سهمیه بنزین هر فرد چقدر است؟

به گزارش وبلاگ عکس، شب گذشته کمیته اطلاع رسانی طرح باز توزیع یارانه بنزین بیان کرد که با توجه به موفقیت تست فنی این طرح در بهمن ماه از امروز، یعنی اول اسفند اعطای 20 لیتر سهمیه به هر فرد در جزیره کیش به صورت آزمایشی شروع شده که خبر خوبی برای خانوار های فاقد خودرو و بهره مندی آن ها از یارانه انرژی محسوب می گردد.

سهمیه بنزین هر فرد چقدر است؟

به گزارش مهر، این در حالی است که پیش از این سهمیه اختصاصی به افراد از سوی وزیر نفت 15 لیتر اعلام شده بود. اعلام این رقم با واکنش هایی از سوی بعضی کارشناسان و ایجاد سوالاتی همراه شد.

جواد نوفرستی، کارشناس اقتصاد انرژی اظهار کرد: به نظر می رسد خطای محاسباتی این بوده که کل بنزین سهمیه ای روزانه یعنی حدود 55 میلیون لیتر (سهمیه وسایل نقلیه شخصی و عمومی) بر 85 میلیون نفر تقسیم شده و سهمیه ماهیانه هر نفر به صورت رُند 20 لیتر معین و اعلام شده است، درحالیکه باید فقط سهمیه اختصاصی به وسایل نقلیه شخصی بین افراد توزیع می شد.

وی با تأکید بر لزوم حفظ سهمیه خودرو های عمومی به منظور جلوگیری از افزایش کرایه ها و ایجاد تورم، اضافه نمود: سهمیه خودرو های عمومی که حدود 8 میلیون لیتر است (احتیاطا 10 میلیون لیتر با احتساب خودرو های عمومی تازه و دیگر ملاحظات)، باید از کل 55 میلیون لیتر بنزین سهمیه کسر گردد و 45 میلیون لیتر سهمیه کل به جامانده به 85 میلیون نفر تقسیم گردد که بدین ترتیب سهمیه قابل تخصیص به هر فرد، کمی بیش از 15 لیتر می گردد که به صورت رُند 15 لیتر ماهانه (0.5 لیتر روزانه) خواهد شد.

در واقع نگرانی عمده کارشناسان ناظر به افزایش روزافزون مصرف بنزین در شرایط فعلی، از بین رفتن عایدی صادراتی 3 میلیارد دلاری بنزین و در نهایت ناترازی فراوری و مصرف بنزین در کشور است.

در حال حاضر فراوری بنزین کشور 103 الی 105 میلیون لیتر است، در حالی که در روز های گذشته کرامت ویس کرمی، مدیرعامل شرکت پخش فراورده های نفتی با اشاره به افزایش 11 میلیون لیتری مصرف بنزین در امسال گفت: ممکن است در بعضی ایام نوروز، مصرف روزانه بنزین به بالای 110 میلیون لیتر هم برسد، اما پیش بینی می کنیم میانگین مصرف بنزین در ایام پایانی امسال و ایام نوروز، حداقل به 100 میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

وی اضافه نمود: با ذخایر مناسبی که در بخش بنزین داریم و بعلاوه تمهیداتی که اندیشیده شده، فراوریی که در پالایشگاه ها صورت می گیرد و زیرساخت هایی که در بخش نقل و انتقال سوخت داریم، هیچ گونه نگرانی برای تأمین بنزین نوروزی نداریم.

البته بعضی کارشناسان هم نظرات دیگری دارند و قائل به حفظ سهمیه حال حاضر خودرو های عمومی نیستند. این کارشناسان معتقدند یکی از دلایل عدم رغبت به دوگانه سوز کردن خودرو ها در سال های گذشته، بالا بودن سهمیه خودرو های عمومی و کم بودن اختلاف قیمت بین گاز و بنزین بوده است که موجب کاهش انگیزه برای دوگانه سوز کردن رایگان خودرو ها شده است و در صورت کمتر شدن این اختلاف می توانیم شاهد افزایش سهم این سوخت پاک در سبد سوختی باشیم.

هرچند هنوز ابعاد و جنبه های مختلف این طرح دولت تعیین نشده است، ولی باید توجه داشت اجرای این طرح، که اصل آن قطعاً درست و در راستای ایجاد عدالت توزیعی است، می تواند سهم زیادی بر سایر مؤلفه های سوختی داشته باشد و از همین جهت بهتر است مطالعات کارشناسی و نحوه محاسبه این مقدار از سمت دولت بر مردم و کارشناسان روشن گردد.

منبع: فرارو

به "سهمیه بنزین هر فرد چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهمیه بنزین هر فرد چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید