نویسندگانی که امروز ما را پیش بینی نموده بودند

به گزارش وبلاگ عکس، مجله همشهری دانستنی ها - میترا اسدنیا: به نظر شما پیشگویی آینده، امکان پذیر است؟ اگر شما از آن دسته افرادی هستید که می گویند این کاری ناممکن است احتمالاً این هشت نویسنده مشهور داستان های علمی - تخیلی، باید شما را در این زمینه متقاعد نمایند.

نویسندگانی که امروز ما را پیش بینی نموده بودند

این هشت نویسنده داستان های علمی - تخیلی، از ژول ورن که ظاهراً اینترنت را پیش بینی نموده بود تا آرتور سی کلارک که پرینتر های سه بعدی را پیش بینی نموده بود، ممکن است یاری نمایند که شما به چنین احتمالی بیندیشید.

این نویسندگان، به شهادت آثارشان، آینده ای را دیدند که در واقع چهره جهان امروز ما بود، اما واقعاً وقتی که سخن از توان مشاهده آینده در میان است، این توانایی را چه می نامید؟

ژول ورن و پیش بینی فناوری های قرن 20

ژول ورن در اولین رمان خود پاریس در قرن بیستم دقیقاً بخش اعظمی از قرن گذشته را پیش بینی نموده بود. ژول ورن در سال 1863 در این کتاب منتشر نشده، نشان داده که از زمان خود بسیار جلوتر بوده است.

وی در این کتاب به درستی چیزهایی، چون زندگی در حومه شهرها، در مقیاس بزرگ، اشتغال زنان در خارج از خانه، موسیقی الکترونیکی سینتی سایزر و صنعت ضبط اصوات را برای فروش و همچنین شهر های مجهز به آسانسور، روشنایی مصنوعی الکتریکی در سراسر شهر و در تمام اوقات شب، خودرو های با سوخت گاز طبیعی و بسیار موارد دیگر را پیش بینی نموده بود.

او در سال 1865 نیز کتاب سفر به ماه را نوشت و در همین کتاب، موشک هایی را توصیف کرد که می توانند انسان ها را به ماه انتقال دهند. موشک هایی که یادآور سفینه ماه پیمایی است که در سال 1969 در سفینه آپولو 11 مورد استفاده نهاده شد.

در همین کتاب از بادبان های خورشیدی هم صحبت نموده است. پدیده ای که خاتمه در سال 1970 توسط ناسا برای آنالیز ستاره های دنباله دار طراحی شد و در سال 2010 برای نخستین بار مورد استفاده نهاده شد. زیردریایی های الکتریکی نیز از دیگر پیش بینی های محقق شده ژول ورن است.

او در یکی از مشهورترین رمان های خود به نام بیست هزار فرسنگ زیر دریا یک زیردریایی الکتریکی را معرفی کرد که شخصیت جذاب این رمان یعنی کاپیتان نمو در یک زیردریایی عظیم و الکتریکی زندگی می کرد.

الدوس هاکسلی؛ ویران شهر یا دیستوپیای آینده

پیش بینی های اسرارآمیز درباره آینده الدوس هاکسلی در کتاب جهانی قشنگ نو بیش از هر چیز دیگری جذابیت دارد. در این کتاب او از یک جامعه پاد - آرمانی نقطه مقابل جامعه اتوپیایی یا جامعه ویران شهری در مقابل آرمان شهری سخن گفته است.

آرمان شهر ها جوامعی خیالی هستند که در آن ها همه چیز مثبت و ایده آل است. ترسیم یک جامعه پادآرمانی یا ویران شهر توسط نویسندگان آینده نگر مطرح می گردد که اغلب با نوعی بدبینی نسبت به آینده توسعه فناوری ها همراه است.

جهانی قشنگ نو در سال 1932 نوشته شده است، که داستان آن در قرن بیست و ششم در لندن اتفاق می افتد. مقاله معروف او با نام در های ادراک نیز در سال 1954 منتشر شد که به توضیح تجربیات او پس از مصرف مسکالین می پردازد.

آلدوس هاکسلی استفاده از قرص هایی که خلق و خوی افراد را بهبود می بخشند و فناوری های مولد و مسائل ازدیاد جمعیت را پیش بینی نموده بود. او درباره جهانی آینده تصویری دیستوپیایی خود در عین حال چشم انداز جالب و پیشگویی های شگفت انگیزی ارائه نموده که در واقع تصویری از زندگی در 50 سال بعد از دهه 1950 است.

او در این کتاب حتی از شرایط پساانسانی؛ روبات یا حتی انسان نما هایی کاملاً روباتیک سخن گفته و بعضی پیش بینی ها از آینده جهان کرد که چیزی شبیه به جهان در سال 2000 به این سوست. او می گوید: جهان در 50 سال آینده با سه مشکل بزرگ روبرو است.

مشکل اجتناب از جنگ، مشکل تغذیه و تأمین پوشاک دو یا چهار میلیون جمعیت انسان که تا سال 2000 به بیش از سه میلیارد افزایش می یابد و سومین مشکل، تأمین مواد مورد احتیاج این جمعیت انبوه انسانی است بدون اینکه منابع و ذخایر غیرقابل جایگزین سیاره به خاتمه برسد!

در حالی که پیش بینی های او کاملاً درست بوده، برآورد او از رشد جمعیت انسانی نیز با اغماض، البته برآورد بدی نبوده است.

مارک تواین؛ پیش بینی اینترنت و رسانه های اجتماعی

در داستانی که در سال 1898 نوشته شده، نویسنده اش، مارک تواین ظاهراً پیروز شده بود نه تن ها تلویزیون بلکه ظهور اینترنت و شبکه های اجتماعی را هم پیش بینی کند. این داستان به نام از دوران لندن در 1904، خبر از ظهور چنین پدیده هایی داده است.

در حالی که اولین تلویزیون در دهه 1920 میلادی ساخته شد، او در این کتاب از فناوری عجیبی در جهانی آینده سخن می گوید که به گونه حیرت آوری به تلویزیون و حتی اسکایپ شباهت دارد.

همچنین در این داستان زندگی یک مخترع جوان در میان است که توانسته دستگاهی را بسازد به نام Telectroscope، این دستگاهی است که به نظر می رسد بسیار برای ما آشنا باشد. Telectroscope (که به آن تلکتروسکوپ نیز می گویند) اولین مدل مفهومی یک سیستم تلویزیون یا ویدئوفون بود. این اصطلاح در قرن نوزدهم برای توصیف سیستم های علمی مبتنی بر دیدن از دور مورد استفاده نهاده شد.

نام و مفهوم این دستگاه تا پس از اختراع تلفن در سا ل 1876 مطرح نشد و مفهوم اصلی آن، پس از اختراع ابزارهایی، چون فکس روی کاغذ و شنیدن و مشاهده تصاویر زنده از راه دور تکامل یافت. گفته می گردد که تخیلات مارک تواین در این کتاب یادآور شبکه های اجتماعی همانند توییتر است. او گفته بود که تلکتروسکوپ می تواند امور روزمره جهان را برای همگان به گونه ای آزاد و به صورت تصویری نشان دهد.

آیزاک آسیموف؛ زندگی با روبات ها

راکت فالکون هوی کمپانی اسپیس اکس، سال گذشته (2018) در سفر فضایی خود، نسخه ای از کتاب مبانی سه گانه آسیموف را هم به همراه داشت. این نشان از نفوذ و اهمیت آثار آسیموف، در جهان امروز دارد.

آیزاک آسیموف، مهاجر روس در آمریکا، در سال 1983 پیش بینی های جالبی درباره جهانی آینده ارائه داد. این موارد شامل گسترش کامپیوتر و نفوذ آن در زندگی روزمره، گسترش روابط و همکاری های جهانی، اوقات فراغت بیشتر و معدن کاوی در ماه است.

آیزاک آسیموف، شاید بیش از هر چیز به خاطر قوانین سه گانه روباتیکش شناخته می گردد که طبق آن اعلام نموده است که اولاً کار یک روبات چه مستقیم و چه غیرمستقیم، نباید موجب آسیب به انسانی گردد. دوم آن که یک روبات باید تابع دستوران انسان باشد مگر در مواردی که مغایر با دستور اول باشند. سوم آن که یک روبات باید از خود تا زمانی که با قوانین اول و دوم در تناقض نباشد، حفاظت کند.

منِ روبات؛ مجموعه داستان کوتاهی است که در سال 1950 میلادی منتشر شد و یکی از مشهورترین آثار آسیموف به شمار می رود. آسیموف همچنین درباره روباتیک و آثار آن بر وضعیت اشتغال و نیروی انسانی و نحوه کار کردن انسان، پدیده (اتوماسیون) و حذف بعضی مشاغل و بروز بیکاری پیش بینی هایی نموده است که اکنون جوان به عنوان واقعیتی جدی، با آن رویارو شده است.

پیش بینی های آیزاک آسیموف درباره افزایش جمعیت جهان و افزایش آلودگی نیز محقق شده است. با این تفاوت که او امیدوار بود فناوری های نو راهی را برای حل این مسائل برای بشر باز کند.

او پیش بینی نموده بود که انسان ها با ساخت ایستگاه های فضایی، امکان معدن کاوی در ماه را نیز خواهند داشت. در حال حاضر کوشش ها برای اجرای پروژه های معدن کاوی در سیارات، در جریان است.

آیزاک آسیموف همچنین در آثارش به درستی خبر از جامعه انسانی پیچیده ای داده بود که حاصل آن وابستگی انسان به ماشین است. روزی که جدا کردن کامپیوتر ها از ساده ترین امور زندگی انسان ناممکن خواهد شد. همان تصویر آشنایی که اکنون کمابیش برای همه ما محقق شده است.

رابرت آنسون هاین لاین و سال های نیامده

رابرت هاین لاین (Robert Anson Heinlein)، نویسنده آمریکایی سبک علمی - تخیلی و یکی از سه نویسنده برتر این ژانر است. او در کنار آیزاک آسیموف و آرتور سی کلارک یکی از سه غول علمی تخیلی جهان محسوب می گردد. هاین لاین، یکی از اثرگذارترین و در عین حال جنجال برانگیزترین نویسندگان علمی - تخیلی سخت بود.

از آنجا که در جوانی در نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا خدمت نموده بود، پیش بینی هایش جنبه نظامی و سیاسی دارد. پیش بینی جنگ سرد یکی از مهم ترین پیش بینی های اوست.

در مجموعه تاریخ آینده، رابرت هاین لاین، جهان آینده را ترسیم می نماید. در کتاب شورش در سال 2100، به وضوح شهروندانی را نشان می دهد که برخلاف یک سیستم استبدادی ظهور می نمایند که ریشه در آمریکا داشته است.

موشکی به نام گالیله، حفره های تاریک لونا و ستاره خاموش از کتاب های معروف اوست. هاین لاین در آثار خود، رویای اکتشاف در فضا را به قرن ها پس از عصر ما پیش برده است.

مثلاً در کتاب ستاره خاموش سخن از زمانی است که انسان سال هاست به وجود موجودات زنده در کرات دیگر پی برده و حتی با آن ها ارتباط برقرار نموده است، به حدی که رفت و آمد به مریخ، تقریباً کاری بسیار پیش پاافتاده محسوب می گردد!

همچنین از سال هایی سخن می گوید که بشر قوانینی نیز برای این تعاملات وضع نموده و به طورکلی روابط انسانی با موجودات فرازمینی از اصول مهم دولت ها با هدف حفظ صلح و پیشگیری از جنگ با فرازمینی هاست.

هاین لاین به دلیل نفوذی که بر نسل دانشمندان قرن 21 داشته، یکی از سه عضو شاخصی است که بزرگان سه گانه علمی - تخیلی نامیده می شوند. دو عضو دیگر این مجموعه آرتور سی کلارک و آیزاک آسیموف بودند.

فیلیپ کی دیک؛ ویرایش ژنتیک و چرنوبیل

فیلیپ کی دیک یکی دیگر از بزرگ ترین نویسندگان علمی تخیلی در تمام دوران است. بسیاری از آثار او الهام بخش نویسندگان و هواداران به طور یکسان تا زمان مرگ او در اوایل دهه 1980 است.

او کسی است که دورانی را پیش بینی نموده است که DNA انسان به طور مصنوعی توسط فناوری های نو اصلاح می گردد. او همچنین در آثار خود از بروز حادثه ای هسته ای اطلاع داد که می گفت در 1985 رخ خواهد داد. (چرنوبیل در سال 1986 رخ داد.)

آرتور سی کلارک و پیش بینی چاپگر سه بعدی

در دهه 1960 آرتور سی کلارک فیزیکدان و نویسنده مشهور بریتانیایی، پیش بینی های بسیار جالبی را درباره آینده عنوان نمود. او که دارنده هفت مدرک دکترای افتخاری در رشته های مختلف تجربی از جمله مدال درجه یک فیزیک و ریاضیات بود، عمدتاً به عنوان نویسنده داستان های علمی - تخیلی شناخته شده است.

او از بسیاری ابتکارات جهان مدرن اطلاع داد که در آن موقع حقیقتاً جز تخیل نامی نداشت. از جمله ظهور اینترنت، چاپ یا همان پرینتر سه بعدی را هم پیش بینی کرد. همچنین به گونه ای عجیب و غریب، خبر از ظهور میمون های خدمتکار تعلیم دیده داد. اما پیش بینی اصلی آرتور سی کلارک، طرح موضوع ایستگاه های راکتی بود که در واقع پیش بینی فناوری های پیشرفته ای شبیه به ماهواره های امروزین بود.

آرتور سی کلارک، در سال 1964 در جریان پخش یک مستند تلویزیونی از شبکه بی بی سی، توضیحی از چشم انداز خود از آینده ارائه کرد. در جریان این گزارش مستند، او جزئیاتی از نگرش و عقایدش درباره آینده بیان نمود و از جمله گفت که در آینده مردم قادر خواهند بود بدون اینکه از مکان و موقعیت های یکدیگر مطلع باشند، با هم تماس بگیرند و به آسانی از هر جای جهان که هستند، کسب و کار خود را اداره نمایند.

آیا این اظهارات شما را به یاد اینترنت نمی اندازد؟ او همچنین از اختراع آنچه که آن را دستگاه تکثیر می نامید، اطلاع داده بود. طبق پیش بینی های او این دستگاه در واقع فناوری خاصی بود که برای کپی برداری دقیق از هر چیزی قابل استفاده است.

هر چند که بسیاری از ما احتمالاً بلافاصله به یاد سیستم کپی برداری در فیلم Star Trek می افتیم، اما چنین دستگاهی می تواند درعین حال یادآور پرینتر های سه بعدی باشد که با دقتی بالا هر چیزی را کپی می نمایند.

او همچنین درباره پیشرفت های پزشکی و موارد دیگری نیز پیش بینی های جالب توجهی نموده است. شاید لازم نباشد که یادآوری کنیم آرتور سی کلارک نویسنده مشهور بریتانیایی، خالق رمان علمی - تخیلی بسیار معروف 2001: اودیسه فضایی است که بیشتر ما با فیلمی با همین نام با آن آشنایی داریم.

این فیلم در اصل برمبنای این کتاب توسط استنلی کوبریک ساخته شد و جایزه اسکار را برای او و آرتور سی کلارک به ارمغان آورد.

منبع: برترین ها

به "نویسندگانی که امروز ما را پیش بینی نموده بودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نویسندگانی که امروز ما را پیش بینی نموده بودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید