همه چیز درباره لکه بری و شستن لباس سفید در خانه

به گزارش وبلاگ عکس، لباس های سفید از عناصر اصلی کمد لباس هستند اما شست وشو و نگهداری آن ها معمولا سخت است. لباس های سفید به راحتی لک می شوند یا از لباس های دیگر رنگ می گیرند. وقتی هم که برای شستن لباس سفید و از بین بردن لکه ها از مواد شوینده و سفیدکننده استفاده می کنید به راحتی به بافت لباس آسیب می رسد. پس باید در پی راه چاره مطمئنی باشید که بدون آسیب زدن به بافت پارچه، لباس سفید شما را مثل روز اول تمیز و درخشان کند.

همه چیز درباره لکه بری و شستن لباس سفید در خانه

در این مطلب از وبلاگ عکس مگ می خواهیم از برترین روش های شستن لباس سفید برای شما بگوییم تا بدون صرف هزینه های زیادی برای خشکشویی کردن لباس ها یا آسیب زدن به آن ها، به راحتی از لباس هایتان مراقبت کنید.

برترین روش شستن لباس سفید و خشک کردن آن

1. از بین بردن لکه ها

قبل از اینکه لباس های سفید لکه دار شده را در ماشین لباسشویی قرار دهید آن ها را لکه زدایی کنید. کممی مایع لباسشویی روی لکه ها بریزید و اجازه دهید 15 دقیقه باقی بماند. سپس با دستمال روی لکه بکشید تا پاک گردد. اگر این کار را بلافاصله بعد از ایجاد لکه انجام دهید برترین نتیجه را می گیرید. از قلم نیاندازید که هرگز نباید روی لکه آب داغ نریزید.

2. از آب با دمای مناسب بهره ببرید

با توجه به برچسب نگهداری لباس از بالاترین دمای مناسب برای شست وشوی لباس های سفید بهره ببرید تا لکه ها پاک شده، تمام میکروب ها و باکتری ها از بین بروند. به طور کلی لباس های نازک و ظریف را باید با آب سرد بشویید امما شلوار ها و لباس های کتانی می توانند آب گرم را تحمل نمایند.

استفاده از آب گرم برای لباس های نایلونی، لیکرا، اسپندکس و برخی از پارچه های ترکیبی با پنبه به هیچ وجه توصیه نمی گردد چون باعث از بین رفتن بافت پارچه و چروک شدن آن می گردد. اما حوله ها و ملافه ها را می توانید با خیال راحت در آب خیلی داغ بشویید.

3. برنامه شست وشو را بر اساس نوع لباس انتخاب کنید

بر اساس ظریف یا ضخیم بودن لباس ها یک درجه مناسب برای شست وشو انتخاب کنید. این دسته بندی را می توانید با آنالیز برچسب روی لباس ها انجام دهید. میزان آلودگی روی لباس هم گزینه مهم دیگری برای معین درجه شست وشو است.

4. مایع لباسشویی و سفیدنماینده را در مخزن ماشین لباسشویی بریزید

بعد از دسته بندی لباس ها، قرار دادن آن ها در ماشین لباسشویی و انتخاب درجه شست وشوی مناسب، باید مایعع لباسشویی و سفیدنماینده ملایم را در مخزن مخصوص ماشین لباسشوی بریزید. برترین ترکیب برای لکه بری و شستن لباس سفید استفاده از یک فنجان سرکه سفید همراه با مایع لباسشویی است. این کار باعث تمیز و نرم شدن لباس ها می گردد.

5. لباس ها را خشک کنید

اگر خشک کن ماشین لباسشویی شما با استفاده از حرارت لباس ها را خشک می نماید بهتر است درجه حرارت آن را بر اساس جنس لباس معین کنید. این کار را می توانید با استفاده از اطلاعات ثبت شده روی برچسب لباس انجام دهید. البته برترین روش برای خشک کردن لباس های سفید قرار دادن آن ها در ههوای آزاد و زیر نور خورشید است. چون بدون هیچ آسیبی به راحتی خشک می شوند و نور خورشید هم باعث سفیدتر شدن آن ها می گردد.

فقط ضروری است قبل از قرار دادن لباس ها زیر نور خورشید یا در خشک کن حرارتی باید آن ها را آنالیز کنید تا هیچ لکه ای نداشته باشند. قرار دادن لباس لکه شده در معرض حرارت باعث تثبیت لکه می گردد.

روش دسته بندی و جداسازی لباس های سفید قبل از شست وشو

1. لباس های سفید و رنگی را از هم جدا کنید

قبل از اینکه آغاز به شستن لباس سفید کنید باید آن ها را از لباس های رنگی جدا کنید. شما باید تمام لباس های سفید را با هم بشویید و به هیچ وجه لباس رنگی در کنار آن ها قرار ندهید. حتی یک تکه پارچه کرم رنگ هم نباید در کنار لباس های سفید قرار بگیرد چون به راحتی می تواند به آن ها رنگ پس دهد.

2. لباس ها را بر اساس جنس و ضخامتشان از هم جدا کنید

هر نوع پارچه بر اساس جنس و ضخامتش احتیاج به روش شست وشوی متفاوتی دارد. پس بر اساس برچسب روی لباس آن ها را از هم جدا کنید و هر دسته را جداگانه بشویید. مثلا لباس های ابریشم، لباس های زیر و لباس های خواب ساتن را با هم بشویید و شلوارها و لباس های کتان ضخیم را با یکدیگر در ماشین لباسشویی قرار دهید.

3. لباس ها را بر اساس میزان آلودگی شان دسته بندی کنید

یک روش دیگر برای دسته بندی لباس ها، جداسازی آن ها بر اساس میزان آلودگی شان است. شستن لباس سفید با آلودگی بالا احتیاج به شست وشوی متفاوتی نسبت به لباس های با آلودگی کمتر دارد.

روش های از بین بردن لکه قبل از شستن لباس سفید

همواره ریختن وایتکس روی لکه راه حل از بین بردن آن نیست. هر نوع لکه به روشی خاص از بین می رود که در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

1. لکه های زرد را با جوش شیرین یا سرکه سفید از بین ببرد

لکه های زردی که در اثر عرق کردن در قسمت زیر بغل و یقه لباس ایجاد می شوند را می توانید با این روش از بین ببرید. 4 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک لیتر آب گرم مخلوط کنید. مخلوط را به یاری مسواک روی قسمت لکه شده بمالید و اجازه دهید یک تا دو ساعت باقی بماند. سپس به میزان مساوی آب و سرکه سفید را با هم مخلوط کنید و قسمت لکه شده به مدت یک تا دو ساعت در آن قرار دهید. وقتی لکه کاملا محو شد لباس را به روش همیشگی بشویید. اگر لکه مقاوم بود چند بار این مراحل را تکرار کنید تا لکه کاملا از بین برود.

2. شستن لباس سفید با آبلمو

اسید سیتریک موجود در آبلیمو می تواند در نقش یک سفیدنماینده طبیعی عمل کند. یک فنجان آب لیموی تازه را در قسمت مخصوص مایع لباسشویی ماشین لباسشویی بریزید. سپس مایع لباسشویی را در ماشین ریخخته و شست وشو را آغاز کنید. بعلاوه می توانید 2 عدد لیموی تازه را به صورت ورقه های خیلی نازک برش دهید و در یک قابلمه آب بریزید تا خوب بجوشد. سپس لباس های سفید لکه دار را به مدت یک ساعت در آن خیس نموده، بعد از گذشت این مدت زمان لباس ها را به روش عادی بشویید. آبلیمو می تواند رنگ لباس های سفید را از بین ببرد پس فقط برای لباس های سفید از این روش بهره ببرید.

3. از پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) بهره ببرید

یک فنجان پراکسید هیدروژن را در قسمت مخصوص مایع لباسشویی در ماشین لباسشویی بریزید و سپس مایع را روی آن بریزید. این ماده در حین شست وشو تمام لکه های لباس های سفید را از بین می برد. برای از بین بردن لکه لباس های کوچک می توانید یک پارچه را به پراکسید هیدروژن آغشته نموده روی لکه بمالید و اجازه دهید چند دقیقه به همین شکل باقی بماند. سپس لباس را به روش همیشگی بشویید. از پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی کردن لباس ها هم می توانید بهره ببرید.

4. از مایع سفیدنماینده (وایتکس) بهره ببرید

یک مایع سفیدنماینده ملایم را برای این کار بهره ببرید تا بافت لباس شما در حین شست وشو از بین نرود. برای استفاده حتما دستورالعمل روی قوطی را بخوانید و میزان مناسبی از آن را در قسمت مایع لباسشویی ماشین بریزید. مایع لباسشویی را اضافه کنید و ماشین لباسشویی را روشن کنید. بعد از شست وشو هم لباس ها را به روش همیشگی خشک کنید.

برای اطمینان از اینکه لباس شما می تواند وایتکس را تحمل کند یا خیر به علامت های روی برچسب دقت کنید:

  • اگر مثلث توخالی روی برچسب بود یعنی می توانید از هر نوع سفیدنماینده ای بهره ببرید.
  • اگر مثلث تو پُر روی برچسب بود یعنی فقط باید از سفیدنماینده بدون کلر بهره ببرید.
  • اگر مثلث سیاه روی برچسب بود یعنی به هیچ وجه نمی توانید از سفیدنماینده برای شست وشوی این لباس بهره ببرید.

چند نکته برای شستن لباس سفید و مراقبت از آن

  • از مواد شوینده به میزان مناسب بهره ببرید.
  • ماشین لباسشویی را بیش از حد پر نکنید. این کار مانع شست وشوی مناسب لباس ها می گردد.
  • ماشین لباسشویی را ماهی یک بار تمیز کنید.
  • اگر آب منطقه زندگی شما دارای املاح و سختی است و از دستگاه تصفیه آب استفاده نمی کنید، حجم مواد شوینده را برای هر بار شست وشو بیشتر کنید.

منبع: wikihow

منبع: دیجیکالا مگ

به "همه چیز درباره لکه بری و شستن لباس سفید در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره لکه بری و شستن لباس سفید در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید