یادمان استاد محمد نوری در فرهنگسرای ارسباران

به گزارش وبلاگ عکس، یادمان نودمین زادروز استاد محمد نوری سه شنبه 3 دی ماه 1398 ساعت 19 با حضور اهالی موسیقی و سخنرانی محمد سریر و میلاد کیایی در فرهنگسرای ارسباران برگزار می گردد.

یادمان استاد محمد نوری در فرهنگسرای ارسباران

به گزارش وبلاگ عکس و به نقل از فرهنگسرای ارسباران، بازخوانی دو اثر از محمد نوری با خوانندگی پژمان مصلح به همراه گروه موسیقی، اجرای آثاری از فرامرز پایور توسط فرهاد احمدی (تار)، علیرضا فریدون پور (آواز)، سعید رودباری (تنبک) و محمد انصاری (سنتور)، همنوازی سه تار و آواز (امیر متولی و رادفر ریاحی)، دونوازی سنتور و تنبک (رضا مهدوی و فریبرز جعفری) و تکنوازی پیانو پیغام سوری اجراهای موسیقی این برنامه است.

محمد نوری متولد دی ماه 1308 در تهران است که آواز را نزد ثمین باغچه بان و تئوری موسیقی را نزد سیروس شهردار و فریدون فرزانه، اساتید هنرستان عالی موسیقی، فراگرفت. او شیوه آواز خود را متأثر از بافت و غنای زخمه ایِ اساتیدی چون حسین اصلانی، ناصر حسینی و محمد سریر می داند. دهه بیست، دوران شروع نوعی تفکر در شعر و موسیقی آوازی در میان مردم ایران، به ویژه نسل جوان بود که بخشی را می توان متأثر از نشر و پخش وسیع تر موسیقی علمی و آثار فولکلور کشورهای مختلف دنیا به وسیله رادیو و صفحات گرامافون دانست. محمد نوری در همین سال ها - سنین نوجوانی - با خواندن اشعار نوینی که بر روی نغمه های روز مغرب زمین و بعضی قطعات کلاسیکِ آوازی سروده شده بود، کار خوانندگی را شروع کرد.

نوری سال های بعد، با تکیه بر تحصیلات هنرستانی و دانشگاهی خود، توانست هویت مستقلی به این اندیشه و گرایش ببخشد و با اجرای آثار اساتیدی که قبلاً ذکر آنان رفت، فضای متفکرانه ای به گونه آوازیِ خویش دهد. محمد نوری طی پنج دهه بیش از سیصد قطعه آوازی را اجرا کرد. او همچنین به تقریر و ترجمه مقالات و سرودن اشعاری برای ترانه نیز پرداخت. محمد نوری در سال های پایانی عمر چند اجرا به نفع بیماران خاص داشت. او ترانه های زیادی با تم میهنی چون جان مریم، شالیزار، واسونک، آدینه بازار، ایران را اجرا کرد.

او پس از انقلاب اسلامی و پس از مدتی سکوت، فعالیت هنری خود را با آلبوم در شب سرد زمستانی همراه با فریبرز لاچینی و احمدرضا احمدی در سال 1368 از سر گرفت و این همکاری بعدها با آلبوم آوازهای سرزمین خورشید ادامه یافت. در سال 1385 او از سوی سازمان صداوسیما به عنوان چهره ماندگار موسیقی انتخاب و معرفی گردید.

محمد نوری خاتمه پس از سال ها مبارزه با بیماری سرطان مغز استخوان و وخامت شرایط جسمانی در شامگاه 9 مرداد 1389 در گذشت.

علاقه مندان برای حضور در این نشست می توانند به فرهنگسرای ارسباران به نشانی سیدخندان، بالاتر از سیدخندان، خیابان جلفا مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "یادمان استاد محمد نوری در فرهنگسرای ارسباران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادمان استاد محمد نوری در فرهنگسرای ارسباران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید