7 نکته ضروری برای پیشگیری از کمردرد در سفر

به گزارش وبلاگ عکس، پیشگیری از کمردرد در سفر یکی از موضوعات مهمی است که باید پیش از آغاز تعطیلات و آماده شدن برای طی کردن مسیری طولانی به آن توجه کرد. رانندگی برای بسیاری بخشی ضروری از زندگی روزمره است. چه در حال رفت و آمد به محل کار باشید، چه برای آغاز یک سفر آماده می شوید، گذراندن ساعت های طولانی پشت فرمان می تواند به کمر و گردن شما آسیب وارد کند. خوشبختانه کاهش کمردرد در سفرهای جاده ای با رعایت چند نکته ساده به راحتی امکان پذیر است.

7 نکته ضروری برای پیشگیری از کمردرد در سفر

چرا در طول رانندگی کمردرد می گیریم؟

نشستن طولانی مدت روی صندلی ماشین برای بدن سخت تر از نشستن روی مبل است. به همین علت رانندگی برای مدت زمان طولانی، می تواند باعث سفت شدن عضلات و تشدید کمردرد گردد. بعلاوه ما در طول رانندگی به شدت روی جاده و ترافیک اطراف خود تمرکز می کنیم که می تواند باعث تنش عضلانی بیشتر در بدنمان گردد. این در حالی است که در بسیاری از ماشین ها، صندلی ها، فاقد حمایت مناسب برای حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات هستند.

روش های کاربردی برای پیشگیری و کاهش کمردرد در سفر

چند تنظیم کوچک و روش ساده و مؤثر وجود دارد که کاهش کمردرد حین سفر و رانندگی را امکان پذیر می نماید؛

صندلی خود را تنظیم کنید

تنظیم شرایط صندلی می تواند به شما یاری کند برترین زاویه حمایتی را برای انحنای کمر خود پیدا کنید. این شامل حرکت دادن صندلی به جلو و عقب، بالا و پایین بردن آن و تنظیم شیب پشت و پایین صندلی است. برای حمایت از کمر، صندلی خود را طوری قرار دهید که ستون فقرات شما صاف و هم تراز باشد. این تنظیم باید به گونه ای باشد که شما بتوانید ستون فقرات خود را صاف نگه دارید حتی اگر کمی به عقب متمایل شوید. طوری بنشینید که وزنتان به طور مساوی در دو طرف بدن تقسیم گردد. ران های شما باید با صندلی هم سطح باشند و زانو های شما باید کمی پایین تر از باسن قرار بگیرند. صندلی باید به گونه ای تنظیم گردد که احتیاج نباشد آنقدر عقب بنشینید که برای رسیدن به فرمان دست های خود را بیش از حد دراز کنید. بعلاوه نباید آنقدر بالا باشد که باعث گردد گردن خود را با زاویه دردناکی به سمت جلو خم کنید.

برای پیشگیری از کمردرد در سفر شرایط بدن خود را آنالیز کنید

شانه های خمیده و پشت گرد می تواند باعث انقباض رگ های خونی و عصب ها در سرتاسر کمر و گردن گردد. این می تواند باعث کمردرد یا بدتر شدن سفتی مفاصل گردد و درد و فشار عضلانی بیشتری ایجاد کند. پس همواره سعی کنید در طول رانندگی شرایط بدن خود را آنالیز کنید. اما گاهی اوقات حتی اگر روی حفظ شرایط بدنی خود تمرکز کنید، ممکن است بخاطر گذراندن زمان طولانی در یک موقعیت، دچار اسپاسم و سفتی عضلات شوید. بنابراین سعی کنید علاوه بر تنظیم شرایط بدن خود، در صورت امکان با یک مسافر به نوبت پشت فرمان بنشینید.

کفش راحت بپوشید

کفش های نامناسب شرایط نشستن شما را تغییر می دهند. دمپایی و کفش های پاشنه بلند، نه تنها ممکن است توانایی شما در رانندگی ایمن را مختل نمایند، بلکه ممکن است منجر به افزایش کمردرد شوند. کفش های کتانی یا کفش ورزشی مناسب برای دویدن، برترین گزینه برای پوشیدن هنگام رانندگی است. این نوع کفش ها می توانند به جذب لرزش پدال ها هم یاری نمایند.

یک ضد درد موضعی در ماشین نگه دارید

اگر حین رانندگی مستعد کمردرد هستید، سعی کنید همواره داروهای ضد درد همراه داشته باشید. دارو های موضعی درد می توانند به طور موقت کمردرد را تسکین دهند تا بتوانید به رانندگی خود ادامه دهید. استفاده از پچ ضد درد هم می تواند برای تسکین کمردرد در سفر کاربردی باشد. بعضی از پچ های حرارتی می توانند تا ساعت ها درد را بهبود ببخشند و به این علت، این نوع پچ ها برای رانندگی طولانی بسیار مفید هستند.

در فواصل کوتاه بین راه توقف کنید

نشستن طولانی مدت می تواند تورم اندام تحتانی را تشدید کند. استراحت های مکرر یکی از برترین کار هایی است که می توانید در طول مسیر برای پیشگیری از کمردرد انجام دهید. راه رفتن و انجام حرکات کششی ملایم باعث کاهش سفتی و تنش می شوند و در نتیجه می توانند به کاهش کمردرد و جلوگیری از بدتر شدن آن یاری نمایند.

نوشیدن آب کافی را جدی بگیرید

اگرچه هیدراته ماندن در جاده می تواند چالش برانگیز باشد، با این حال نوشیدن آب کافی برای سلامت کلی و بعلاوه برای کاهش احتمال گرفتگی دردناک عضلات در پشت و پا ها بسیار لازم است.

از بالش ها و پشتی های ارگونومیک بهره ببرید

بالش ها و پشتی های ارگونومیک برترین گزینه برای پیشگیری و کاهش کمردرد هستند. نشستن های طولانی را راحت تر می نمایند و احتمال فشار و درد هنگام رانندگی را کاهش می دهند. بدون پشتیبانی مناسب از کمر و گردن، لرزش های ناشی از رانندگی بر سطوح ناهموار یا برخورد با دست انداز های جاده ممکن است به بروز درد و ناراحتی جدیدی منجر گردد. سرمایه گذاری روی پشتیبان طراحی شده برای کمردرد، سطح کلی رانندگی شما را ارتقا می دهد. شرایط رانندگی راحت، به افزایش تمرکز، هوشیاری و لذت بردن از سفر یاری می نماید.

نحوه انتخاب پشتیبان مناسب برای صندلی ماشین

بالشتک های کمری فضای بین کمر و صندلی ماشین را پر می نمایند. این به شما یاری می نماید تا هنگام رانندگی شرایط بدنی خوبی داشته باشید. به همین علت انتخاب بالش یا پشتی متناسب با احتیاج های خاص شما در طول رانندگی طولانی مدت بسیار مهم است. در ادامه نکات مهمی وجود دارد که شما را در فرآیند انتخاب و خرید پشتیبان صندلی ماشین هدایت می نماید.

احتیاج های خود را پیش از خرید شناسایی کنید

قبل از پرداختن به گزینه های متنوع موجود در بازار، لحظه ای را به ارزیابی احتیاج های خاص خود اختصاص دهید. عواملی مانند ماهیت کمردرد، نوع صندلی ماشینی که دارید و هر ترجیحی که ممکن است در خصوص مواد یا طراحی داشته باشید را در نظر بگیرید تا برترین پشتیبان متناسب با احتیاجهای خود را خریداری کنید.

مواد با کیفیت بالا را انتخاب کنید

پشتیبان های کمر و گردن از مواد مختلفی ساخته می شوند. اطمینان حاصل کنید که مواد مورد استفاده، هم راحتی و هم دوام را فراهم می نمایند. محصولات ساخته شده از مموری فوم یا میکروفیبر پشتیبانی عالی را ارائه می دهند و با منحنی های طبیعی بدن شما مطابقت دارند. بالش های مسافرتی فوم مموری سفت هستند و قالبی متناسب با انحنای کمر شما ایجاد می نمایند. در حالی که بالش های میکروفیبر نرم تر و محکم تر هستند.

به میزان و شکل محصول دقت کنید

یک پشتی کمری یا بالش نشیمن مناسب باید به طور یکپارچه روی صندلی ماشین شما قرار گیرد، پشتیبانی هدفمندی را برای ناحیه پایین کمر فراهم کند و راحتی مؤثر را در حین رانندگی تضمین کند. اگر کمردرد شما فقط در ناحیه کمر متمرکز است، بالش هایی را در نظر بگیرید که به طور خاص برای انحنای طبیعی کمر طراحی شده اند و در جایی که بیشتر مورد احتیاج است، تسکین مؤثری ایجاد می نمایند یا از بروز درد جلوگیری می نمایند. شکل و میزان پشتیبان باید به حفظ یک شرایط ایمن، بدون ایجاد فشار اضافی روی گردن و کمر یاری کند.

به قابلیت تهویه یا شست وشو دقت کنید

اطمینان حاصل کنید که بالش خودرو قابلیت تنفس کافی دارد. به خصوص در طول رانندگی طولانی، تهویه برای جلوگیری از ناراحتی ناشی از گرما و رطوبت لازم است. در پی بالش هایی با روکش های قابل تنفس، قابل شست وشو یا ساخته شده از مواد مشبک باشید تا بتوانید آن ها را تمیز و بهداشتی نگه دارید.

به میزان راحتی محصول توجه کنید

یک پشتی باید در ارائه راحتی و پشتیبانی کافی برای استفاده طولانی تعادل ایجاد کند. پشتی یا بالشی که خیلی سفت است ممکن است باعث ناراحتی گردد، در حالی که بالش خیلی نرم ممکن است پشتیبانی کافی را ارائه نکند و در پیشگیری از کمردرد مؤثر نباشد.

سخن پایانی

رانندگی علاوه بر اثرات جسمانی می تواند از نظر روحی خسته نماینده و استرس زا باشد. بعلاوه می تواند باعث جمع شدن تنش در شانه ها، گردن و کمر گردد و درد و گرفتگی را افزایش دهد. رعایت نکات گفته شده می تواند ساعات طولانی رانندگی در جاده را قابل تحمل تر کند. استفاده از پشتیبان های کمر و گردن مناسب بعلاوه احتیاج به توقف در مسیر را هم کمتر خواهند کرد. برای پیشگیری از کمردرد در سفر اگر بالشتک پشتیبان کمر ندارید، سعی کنید حوله ای را بغلتانید و آن را پشت کمرتان قرار دهید اما به هیچ عنوان بدون حمایت مناسب از کمر، رانندگی طولانی مدت نداشته باشید.

منابع: malpracticecenter, healthline

منبع: دیجیکالا مگ

به "7 نکته ضروری برای پیشگیری از کمردرد در سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نکته ضروری برای پیشگیری از کمردرد در سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید