درکش و چنشت دو جواهر خراسان شمالی

به گزارش وبلاگ عکس، روستای درکش با طبیعتی جنگلی و کوهستانی، با چشمه سارها و آبشارهای مصفا در حاشیه غنی ترین ذخیره گاه جنگل های بلوط شرق کشور است.

درکش و چنشت دو جواهر خراسان شمالی

وبلاگ عکس: درکش از روستاهای گردشگری خراسان شمالی است که در شهرستان مانه و سملقان قرار گرفته است و به عنوان یکی از دل انگیزترین جاذبه ها و کم نظیرترین جلوه های گردشگری روستایی استان بر دامنه کوه یامان داغی لمیده است. نام این روستا در گذشته دره کش بوده اما اهالی برای سادگی تلفظ آن را بعد از مدتی به درکش تغییر داده اند.

منطقه درکِش به شدت کوهستانی است. از کوه که بالا بروی بین دره های بزرگ و کوچک چندین چشمه آب خنک پیدا می گردد. جنگل های درکِش و دره خالدار یکی از مسیرهای ثابت برخی کوهنوردان و علاقه مندان به پیاده روی در این منطقه بود. روستا وسط یک دره باشکوه است. با چشم اندازی غیرقابل وصف و پوشش گیاهی بزرگ.

روستای درکش با طبیعتی جنگلی و کوهستانی، با چشمه سارها و آبشارهای مصفا در حاشیه غنی ترین ذخیره گاه جنگل های بلوط شرق کشور است و وجود باغ های میوه، انواع گیاهان دارویی و شفابخش، گونه های مختلفی از حیات وحش، تپه های باستانی و چشم اندازهای بکر و دلپذیر، جلوه ای خاص و بی مانند به این تفرجگاه بخشیده است.

روستاییان با وجود راه های سخت بین تپه ها و راه های آسفالت نشده، از دشت و کوه گیاهان دارویی و خوراکی را می چیدند و در نوشیدنی و غذاهای محلی استفاده می کردند. برای هر دردی همواره گیاهی بود که از دل و کمر کوه و دشت درکِش چیده شده باشد. آن موقع رودخانه بزرگ و خروشانی از کوه پایین می آمد و به روستا می رسید و آب تمیز و خنک اش برای کشاورزی استفاده می شد. شنید ه ام سیل و قطع درختان جنگل، تصویر روستا را در یکی دو سال اخیر به شدت تغییر داده.

بیشتر کسانی که در این منطقه زندگی می نمایند، کُرمانج هستند؛ نمودهایی که گویش کُرمانجی دارند و دو تار می نوازند و وقتی با آن حزن می خوانند حتی اگر نفهمید چه می گویند درد را در صدایشان حس می کنید. آن موقع می گفتند، بیشتر بچه ها و نوجوانان این منطقه یاد می گیرند آوازهای محلی کرمانجی را با دو تارشان بخوانند و بنوازند.

نام این روستا را بر وزن بهشت، می دانند؛ هم در تلفظ و هم در جغرافیا. در این روستا آنقدر رنگ می بینید و سبزی مزارع و باغ های مختلف که بعد از مدتی فکر می کنید یک کارت پستال جلوی رویتان است که از زاویه های مختلف تماشایش می کنید

روستای چِنِشت- خراسان جنوبی

کمی به سمت جنوب خراسان برویم. چِنِشت، یکی از روستاهای دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه در استان خراسان جنوبی است. روستای چنشت به لحاظ پوشش محلی به سرزمین رنگ های ایران معروف است با جاذبه های زیبای طبیعی، تاریخی و فرهنگی به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری خراسان جنوبی شناخته می گردد.

نام این روستا را بر وزن بهشت، می دانند؛ هم در تلفظ و هم در جغرافیا. در این روستا آنقدر رنگ می بینید و سبزی مزارع و باغ های مختلف که بعد از مدتی فکر می کنید یک کارت پستال جلوی رویتان است که از زاویه های مختلف تماشایش می کنید. چهار رودخانه خروشان در این روستا جریان دارد. همه جور گیاه خودرو در آن پیدا می گردد و در مزرعه ها در کنار میوه های درختی، ذرت و ریواس هم می کارند.

تابستان روستا خنک و نسبتا سرد است و دو غار بزرگ در این منطقه وجود دارد؛ غار چنشت و غار چهل چاه. روستایی ها می گفتند ظرف و ابزار ریسندگی مربوط به چند هزار سال پیش در این غارها پیدا شده است، برای همین در دهه 40 خورشیدی چندین باستان شناس غربی مدت ها روی این غارها تحقیق نموده اند. روستای چنشت به دلیل قرار گرفتن در میان 4 رودخانه و نیز کوهستانی بودن آن، دارای باغات و مزارع بسیاری است. آب و هوای آن معتدل کوهستانی بوده که از زمستان های سرد و تابستانهای خنک برخوردار است.

منبع: توریسم آنلاین

به "درکش و چنشت دو جواهر خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درکش و چنشت دو جواهر خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید