

کرونا کدام اندام ها را درگیر می نماید؟

ویروس کرونا به بخش های مختلف بدن سرایت نموده و سراسر بدن فرد را درگیر می نماید. ریه ها، دستگاه گوارش، گردش خون، کبد و کلیه ها از جمله اعضایی هستند که ویروس کرونا آن ها را به شدت درگیر می نماید.

ریه ها

ویروس کرونا مانند دیگر بیماری های تنفسی، از ریه آغاز شده و در همان جا خاتمه می یابد. این بیماری مانند آنفلوانزا، با تب و سرفه آغاز شده و به مرور باعث التهاب ریه ها می گردد. کرونا ویروس جدید در روز های ابتدایی عفونت به ریه ها حمله می نماید.

تحقیقات متیو فریمن دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند روی ویروس سارس که از انواع کروناویروس ها هستند، نشان می دهد که این ویروس ها سلول های مژک دار ریه را که مامور پاک کردن گرده یا ویروس از ریه ها هستند، آلوده نموده و از بین می برند. در نتیجه مجاری تنفسی فرد مبتلا از ضایعات و مایعات پر می گردد.

ویروس کرونا نیز که یک ویروس شبه سارس است، همین کار را انجام می دهد و باعث التهاب ریه ها و مسائل تنفسی در فرد مبتلا می گردد.

پس از آن، سیستم ایمنی بدن فرد بیمار تحریک شده و برای نابود کردن این ویروس سلول های ایمنی را به ریه ها سرازیر نموده تا بافت های ریه را ترمیم کند. گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن از کنترل خارج شده و نه تنها بافت های آلوده شده، بلکه بافت های سالم را نیز از بین می برد.

این واکنش ایمنی ضعیف، باعث تشدید ضایعات و التهاب ریه ها می گردد. این آسیب ها نارسایی تنفسی را در پی دارد که حتی اگر منجر به مرگ هم نگردد، آسیب دائمی به ریه های بیماران وارد می نماید.

ویروس سارس سوراخ هایی را در ریه بیماران ایجاد می نماید که در بیماران مبتلا به ویروس کرونا نیز مشاهده می گردد. این سوراخ ها احتمالا در اثر واکنش بیش فعلانه سیستم ایمنی بدن ایجاد می گردد که زخم های ناشی از آن هم از ریه محافظت نموده و هم باعث سفت شدن آن ها می گردد. در این مرحله بیماران نیازمند استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور اکسیژن می شوند.

التهاب ریه ها باعث افزایش نفوذپذیری غشا های بین کیسه های هوا و رگ های خونی می گردد و بر توانایی اکسیژن رسانی ریه ها تاثیر می گذارد در موارد حاد باعث مرگ بیمار می گردد.

دستگاه گوارش

بیماران مبتلا به کروناویروس های قبلی یعنی بیماری های سارس و مرس، از اسهال و درد های شکمی رنج می بردند، اما در کرونا ویروس جدید یا بیماری کووید-19 این موضوع مشاهده نشده است. با این حال ضروری است بدانیم که هر ویروسی پس از ورود به بدن، به دنبال درگاه های گیرنده مورد علاقه خود روی یک سلول می گردند.

کروناویروس های سارس و مرس، روی سلول های روده بزرگ و کوچک رشد نموده و باعث ایجاد آسیب یا نشت مایعات می شدند که در نهایت منجر به اسهال می شد. اما درمورد کووید-19 هنوز اطلاعاتی مبنی بر درگیر کردن دستگاه گوارش وجود ندارد. مطالعات اجرا شده نشان می دهد که ممکن است کووید-19 به وسیله مدفوع نیز منتقل گردد.

گردش خون

افزایش آنزیم های کبدی، کاهش تعداد گلبول های سفید خون و پلاکت ها و فشار خون پایین از آسیب هایی هستند که در هر سه نوع کروناویروس ها مشاهده شده اند. در بعضی موارد ممکن است بیماران دچار مسائل حاد کلیوی و ایست قلبی شوند.

سایتوکاین ها که پروتئین هایی برای از بین بردن بافت های آلوده در سیستم ایمنی بدن هستند، در مواجهه با کروناویروس بدون هیچ کنترلی در ریه ها انباشته می شوند. در نتیجه تنها سلول های آلوده مورد هدف قرار نمی گیرند، بلکه به بافت های سالم نیز آسیب می رسد.

سایتوکاین ها در رگ های خونی نیز التهاب ایجاد می نمایند و باعث انتقال مایعات به داخل کیسه های هوا می شوند. در نتیجه سیستم گردش خون دچار مشکل شده و اندام های مختلف را درگیر می نماید.

کبد

در موارد ابتلا به هر سه مورد کرونا ویروس، آسیب کبدی دیده می گردد که در اغلب موارد خفیف است، اما مورد حاد آن می تواند منجر به نارسایی کبد گردد.

کبد رگ های فراوانی دارد بنابراین ویروس به راحتی می تواند به آن وارد گردد. دانشمندان هنوز دقیق نمی دانند ک. کووید-19 در کبد چگونه عمل می نماید.

کلیه

مطالعات نشان می دهد شش درصد از مبتلایان به سارس و یک چهارم بیماران مبتلا به مرس به آسیب حاد کلیوی دچار شده اند. کروناویروس جدید نیز می تواند کلیه ها را دچار مشکل کند. به نظر می رسد کروناویروس ها بیش از هر چیز لوله های کوچک کلیوی تاثیر می گذارند. نفوذ این ویروس به سلول ها در کلیه می تواند منجر به مرگ فرد مبتلا گردد.

منبع: فرادید

به "کرونا کدام اندام ها را درگیر می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا کدام اندام ها را درگیر می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید