جریان شادی در نصف دنیا با جاری شدن زاینده رود

به گزارش وبلاگ عکس، اصفهانی ها پس از 10 سال در تابستان سال جاری جاری شدن زاینده رود را مشاهده کردند.

جریان شادی در نصف دنیا با جاری شدن زاینده رود

به گزارش خبرنگاراز، با بارش های مطلوب اوایل سال 98 و میزان ذخیره قابل توجه سد زاینده رود، در شورای هماهنگی زاینده رود تصمیم به جاری شدن آب زاینده رود برای کشت بهاره و تامین آب باغات گرفته شد، گذشته از آن با جاری شدن آب، نشاط و شعف را در نصف دنیا دو چندان کرد.

حدود چهار ماهی می گردد که چشم مردم اصفهان به آب زاینده رود روشن شده است؛ قبل از ایام نوروز 98 بود که در کنار خوشی های نزدیک عید، خبر جاری شدن آب، کام هم شهریان شیرین شد و با بارندگی های ابتدای سال جاری در کنار زاینده رود، طراوت و سرزندگی نصف دنیا را صد چندان کرد.

اینگونه که مسئولان استانی می گویند قرار است 20 روز در هر ماه تابستان آب گلوی خشک بستر را تر کند و مهمان دورهمی های خانواده های اصفهانی باشد که اوقات شبانگاهی خود را برای فرار از گرمای این روز ها در کنار آن سپری نمایند.

شور نشاط نصف دنیای ها از جاری شدن زاینده رود

با خانواده ای 5 نفره که در نزدیک پل خواجو بساط خوراکی پهن نموده اند؛ دختر کوچک خانواده با توپ مشغول بازی است و بقیه اعضای خانواده در گپ و گفت اند؛ هم نشین می شوم و حال و هوای این دور همی را از آن ها جویا می شوم.

پدر خانواده از مشغله کاری چند ماه اخیر می گوید و ادامه می دهد: گرچه ساعت های زیادی درگیر کار هستم، اما در این چند ماه که زاینده رود جاری بوده است، سعی کردم وقت بیشتری برای خانواده و تفریح آن ها اختصاص دهم و تقریبا از زمانی که رودخانه جاری بود یک یا دو بار به اینجا آمده ایم.

مادر خانواده از خاطرات ایام عید و سفر اقوام شان از اراک به اصفهان اینگونه تعریف می نماید: قبل از ایام عید خانواده ام با شنیدن خبر جاری شدن آب، عزم خود را برای سفر به اصفهان جزم کردند و چند روزی که در اصفهان مهمان ما بودند، به حاشیه زاینده رود می آمدیم و هر روز را در کنار یکی از پل های تاریخی گذراندیم.

دو پسر خانواده که تا این لحظه سکوت نموده بودند از هیجان خیس کردن با هم بازی های خود صحبت می کردند و گفتند : ای کاش این آب همواره در رودخانه جاری باشد.

حال و هوای بقیه دورهمی ها و خانواده های کنار زاینده رود دست کمی از خوشحالی و شادی این خانواده ندارد؛ جاری بودن آب زاینده رود می تواند روحیه ای عظیم در کالبد اصفهان و مردمش بدمد.

مسافران تابستانی نصف دنیا در کنار پل های تاریخی جریان زاینده رود از دل دهانه های این پل ها را به نظاره نشسته و برای دریافت عکس یادگاری اشتیاق دارند.

زنده شدن زمین های کشاورزی و باغات

جریان یافتن زاینده رود نه تنها طراوت و سرزندگی را در شهر سرازیر نموده بلکه رونق دوباره ای به زمین های کشت بخشیده و کشاورزان را با برخورداری از این نعمت خرسند و شاکر نموده است.

کشاورزان از زمستان سال گذشته مشغول کشت پاییزه شدند و با سخاوت آسمان و بارش های بهاری کشت و کارشان رونق گرفت و سپس کشت بهاره انجام دادند.

حسن ساسانی معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان در مورد جاری شدن آب زاینده رود پس از 10 سال در تابستان عنوان نمود: متناسب با افزایش حجم سد زاینده رود و بارش های آبی مطلوبی که انجام شد، تصمیم گیری در شورای هماهنگی حوزه زاینده رود بر تامین آب برای کشت بهاره و آب باغات گرفته شد.

وی ادامه داد: 350 میلیون متر مکعب آب به کشت بهاره اختصاص یافته است و پس از تامین این میزان آب، خروجی زاینده رود بسته می گردد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با بیان اینکه تاریخ دقیقی برای کاهش خروجی آب و نهایت بسته شدن آن معین نیست، اظهار کرد: پس از اینکه توزیع آب در تیر و مرداد صورت گرفت و میزان آبی که برای کشاورزان تقلیل داده شده، آنالیز و زمان دقیق جاری شدن دوباره آب در شهریور ماه معین می گردد.

ساسانی با بیان اینکه میزان ذخیره سد 812 میلیون متر مکعب است، اضافه نمود: برنامه منابع و مصارف ابلاغی وزارت نیرو، میزان مصارف آب شرب و صنعت معین نموده اند که طبق این برنامه آب شرب و صنعت را تامین می کنیم.

زاینده رود از گذشته های دور از قله های سر به فلک کشیده زردکوه بختیاری جریان داشته تا در تالاب گاوخونی فرو ریزد و میزبان زیستگاه پرندگان مختلف باشد، اما بیش از یک دهه است که رودخانه با کاهش بارش ها و بی مدیریتی در ماه هایی از سال رنگ و رویی خشک به خود گرفته است.

حال که آسمان رویی خوش نشان داده و شاهد بارش های خوبی در چند ماه آغازین سال بوده ایم، نه تنها نگاه جزیره ای و استانی که نگاه کلان در مدیریت حوزه زاینده رود است که می تواند آب مصرفی در همه حوزه های کشاورزی، شرب و صنعت را تامین کند و آب را در زاینده رود زنده نگه دارد.

گزارش از نعیمه حکمت پور

انتهای پیغام /س

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "جریان شادی در نصف دنیا با جاری شدن زاینده رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریان شادی در نصف دنیا با جاری شدن زاینده رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید