تحقیق درباره خورد و خوراک ایرانیان پس از وقفه 18 ساله، الزام تولیدکنندگان به قید کلمه تراریخته

به گزارش وبلاگ عکس، عضو هیئت علمی گروه تحقیقات سیاستگذاری و برنامه ریزی غذا و تغذیه انستیتو تحقیقات تغذیه گفت: پس از 18 سال، تحقیقات درباره این که ایرانی ها چه می خورند و چه مقدار می خورند در انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی در حال اجرا است.

تحقیق درباره خورد و خوراک ایرانیان پس از وقفه 18 ساله، الزام تولیدکنندگان به قید کلمه تراریخته

دکتر عزیزالله زرگران در گفت وگو با وبلاگ عکس، با بیان این که یکی از مهم ترین وظایف انستیتو تحقیقات تغذیه آنالیز مواد خوراکی مصرف شده و میزان آن ها توسط مردم است گفت: آخرین تحقیقات برای پاسخ به سوال ایرانی ها چه می خورند و چه مقدار می خورند در سال 80 صورت گرفته و الان در سال 1398 با وجود مسائل بودجه ای فراوان این طرح مجدد در حال اجرا است؛ یعنی ما 18 سال درباره این که ایرانی ها چه می خورند و چه قدر می خورند اطلاع دقیقی نداشتیم . البته از منابع دیگری مثل مرکز آمار می توان اطلاعاتی به دست آورد؛ البته اطلاعات مرکز آمار درباره میزان خرید است و مقدار مصرف واقعی خانوار نیست.

وی اضافه کرد: این 18 سال وقفه در تحقیقات درباره مواد غذایی مصرفی ایرانیان و میزان آن ها به دلیل مسائل بودجه ای ایجاد شده بود. البته قرار نیست تحقیقات درباره مواد غذایی مصرفی و میزان آن ها هر سال انجام گردد اما معتقدیم هر پنج یا 10 سال یک گذار تغذیه ای داریم. ما الان محصولاتی داریم که 10 سال پیش این محصولات وجود نداشتند و بسیار مصرف فراوانی در جامعه دارند. سال جاری این طرح در حال اجرا است و ما منتظر نتایج خروجی آن هستیم.مبنای همه سیاست گذاری ها در حوزه تغذیه همین است که بدانیم مردم چه می خورند و چقدر می خورند.

تهیه لیست مواد غذایی آسیب رسان

زرگران یکی دیگر از فعالیت های انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی را تهیه فهرست مواد غذایی آسیب رسان به سلامت عنوان نمود و اضافه کرد: انستیتو تحقیقات تغذیه با همکاری وزارت بهداشت متولی تهیه فهرست مواد غذایی آسیب رسان به سلامت بود که توانستیم با تهیه این فهرست بعضی چالش ها را در این زمینه از بین ببریم.یکی دیگر از فعالیت های انستیتو تحقیقات تغذیه، طرح پایش مواد غذایی بود که در فروشگاه ها انجام شد و ما به دید دقیقی درباره میزان قند و نمک و چربی محصولات رسیدیم.

وی با بیان این که حدود نیمی از مرگ ومیرها به دلیل ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی است، گفت: تقریبا از هر دو مرگ در کشور، یک مرگ به دلیل ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی است. یکی از عوامل اصلی بیماری های قلبی سبک زندگی نامناسب است که در این زمینه تغذیه نقش مهمی دارد اگر الگوی مصرف اصلاح گردد میزان ابتلا به کبد چرب، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی کاهش می یابد.

فضای تجاری و سیاسی در جهان بر نظرات درباره مواد غذایی تراریخته تاثیرگذار بوده است

زرگران درباره محصولات تراریخته گفت: بحث محصولات تراریخته بسیار گسترده است. اخیرا پژوهشی صورت گرفته بود که نشان داد حتی در سازمان های جهانی و دانشگاهی هم درباره محصولات تراریخته سوگیری وجود دارد. در این مقاله ذکر شده بود که وابستگی های سازمانی افراد بر نتایج پژوهش های آن ها درباره محصولات تراریخته تاثیرگذار است. بنابراین ممکن است منافع مادی در هر دو طرف بحث، چه موافقان و چه مخالفان تاثیرگذار باشد.

عضو هیئت علمی گروه تحقیقات سیاستگذاری و برنامه ریزی غذا و تغذیه انستیتو تحقیقات تغذیه اضافه کرد: آن قدر فضای تجاری و سیاسی در جهان بر روی نظرات درباره مواد غذایی تراریخته تاثیر گذاشته که تنها کاری که می توان کرد این است که بر روی محصولات برچسب گذاری کنیم. الان فراوری نمایندگان ملزم هستند اگر محصولی تراریخته است بر روی محصول قید نمایند و این پیشرفت خوبی در کشور است؛ مثلا اگر در کیک یا کلوچه ای روغنی استفاده شده که ماده آن تراریخته است بر روی محصول عبارت تراریخته یا تغییریافته ژنتیکی درج شده است. ما در انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی پژوهش مستقلی در زمینه محصولات تراریخته نداشتیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تحقیق درباره خورد و خوراک ایرانیان پس از وقفه 18 ساله، الزام تولیدکنندگان به قید کلمه تراریخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقیق درباره خورد و خوراک ایرانیان پس از وقفه 18 ساله، الزام تولیدکنندگان به قید کلمه تراریخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید