احتمال کشف راز ستاره ای 13 میلیارد ساله در کهکشان راه شیری

به گزارش وبلاگ عکس، به گفته دانشمندان، یک انفجار عظیم و خشن در فضا ممکن است به یافتن راز ستاره ای 13 میلیارد ساله در کهکشان ما یاری کند.

احتمال کشف راز ستاره ای 13 میلیارد ساله در کهکشان راه شیری

به گزارش وبلاگ عکس و به نقل از ایندیپندنت، دانشمندان می گویند انفجار عظیم جدیدی که به تازگی کشف شده و فرانواختر مغناطیسی نام دارد می تواند ترکیبات غیرمعمول ستاره ای در کهکشان راه شیری را شرح دهد.

به گفته دانشمندان این انفجار از منبعی که پیش از این ناشناخته بود نشات گرفته و انرژی آن 10 برابر یک ابرنواختر معمولی است.

این ستاره دارای اندازه زیادی آهن، طلا و اورانیوم است که در هیچ ستاره مشابهی به این اندازه یافت نمی گردد. به طور معمول این مواد از ستاره های نوترونی تشکیل می شوند اما اندازه آن در این ستاره بیش از حد است.

محققان تصور می نمایند که فروپاشی شدیدی در ستاره ای اولیه اتفاق افتاده که باعث به وجود آمدن نوترون های مورد احتیاج برای تشکیل این ترکیبات شده است. سرعت زیاد چرخش این ستاره و میدان مغناطیسی قوی آن باعث شدت گرفتن انفجار شده است.

این انفجار در روزهای آغازین دنیا اتفاق افتاده یعنی در حدود یک میلیارد سال پس از مه بانگ.

چیاکی کوبایاشی(Chiaki Kobayashi) از دانشگاه هرتفوردشایر(Hertfordshire) می گوید: ما شواهدی از نوع جدیدی از فرانواختر یافته ایم که همه عناصر پایدار جدول تناوبی را به یک باره فراوری می نماید.

دیوید یونگ(David Yong) دانشمند دانشگاه ملی استرالیا می گوید: نسبت آهن به هیدورژن ستاره ای که ما در حال آنالیز آن هستیم سه هزار برابر از خورشید کمتر است که به این معناست که این ستاره بسیار نادر است. علاوه بر آن این ستاره اندازه غیرقابل انتظاری عناصر سنگین در خود دارد که آن را خاص تر هم می نماید. او اضافه نمود: ما دریافتیم که 13 میلیارد سال قبل ستاره J200322.54-114203.3 از بقایای این فرانواختر شکل گرفته است.

دانشمندان از دهه 1990 تا به امروز در خصوص فرانواخترها می دانند اما این اولین انفجاری شناخته شده ای است که به سرعت درحال چرخش است و میدان مغناطیسی قوی دارد.

این ستاره در فاصله 7500 سال نوری از زمین واقع شده است و در هاله کهشان راه شیری قرار گرفته است.

این مطالعات در مجله Nature به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "احتمال کشف راز ستاره ای 13 میلیارد ساله در کهکشان راه شیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال کشف راز ستاره ای 13 میلیارد ساله در کهکشان راه شیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید