بهروان: آقای تاج، چه کسی استادیوم ها را درست کند؟

به گزارش وبلاگ عکس، غلامرضا بهروان، رییس هیأت فوتبال استان مازندران می گوید: باید استادیوم ها را به باشگاه ها بدهند.

بهروان: آقای تاج، چه کسی استادیوم ها را درست کند؟

بهروان: آقای تاج چه کسی استادیوم ها را درست کند؟

نمایندگان سازمان لیگ و وزارت ورزش در ادامه بازدیدهای خود از استادیوم های کشور، استادیوم شهید وطنی قائمشهر را فاقد استانداردهای لازم برای برگزاری مسابقات فوتبال دانسته اند. همین موضوع اعتراض غلامرضا بهروان، رییس هیأت فوتبال استان مازندران را در پی داشته است. او که سابقه ریاست سازمان لیگ را در کارنامه دارد، معتقد است که هیأت فوتبال و باشگاه ها نمی توانند برای تجهیز استادیوم ها هزینه نمایند و دولت باید فکری به حال این مشکل کند. البته که انتقادهای زیادی هم به مهدی تاج دارد که به عنوان رییس فدراسیون فوتبال، روش درستی را برای عملی کردن این هدف در پیش نگرفته است.

فدراسیون فوتبال در شرایطی به تجهیز استادیوم ها اصرار دارد که هنوز به طور تعیین هیچ نهادی مسوولیت این موضوع را برعهده نگرفته است.

واقعیت این است که استادیوم ها در کشور ما یا در تملک اداره کل های ورزش و جوانان استان ها هستند و یا در تملک شرکت توسعه و نگهداری که در مجموع همه آن ها زیرمجموعه وزارت ورزش محسوب می شوند. از طرفی باشگاه های لیگ رجحان به جز باشگاه های اصفهانی با انبوهی از بدهی ها رو به رو هستند و نمی توانند برای تجهیز استادیوم هایی که در تملک آن ها نیست هزینه نمایند. شما وقتی در خانه ای مستأجر هستید، هزینه های کلان آن را پرداخت می کنید یا آن را برعهده صاحب خانه می دانید؟

عامل اصلی ایجاد چنین کلاف سردرگمی در لیگ برتر فوتبال چیست؟

در فوتبال مدیرانی بر سر کار بوده اند که خیلی مسوولانه برخورد نمی کردند. یعنی وجود نداشتن ثبات مدیریت باعث شده بود که تمایلی در پرداخت هزینه برای بهبود زیرساخت ها در مدیران ما وجود نداشته باشد. از طرفی حمایتی که باید از بخش خصوصی صورت نگرفته. هر سال می بینیم که تیم های دولتی به هر طریق ممکن از سقوط نجات پیدا می نمایند اما تیم های خصوصی نه. باشگاه های خصوصی با انواع مسائل اقتصادی رو به رو هستند و حالا ما می خواهیم استادیوم ها را هم تجهیز نمایند.

مگر از باشگاه ها خواسته شده که این کار را انجام دهند؟

بله، باشگاه ها را ملزم نموده اند که گیت های مربوط به فروش الکترونیکی بلیت را خریداری نمایند.

در خبرها آمده بود که مهدی تاج برای تجهیز استادیوم ها به اداره کل های ورزش هر استان نامه زده است.

بله. به هیأت فوتبال ها هم نامه زده است. بنده به عنوان رییس هیأت فوتبال استان مازندران این نامه را دریافت نموده ام. تاج در نامه اش می گوید استادیوم ها را درست کنید؟ چه کسی درست کند؟ چطور درست کند؟ می گوید استادیوم ها تجهیز نشوند، مسابقه برگزار نمی کنیم. بله برگزار نکردن مسابقات ساده است و یک فرار رو به جلو اما این که راهش نیست. به شورای تأمین استان ها هم گفته اند که اگر استادیوم ها تجهیز نگردد، اجازه برگزاری بازی را صادر ننمایند. شورای تأمین به من می گوید اگر استادیوم را درست نکنید، اجازه برگزاری بازی را نمی دهیم.

شما معتقدید که این راهکار مشکل فعلی نیست. شما راهکار مشکل استادیوم ها را چه می دانید؟

ما مسائل زیربنایی زیادی داریم. چه حمایتی از باشگاه ها می گردد که انتظار داریم هزینه تجهیز استادیوم ها را بدهند. در جلسه ای که برای بازدید از استادیوم وطنی قائمشهر داشتیم، نماینده وزارت خانه به نماینده باشگاه نساجی گفت آیا حاضر هستید استادیوم را به صورت BOT (مالکیت برای مدت زمان معینی) در اختیار بگیرید؟ این اتفاق همان راهکار مشکل فوتبال است اما مگر عملی می گردد؟ وقتی پای عمل برسد می گویند اهلیت ندارید و واگذاری صورت نمی گیرد. در حالی که در کشورهایی مثل ایتالیا، شهرداری استادیوم می سازد و در اختیار باشگاه ها قرار می دهد. ما هم باید همین کار را بکنیم.

یعنی بدون دریافت پول استادیوم در اختیار باشگاه ها قرار بگیرد؟

باید استادیوم ها را به باشگاه ها بدهند. این از الزامات AFC است. تا وقتی این اتفاق نیفتاده چطور می توانیم انتظار داشته باشیم که باشگاه برای شماره دار کردن جایگاه های استادیوم حدود دو میلیارد تومان هزینه کند؟ یا برای برخورداری از بلیت فروشی الکترونیکی گیت هایی را تهیه کند که در ایران نیست. ما برای توپ های استاندارد فوتسال، توپ نتوانستیم وارد کنیم، چطور باشگاه ها می توانند گیت وارد نمایند؟

با این وضعیت به نظر شما لیگ سال جاری برگزار می گردد یا نه؟

به نظر من همه باید یاری کنیم تا مسابقات لیگ برتر برگزار گردد. این تنها تفریح سالمی است که مملکت ما دارد. برای برگزاری آن هم باید فضای لازم را مهیا کنیم و هم با وضع قوانین یاری کنیم که این اتفاق رخ دهد. در این مورد چکشی نمی توان عمل کرد. می گویند بازی ها در استان های مجاور برگزار گردد. آیا طرفداران می پذیرند که در استان دیگری بازی های شان را برگزار نمایند؟ آیا پذیرفتند که بازی های شان در کشور ثالث برگزار گردد.

2

منبع: ایران ورزشی

به "بهروان: آقای تاج، چه کسی استادیوم ها را درست کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهروان: آقای تاج، چه کسی استادیوم ها را درست کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید