هند توانست برای نخستین بار دمای ماه را میزان بگیرد

به گزارش وبلاگ عکس، مهر: به نقل از اسپیس، لندر متعلق به فضاپیمای چاندرایان3 روز 23 آگوست در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود آمد. به این ترتیب نه تنها هندوستان نخستین کشوری شد که یک فضاپیما نزدیک قطب جنوب این سیاره فرود آورده، بلکه چهارمین کشور دنیا است که کاوشگری روی ماه قرار می دهد.

هند توانست برای نخستین بار دمای ماه را میزان بگیرد

از زمانیکه چاندارایان3 به قطب جنوب ماه رسید، بخش سخت فعالیت آن شروع شد و یک کاوشگر به نام پراگیان را برای آنالیز سطح سیاره آزاد کرد. از سوی دیگر لندر این ماموریت(ویکرام) دوربین های یکپارچه اش را طوری تنظیم کرد که ویدئوهایی از محیط اطراف به زمین ارسال کند و حتی ماموریتهای تحقیقاتی خود روی سیاره نیز شروع کرد.

به عنوان مثال روز شنبه هفته جاری محققان سازمان فضایی هندوستان ویدئویی در پلتفرم ایکس(توئیتر سابق) از پراگیان منتشر کردند که روی محل فرود حرکت می نماید. در این ویدئو کاوشگر طلایی رنگ و رد پای آن روی خاک ماه در کنار لندر ویکرام دیده می شوند.

مدت کوتاهی پس از ان سازمان فضایی هند فهرستی در پلتفرم ایکس و منتشر و بیان کرد پس از فرود ایمن و نرم لندر روی ماه و بعلاوه آزادسازی پراگیان روی سیاره، آزمایش های علمی ماموریت شروع شده اند. این سازمان در ایکس نوشت: تمام محموله ها به طور نرمال فعالیت می نمایند.

روز یکشنبه سازمان فضایی هند آپدیت جدیدی از یکی دیگر از محموله های چاندرایان3 به نام ChaSTE یا آزمایش ترموفیزیک سطح متعلق به چاندرا(Chandras Surface Thermophysical Experiment) اطلاع داد.

هدف این آزمایش در اصل استفاده از یک کاوشگر دما و بعلاوه 10 حسگر جداگانه دماسنج برای میزان گیری دمای خاک قطب جنوب ماه بود.

به گفته این سازمان فضایی این آزمایش به محققان یاری می نماید رفتار گرمایشی سطح ماه را درک نمایند و به نظر می رسد هند در این زمینه به اطلاعاتی دست یافته است.

سازمان فضایی هندوستان یک نمودار منتشر کرد که طبق آن در آزمایش مذکور دمای سطح ماه در اعماق مختلف میزان گیری شده است.

منبع: انتخاب

به "هند توانست برای نخستین بار دمای ماه را میزان بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هند توانست برای نخستین بار دمای ماه را میزان بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید