سابقه فحاشی در فوتبال ایران

به گزارش وبلاگ عکس، فحاشی تند محمود فکری به جواد نکونام و بازیکنان فولاد و انتشار ویدئوی آن، یکی از جنجالی ترین دوران لیگ برتر را رقم زده است. سه روزی است بحث اول مجازی، این ویدئوست و ناخواسته ذهن ها را با این سوال روبرو می کند؛ فحاشی و بحث های مربوط به آن در فوتبال ایران چه سابقه ای دارد؟ برای نوشتن این گزارش - که هم کمی بامزه است و کمی جدی- ناخودآگاه همه یاد علی پروین و رختکن های معروفش می افتند. بررسی می کنیم تمام این داستان ها و ویدئو هایی که منتشر شده است.

سابقه فحاشی در فوتبال ایران

لب خوانی منصوریان

وقتی منصوریان سرمربی استقلال بود، در دیدار مقابل صنعت نفت در واکنش به پرتاب بطری و سایر اقلام به سمت او، کلماتی را به زبان آورد که به راحتی معلوم بود چیست و چه می گوید. به خوبی پیدا بود منصوریان از کوره در رفته است. همان روز بعضی رسانه ها تیتر زدند منصوریان شانس بیاورد حرف هایش لب خوانی نشود وگرنه محروم می شود که البته این اتفاق نیفتاد.

ویدئوی معروف

چند سال قبل ویدئویی از اکبر میثاقیان منتشر شد که انگار حرف رکیکی در برنامه زنده از زبانش خارج شد. این ویدئو هنوز در فضای مجازی دست به دست می شود. اکبر آقا، اما در واکنش به آن می گوید: مگر دیوانه ام فحش بدهم؟ این صداگذاری شده و من هرگز چنین حرفی نزده ام.

رحمتی، قلعه نویی، بنگر و عقیلی

نزدیک به یک دهه بعد، درباره رختکن استقلال و امیر قلعه نویی هم همین حرف ها زده می شد. بعد ها در فیلم مستند استقلال، از نظر خود قلعه نویی شیطنتی در این زمینه صورت گرفت. ویدئویی از امیر منتشر شد که در رختکن مشغول پریدن به کوشکی بازیکن تیم است و کلمه ای می گوید که روی آن بوق می گذارند. قلعه نویی بعد ها سرمربی سپاهان و تراکتور هم شد. مثلا بعد از یکی از بازی های سپاهان هادی عقیلی مدافع وقت تیم گفت: خوشحالم قلعه نویی فحش رکیک داد و من فقط سکوت کردم.

درباره دعوای بنگر و قلعه نویی در رختکن تراکتور هم از زبان محسن (بنگر) روایت شد: آقای قلعه نویی بیخود می کنی فحش می دی! مگه چه کاره من هستی که فحش می دی؟ فکر نکن خبریه... از فوتبال خداحافظی می کنم، اما اجازه نمی دم کسی بهم فحش بده. بی شک یکی از معروف ترین مصاحبه ها در این زمینه مصاحبه رحمتی بود. وقتی از استقلال به پیکان رفت و بعد دست به افشاگری زد: آقای قلعه نویی در رختکن فحش داد. گفتم چرا فحش می دهی گفت از باشگاه پول می گیری. گفتم پول نمی گیرم که شما به من فحش بدهی.

فحش روی آنتن

یکی از جنجالی ترین اتفاقات در این زمینه، ماجرای فحاشی حسن اشجاری مدافع وقت استیل آذین بود. او که فکر نمی کرد میکروفن ها صدایش را بگیرند، رو به یکی از هواداران که روی مخش بود، فحاشی کرد و دو فحش رکیک داد.

در آن لحظه هم دقیقا گزارشگر بازی ساکت بود. کمی بعد استیل آذین این بازیکن را اخراج کرد. اشجاری هم در مصاحبه ای گفت: از جامعه فوتبال، هواداران استیل آذین، بینندگان تلویزیون و همه مسوولان باشگاه بابت این اتفاق عذرخواهی می کنم. اصلا کار خوب نکردم و پشیمان هستم.

پروین و رختکن هایش

درباره رختکن های پرسپولیس در دوره علی پروین همیشه قصه زیاد بوده. علی آقا همیشه در محفل های خصوصی وبلاگ عکس خاطراتی تعریف می کند که امکان چاپ آن در رسانه ها نیست. مجتبی محرمی کاپیتان اسبق پرسپولیس یک بار درباره حرف های منشوری پروین در رختکن گفت: علی آقا هرکسی را که بیشتر دوست داشت، به او فحش می داد. وحید قلیچ هم با خنده گفته بود: علی آقا محبت آمیز فحش می داد. البته هرکس جلوی چشمش بود در امان نمی ماند، برای همین ما همیشه قایم می شدیم. علی انصاریان در مصاحبه ای جالب تعریف کرد: علی آقا یک وقت هایی می گفت خاک تو سرتان. یک وقتی هم می گفت بیخودها. اصلا تکیه کلامش بیخود ها بود. می گفت با این فوتبال بازی کردن تان. تا گل می خوردیم و به رختکن می رفتیم، وارد می شد و می گفت بیخود ها چی کار می کنین؟ البته قبل از این که وارد رختکن شویم، یکی از بچه ها به نمایندگی همه می گفت بیخود ها دارند وارد رختکن می شوند. من فحش رکیک از علی آقا نشنیدم. او دلش برای پرسپولیس می سوخت.

منبع: فرارو

به "سابقه فحاشی در فوتبال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سابقه فحاشی در فوتبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید