جایزه جهانی برای دولت هوشمند ایران

به گزارش وبلاگ عکس، در آخرین روزهای سال1401 پروژه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند جمهوری اسلامی ایران در بخش جوایز اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی سال جاری که به WSIS 2023 مشهور است، به عنوان پروژه برتر اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU) برگزیده شد.

جایزه جهانی برای دولت هوشمند ایران

هدف اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (World Summit on the Information Society Forum) که هر سال برگزار می گردد، دستیابی به یک منظره و تعهد مشترک برای شکل گیری یک جامعه اطلاعاتی مردم محور، اختصاصی و در عین حال، توسعه محور است.

بر این اساس، هرکسی قادر خواهد بود اطلاعات را فراوری کند، به اشتراک بگذارد، مورد استفاده قرار دهد و به آن دسترسی داشته باشد. این اجلاس که از 22 تا 26 اسفند1401 برگزار گردید، در بخش نهایی داوری پروژه های دولت الکترونیک مسابقات اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی، پروژه دولت هوشمند ایران را به عنوان یکی از پروژه های برتر در حوزه دولت الکترونیک انتخاب کرد.

آخرین گزارش ها از پیشرفت این پروژه در کشور حاکی است که بخش قابل توجهی از دستگاه های حاکمیتی به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل شده اند، اما بخشی دیگر هنوز با چالش هایی روبه رو هستند. با این پروژه، علی القاعده مردم نه تنها نیازی به مراجعه حضوری به دستگاه های حاکمیتی برای بیشتر کارها نخواهند داشت، بلکه مدارک کاغذی هم حذف خواهد شد.

اتصال 93 درصد دستگاه ها

مجری اصلی این پروژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که قرار است با همکاری دستگاه های دیگر، این پروژه را نهایی کند. آنگونه که عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام نموده، تا به امروز 93درصد از دستگاه های اجرایی به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند پیوسته اند و چیزی حدود 3هزار خدمت از این طریق در دسترس کاربران قرار گرفته است.

زارع پور در متنی که منتشر نموده نوشته است: یکی از برنامه های راهبردی و مهم دولت سیزدهم در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تحقق دولت هوشمند است. به گفته او طی یک ونیم سال گذشته با کار و کوشش شبانه روزی همکارانم در سازمان فناوری اطلاعات، مشارکت سازمان اداری و استخدامی و همکاری سایر دستگاه های اجرایی این پروژه پیشرفت قابل توجهی داشته است. این در حالی است که وزیر ارتباطات عنوان می نماید که باوجود این پیشرفت، تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

بودجه 1432 میلیارد تومانی

رسیدن به نقطه مطلوب به این معنی است که برای بعضی از دستگاه ها باید بودجه ای درنظر گرفته گردد تا چالش های خود برای اتصال به این سامانه و ارائه خدمات به مردم را برطرف نمایند.

به همین منظور، براساس لایحه بودجه 1402 برای بخش ارائه خدمات یکپارچه دولت هوشمند در مجموع، 1432 میلیارد و 120 میلیون و 300 هزارتومان درنظر گرفته شده تا برای توسعه خدمات هوشمند دستگاه های مختلف هزینه گردد. در این بخش برای 22 دستگاه حاکمیتی بودجه اختصاصی درنظر گرفته شده تا به این هدف برسند.

مشاهدات، بیانگر این موضوع است که وزارت دادگستری و بعلاوه آموزش و پرورش بیشترین سهم از این رقم را به خود اختصاص داده اند. به عبارت دیگر، برای توسعه حوزه فناوری اطلاعات در وزارت دادگستری مبلغ 493 میلیارد و 500 میلیون تومان و برای آموزش و پرورش هم 490میلیارد تومان درنظر گرفته شده است. برای سایر دستگاه ها هم مبالغ مختلفی درنظر گرفته شده که ستاد مبارزه با موادمخدر با 200میلیون تومان کمترین سهم از رقم 1432 میلیارد تومانی را برای توسعه خدمات هوشمند در اختیار خواهد گرفت.

ارائه 20 درصد خدمات تا دی 1402

کوشش های وزارت ارتباطات و دستگاه های دیگر برای اتصال همه دستگاه های مشمول به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، باید در سال آینده منتج به ارائه همه خدمات دولت از طریق این پنجره و ارائه حداقل 20درصد از خدمات دستگاه های اجرایی به صورت هوشمند باشد.

این تکلیفی است که مجلس برعهده دولت گذاشته است. درواقع، مجلس دستگاه های اجرایی را مکلف نموده تا خاتمه دی ماه سال آینده حداقل 20 درصد از خدمات خود را به صورت تمام الکترونیکی و بدون دریافت هیچ گونه مدرکی ارائه دهند. تمام الکترونیکی هم به این معنی است که همه مراحل درخواست تا دریافت خدمت به صورت آنی، برخط، بدون دخالت عامل انسانی و بدون اخذ هرگونه مدرک از متقاضی و با استفاده از داده ها و اطلاعات ملی صورت پذیرد.

علاوه بر این دستگاه های اجرایی مشمول، مکلف شده اند حداکثر تا خاتمه آذرماه سال آینده، همه استعلام هایی را که از طریق سایر دستگاه ها از آنها انجام می گردد، به صورت برخط و آنی از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات در اختیار دستگاه های متقاضی قرار دهند.

ایجاد انگیزه برای کم کارها

اهدای جایزه WSIS Prize Champion 2023 به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که از طریق رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران به نمایندگی از این وزارتخانه دریافت شده، نشانگر کوشش هایی است که در این زمینه انجام شده. با این حال، انتظار می رود که این جایزه و بعلاوه رقم بودجه1402 این پروژه، انگیزه لازم برای عمل به تکلیف مجلس شورای اسلامی را برای بازیگران اصلی این پروژه فراهم کند.

اکنون بعضی از دستگاه ها هنوز به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل نشده اند. آخرین آمارهای جزئی نشان می دهد که بعضی دستگاه ها بیش از 75 درصد به پنجره ملی خدمات هوشمند متصل شده اند. ازجمله این دستگاه ها می توان به کمیته امداد و سازمان حفاظت از محیط زیست اشاره نمود. این در حالی است که بخشی دیگر از دستگاه ها در گروه بالای 50درصد قرار می گیرند. در این میان، مقدار اتصال بعضی دستگاه ها به پنجره ملی خدمات هوشمند زیر 10درصد عنوان شده است.

براساس یکی از آخرین اظهارنظرهای وزیر ارتباطات بعضی دانشگاه ها، بیمارستان ها و مراکز درمانی، بانک های دولتی به غیر از یک بانک هنوز به این پنجره متصل نشده اند که امیدواریم تا خاتمه سال براساس قولی که داده اند، متصل شوند.

انتشار اپلیکیشن دولت هوشمند

برای سهولت دسترسی مردم به خدمات الکترونیک، سازمان فناوری اطلاعات اخیرا نرم افزار پنجره ملی خدمات دولت هوشمند را عرضه کرد. این اپلیکیشن که هم به صورت مستقیم دانلود می گردد و هم قابل دریافت از فروشگاه های نرم افزاری است، برای سیستم های عامل اندروید و iOS اجرا می گردد. به عبارت دیگر، کاربران پنجره ملی خدمات دولت هوشمند علاوه بر نسخه تحت وب این سامانه، می توانند روی گوشی تلفن همراه خود هم از خدمات این سامانه بهره مند شوند.

گزارش: عمادالدین قاسمی پناه

منبع: همشهری آنلاین

به "جایزه جهانی برای دولت هوشمند ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه جهانی برای دولت هوشمند ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید