جشن شکرگزاری پای چشمه سَرِزه همدان

به گزارش وبلاگ عکس، خبرنگاران: چشمه روستا آوازه خوشی در منطقه دارد. برای اهالی مقدس است و قابل احترام. جایگاه والای آب در سرتاسر دشت اطراف چشمه مثال زدنی است به ویژه اگر اردیبهشت باشد. اهالی تا به یاد دارند یکی از آدینه های اردیبهشت ماه قدردان چشمه بوده اند و شکرگزار آبی که به آنها داده است.

جشن شکرگزاری پای چشمه سَرِزه همدان

به گزارش ایسنا، در این آدینه اردیبهشت، آب زلال چشمه و عطر شیربرنج در روستای هیزج قهاوند غوغا به پا می نماید و اهالی با لیوان آب و کاسه های شیربرنج و نان محلی، بزمی مثال زدنی در شکرگزاری از مایه حیات برپا می نمایند.

در سرتاسر دشت اطراف چشمه اهالی روستای هیزج از صبح دیگ های نذری را بارمی گذارند و گُلِه به گُلِه بساط نذری خود را پهن می نمایند و میهمانان خود را دعوت می نمایند تا سر سفره شان بنشینند. چایی آتشی هم در کنار شیربرنج آماده می گردد تا برای پذیرایی از میهمانان سنگ تمام بگذارند.

هیزج روستایی در شمال قهاوند است و سَرِزه سال هاست مایه سرزندگی و حیات در منطقه. در فرهنگ عامه به تراوش آب از زمین زه می گویند و از آنجا که آب چشمه نیز سرریز می نماید سر را به آن اضافه نموده اند. آب این چشمه باغات و مزارع روستا را تأمین می نماید و زندگی را در روستا ساری و جاری.

پای صحبت اهالی که می نشینی به خاطر نمی آورند چشمه از کِی در منطقه تشکیل شده و آیین سرزه از چه زمانی برگزار می شده است. آنها تا به یاد دارند چشمه بوده و مراسم شکرگزاری هم. تنها چیزی که تمام اهالی هیزج در آن اتفاق نظر دارند این است که سرزه قابل احترام است و باید هر ساله نذرش را ادا کرد آن هم با یک کاسه شیربرنج.

رستوران های روباز مشهد

رستوران نزدیک حرم مشهد

لیست وسایل سفر به مشهد با اتوبوس

اهالی معتقدند حتی در زمان خشکسالی منطقه نیز آب چشمه کم نمی گردد و همان میزان است که بوده و همین موضوع باعث تقدس چشمه شده و خیلی ها از او حاجت می خواهند و اتفاقاً می گویند که از سرزه معجزه هم دیده اند. آنها اعتقاد دارند هر سال باید مقداری از نذر به عنوان سهم ماهی ها در چشمه ریخته گردد و به همین منظور پس از طبخ شیربرنج این کار را انجام می دهند.

آیین شکرگزاری آب که ریشه در اعتقادات اهالی هیزج دارد، در اردیبهشت ماه و همزمان با شروع شیردهی گوسفندان برگزار می گردد. آنها می گویند این مراسم نعمت آنها را افزون می نماید و شکرگزاری تنها کاری است که برای این نعمت الهی می توان انجام داد. به همین دلیل دورتادور چشمه بساط طبخ نذری را عَلَم نموده و با عشق به قدردانی از نعمات خود می پردازند و البته نذری آن سال را هم ادا می نمایند.

مردم روستا، برکت روستا را از سرزه می دانند و معتقدند اگر یک سال آیین شکرگزاری را به جا نیاورند ضرر و زیان زیادی را متحمل می شوند به همین دلیل در طول سال برای ادای دین خود به چشمه برنامه ریزی می نمایند تا مبادا زمان آن از لحاظ مالی به مشکل بربخوردند. آنها می گویند معجزات زیادی را از چشمه دیده اند و هر کدام خاطرات فراوانی از معجزاتی که از نیاکانشان برای آنها بازگو شده را به یاد دارند. اهالی معتقدند چشمه جوشان سرزه همیشه زندگی را به آنها ارزانی نموده است حالا یا با سرزندگی دشت و باغاتشان یا با معجزات خود.

چشمه آب زلالی دارد و ماهی هایی که در نگاه اول به چشم هر بیننده ای می آیند زلال تر. اهالی می گویند نباید ماهی ها را صید کرد چراکه آنها نظر نموده هستند. آنها اعتقاد دارند اگر ماهی ها به هر دلیل صید شوند ممکن است چشمه با اهالی قهر کند و اتفاق بدی بیفتد و اصلاً ادای سهم ماهی ها از نذری هم از همین تفکر می آید.

آیین سرزه تنها یکی از آیین های شگرفی است که در استان همدان برگزار می گردد و ریشه در خاک این منطقه دارد اما به میزان ای که با زندگی مردم محلی پیوند خورده، شناخته شده نیست. امروز حفاظت، احیاء و معرفی میراث ناملموس یکی از موضوعات مهمی است که اگر در حق آن کوتاهی گردد در آینده ای نزدیک به دست فراموشی سپرده می گردد.

در استان همدان حدود 90 اثر ناملموس در لیست آثار ملی به ثبت رسیده که آیین سرزه یکی از آنهاست. مستندسازی نخستین گام در حفظ این میراث است که متأسفانه تا به امروز آنطور که باید و شاید انجام نشده و همین زنگ خطری برای فراموشی این میراث ارزشمند محسوب می گردد. از طرف دیگر معرفی اینگونه مراسم ها در توسعه توریستی و رونق مالی منطقه سهم بسزایی دارد و می تواند موجب جذب و ماندگاری توریست گردد. ایجاد زیرساخت های مناسب، برنامه ریزی تورهای توریستی و همراه کردن مردم بومی از جمله مواردی است که می تواند به احیای این مراسم ها و توسعه مالی منطقه یاری کند.

منبع: توریسم آنلاین

به "جشن شکرگزاری پای چشمه سَرِزه همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن شکرگزاری پای چشمه سَرِزه همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید