درمان پارکینسون با یک ماده طبیعی

به گزارش وبلاگ عکس، دانشمندان کشف کردند که ماده شیمیایی موجود در دانه کنجد (سزامینول) می تواند نقش محافظتی در برابر این بیماری ایفاء کند.

درمان پارکینسون با یک ماده طبیعی

به گزارش وبلاگ عکس به نقل از ایسنا، نتایج تحقیق جدید نشان می دهد که سزامینول، یک ماده شیمیایی طبیعی در دانه کنجد، می تواند از سلول های عصبی بدن و دوپامین محافظت کند. محققان ژاپنی اظهار کردند، نتایج اولیه تحقیقات آنان بسیار امیدوارنماینده است و قصد دارند به سرعت آزمایش های بالینی را آنالیز نمایند تا نقش این ماده رایج و طبیعی در توقف بیماری پارکینسون در انسان را بیابند.

پارکینسون یک اختلال عصبی پیشفراینده است که حرکت را مختل می نماید و باعث سفتی و از دست دادن تعادل می گردد. علائم رایج این بیماری شامل لرزش دست ها و اختلال گفتار است که با افزایش سن بدتر می گردد. در حال حاضر، هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد.

گروهی از محققان دانشگاه اوساکا سیتی ژاپن دریافتند که سزامینول، استرس اکسیداتیو (عدم تعادل بین رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها در بدن) را که به سلول ها آسیب می رساند، کنترل می نماید. این ماده شیمیایی فراوری گونه های فعال اکسیژن (ROS) و آنتی اکسیدان ها را نیز تنظیم می نماید. استرس اکسیداتیو فشار شدیدی به سلول ها وارد می نماید و موجب عدم تعادل این دو مولفه می گردد و در بیماری پارکینسون، سلول های عصبی مغز که کنترل حرکت را برعهده دارند، شکسته و به دلیل استرس اکسیداتیو از بین می فرایند.

آکیکو کوجیما-یواسا، دانشیار دانشگاه اوساکا سیتی اظهار کرد: در حال حاضر، هیچ داروی پیشگیری نماینده ای برای بیماری پارکینسون وجود ندارد و فقط از درمان های مقابله ای استفاده می کنیم.

روغن دانه کنجد به دلیل رایحه معطر و مقاومت در برابر دمای بالا بسیار محبوب است. فراورینمایندگان این روغن را با استخراج چربی دانه کنجد تهیه می نمایند. بااین حال، این گروه ژاپنی دریافت که در پوسته هایی که در هنگام فراوری روغن اتلاف می گردد میزان زیادی سزامینول وجود دارد.

در آزمایش بر روی سلول های آزمایشگاهی، محققان دریافتند که سزامینول با تقویت حرکت Nrf2، پروتئینی که به استرس اکسیداتیو پاسخ می دهد از آسیب عصبی محافظت می نماید. همچنین فراوری ROS داخل سلولی را کاهش داد.

این گروه با تحقیق روی موش های مبتلابه پارکینسون دریافت که این بیماری بر فراوری دوپامین نیز تاثیر می گذارد. این انتقال دهنده عصبی که ماده شیمیایی احساس خوب نامیده می گردد، در احساس لذت، خلق وخوی، عملکرد حرکتی و تصمیم گیری نقش اساسی دارد.

تغذیه موش ها با رژیم غذایی حاوی سزامینول به مدت 36 روز موجب افزایش سطح دوپامین شد. موش ها همچنین در طول آزمایش بهبود قابل توجهی در عملکرد حرکتی و عملکرد حرکتی روده داشتند.

کوجیما-یواسا و گروه وی آماده هستند تا کار خود را به مرحله آزمایش بالینی برسانند. آنان امیدوارند که ثابت نمایند، اولین داروی بیماری پارکینسون از یک منبع غذایی طبیعی و به راحتی قابل دستیابی است.

نتایج این تحقیق در نشریه Heliyon منتشرشده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "درمان پارکینسون با یک ماده طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان پارکینسون با یک ماده طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید