تدوین اولین استاندارد ملی اندازه گیری پلوتونیوم و نپتونیوم در نمونه آب

به گزارش وبلاگ عکس، اولین استاندارد ملی اندازه گیری پلوتونیوم و نپتونیوم در نمونه های آب به روش ICP از سوی کارشناسان مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تدوین شد.

تدوین اولین استاندارد ملی اندازه گیری پلوتونیوم و نپتونیوم در نمونه آب

به گزارش وبلاگ عکس، استاندارد ملی اندازه گیری پلوتونیوم و نپتونیوم در نمونه های آب به دبیری شبنم نجفی اصلی پاشاکی کارشناس بخش ICP-MS این مرکز و همکاری کارشناسان آزمایشگاه های سازمان زمین شناسی و با همکاری سهیلا نیلویل، نعیمه زری، زهرا ملکی و مهدی امیری به چاپ رسیده است.

این استاندارد با عنوان کیفیت آب - پلوتونیوم و نپتونیوم- روش آزمون با استفاده از طیف سنج جرمی پلاسمای جفت شده القایی (ICP-MS) به شماره استاندارد 22771 بر اساس استاندارد ISO 20899:2018 توسط کارشناسان مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تدوین شد.

گسترش استانداردهای ملی در جهت توسعه قابلیت های داخلی و پیشرفت اقتصادی هر کشور لازم است. این مهم، جز با توجه جدی به امر استانداردسازی و تدوین استانداردهای ملی امکان پذیر نیست و نیازمند مشارکت بخش علمی و نهادهای حاکمیتی در امر تدوین استانداردهای ملی به ویژه در مواردی نظیر فنون آنالیز ویژه و مرتبط با تجهیزات استراتژیک است.

از این رو گروه ICP-MS مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با سابقه تدوین 14 استاندارد ملی (چهار استاندارد تخصصی حوزه ICP-MS و 10 استاندارد کیفیت آب، کیفیت خاک و نمونه بردرای)، اقدام به تدوین روش استاندارد اندازه گیری پلوتونیوم و نپتونیوم در آب کرده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، روش آزمون ارائه شده در این استاندارد، نیازی به خالص سازی آب از اورانیوم ندارد و برخلاف روش های آزمون دیگری از قبیل رادیوشیمی و طیف سنجی جرمی- یونش گرمای(TIMS)، قابل انجام در کشور است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تدوین اولین استاندارد ملی اندازه گیری پلوتونیوم و نپتونیوم در نمونه آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین اولین استاندارد ملی اندازه گیری پلوتونیوم و نپتونیوم در نمونه آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید