چیز عجیبی که فضانوردان روی کره ماه جا گذاشتند

به گزارش وبلاگ عکس، زومیت نوشت: در ماموریت های مختلف آپولو 96 کیسه ضایعات انسانی ازجمله کیسه های ادرار، مدفوع و استفراغ روی ماه باقی ماند. چرا فضانوردان آن ها را به زمین برنگرداندند؟

چیز عجیبی که فضانوردان روی کره ماه جا گذاشتند

چرا فضانوردان آپولو کیسه های مدفوعشان را با خود به زمین نبردند؟ بعضی ممکن است استدلال نمایند که باقی ماندن آن زباله ها روی ماه، یک عمل خرابکارانه بین سیاره ای است. اما این ضایعات زمینی دراصل با هدف پیگیری اهداف علمی ماموریت ها روی ماه رها شدند. وزن عامل مهمی در هر سفر فضایی است و در تصمیم فضانوردان آپولو برای رهاکردن زباله های انسانی در ماه نقش اصلی را داشت. فضانوردان علاوه بر دستیابی به موفقیت بزرگ فرود روی ماه، وظیفه داشتند که نمونه هایی از سنگ و خاک ماه را جمع آوری نمایند و برای مطالعه علمی به زمین بیاورند.

حاشیه خطای مربوط به محاسبه چگونگی برخاستن ایمن ماه نشین از روی سطح ماه، ناسا را بر آن داشت تا اندازه مناسبی از مواد را به نفع محموله گران بهای قمری رها کند. پس از ماموریت های آپولو، تجهیزات زیادی ازجمله دوربین ها، چندین جفت چکمه، تلسکوپ و توپ های گلف روی ماه باقی ماندند. در بین این وسایل، 96 کیسه حاوی فضولات انسانی نیز قرار داشت.

چرا دانشمندان به مدفوع فضانوردان علاقه دارند؟

هرچند رهاکردن مدفوع در محیط بیگانه نمونه ای از تفکر سبز نیست، این بقایا اثر دائمی بر محیط ماه نخواهد داشت. هیچ میکروارگانیسمی که در ضایعات انسانی وجود دارد، نمی تواند در شرایط نامساعد سطح ماه رشد کند. اگرچه، ممکن است بعضی از آن ها بتوانند برای مدتی به شکل اسپورهای غیرفعال باقی بمانند. پس از گذشت 50 سال از آخرین حضور انسان روی سطح ماه، ضایعات انسانی که احتمالا اکنون فقط کیسه هایی از غبار هستند، ممکن است دارای اطلاعات مهمی درباره ماندگاری میکروارگانیسم ها در فضا باشند.

مدفوع انسان روی ماه (به همراه کیسه های ادرار، ضایعات غذایی، استفراغ و سایر ضایعاتی که ممکن است حاوی حیات میکروبی باشند) نشانگر آزمایشی طبیعی هرچند ناخواسته است. این آزمایش کوشش می نماید تا بفهمد که حیات در رویارویی با محیط خشن ماه چقدر مقاوم است. اگر میکروب ها بتوانند در ماه بمانند، آیا آن ها می توانند از سفرهای بین ستاره ای جان سالم به در ببرند و این امر موجب می گردد بتوانند حیات را در سراسر دنیا، ازجمله مکان هایی مانند مریخ بپرورانند؟

در محیط های بسیار نامساعد زمین مثلا در حاشیه چاه های گرمابی اعماق اقیانوس ها، میکروب ها می توانند زنده بمانند و ما هنوز محدودیت های آن ها را نمی دانیم. مدفوع برجای مانده روی ماه ممکن است به پژوهشگران در درک این محدودیت ها یاری کند. روی زمین، بعضی از باکتری ها می توانند وارد حالت خفته شوند که به آن ها اجازه می دهد دهه ها (و خیلی بیشتر) به شکل کاملا غیرفعال بمانند تا اینکه شرایط محیطی مساعدتری پیدا گردد و آن ها را از حالت خفته خارج کند. بعضی دیگر مقاوم تر هستند و حتی در شرایط سخت قدرت تکثیر دارند تا وقتی که چیزی به کلی آن ها را از بین ببرد.

بنابر گزارش ها، ناسا می خواهد کیسه های مدفوع و سایر ضایعات آلی را که فضانوردان شش ماموریت سرنشین دار در کره ماه رها نموده اند، بازیابی و آنالیز کند. اخترزیست شناسان می خواهند ببینند که آیا هریک از آن میکروارگانیسم ها به علت شرایط سخت ماه دستخوش جهش های ژنتیکی شده اند یا در حالت خفته مانده اند یا خیر. آزمایش ها ممکن است به حقایق جدیدی منجر گردد و به انسان یاری کند برای ماموریت های طولانی مدت آماده گردد.

البته، در ماموریت آپولو 16 فضانوردان آزمایشی را انجام دادند که در آن نمونه ای از 9 گونه میکروب را در خارج از فضاپیما نگه داشتند و آن ها را درمعرض شرایط فضا قرار دادند. بسیاری از آن ها زنده ماندند. اگرچه، چند روز در فضا معادل 50 سال حضور در این محیط نیست.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "چیز عجیبی که فضانوردان روی کره ماه جا گذاشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیز عجیبی که فضانوردان روی کره ماه جا گذاشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید