از هر 11 نفری که در ایران فوت می کند یک نفر به دلیل کرونا است

به گزارش وبلاگ عکس، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ما تلاش می کنیم با ارائه آمار به مردم یادآوری کنیم که هنوز خطر وجود دارد و اصلاً نمی خواهیم بگوییم که شرایط عادی است، چراکه از هر 11 نفری که در ایران فوت می کند یک نفر به دلیل ابتلاء به کرونا است و این یعنی شرایط عادی نیست.

از هر 11 نفری که در ایران فوت می کند یک نفر به دلیل کرونا است

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری وبلاگ عکس، کیانوش جهانپور بعد از ظهر چهارشنبه در ویدئو کنفرانس با وبلاگ عکس، اظهار کرد: مسئول پاسخگویی به ادعای گزارشگران بدون مرز از سانسور اخبار کرونایی ما نیستیم، البته می بینید که ما هر روز آمار را اعلام می کنیم و این در حالی است که خیلی از کشورها آمار را نه تنها نمی گویند بلکه یک مقام سیاسی را با کلی دستورالعمل و چارچوب می آورند تا آن چیزی که خودشان دلشان می خواهد بگویند.

وی ادامه داد: در هیچ کشوری اطلاعات و آمار را از گورستان ها و بهشت زهرا نمی گیرند و اعلام کنند و نه تنها مرجع ذی صلاح و رسمی برای اعلام آمار وزارت بهداشت است. باز هم خواهش می کنم درمان و بهداشت را سیاسی نکنند هرچند برخی از سیاسیون علاقه دارند به این حوزه ورود کنند. برخی از دوستان سرمایه اجتماعی را مورد هدف قرار گرفتند و دارند با آمار و مسائل کرونایی مردم را اذیت می کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: فاصله گذاری هوشمند به معنای عادی سازی امور نیست چراکه شرایط، شرایط عادی بودن نیست، ما تلاش می کنیم با ارائه آمار به مردم یادآوری کنیم که هنوز خطر وجود دارد و اصلاً نمی خواهیم بگوییم که شرایط عادی است، چراکه از هر 11 نفری که در ایران فوت می کند یک نفر به دلیل ابتلاء به کرونا است و این یعنی شرایط عادی نیست.

وی گفت: ما نمی توانیم آمار و ارقام دلخواه افراد را بسازیم، اینکه امروز آمار ما پایین تر از دیروز بوده است به خاطر دل کسی نیست و تنها واقعیت است.

جهانپور در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه رئیس سازمان غذا و دارو گفته است ما هیچ گونه واردات داروهای مربوط به کرونا نداریم اما هلال احمر اعلام نموده دو محموله داروهای کرونا در حال وارد شدن به کشور است. آیا هلال احمر بدون مجوز وزارت بهداشت واردات انجام می دهد، شرح داد: بحث اصلی این است که داروی کرونای یعنی چه امروز بنا بر شواهدی است که برخی از داروها برای این بیماری کارایی دارد نه اینکه داروی این بیماری است. البته هر دارویی که برای درمان کرونا لازم باشد، تولید داخل می شود. شاید یک دارویی وارداتی باشد و برخی مواقع برای بیماران کرونایی هم استفاده شود ولی نمی توان گفت که به دلیل اینکه این دارو وارداتی است، پس داروی درمان کرونا را وارد می کنیم.

وی گفت: یکی دو مورد دارو هست که در طرح های مطالعاتی انجام می شود که در پروتکل ها نیست لذا شاید این داروها وارداتی باشد اما به دلیل داروی وارداتی کرونایی نمی توان آنها را نامگذاری کرد، الان دارویی که برای درمان کرونایی ها مصرف می شود داروی وارداتی نیست و تمامی داروها تولید داخل است.

جهانپور در پاسخ به این پرسش که چرا آمار فوتی های مبتلا به کرونا توسط برخی پزشکان یا افراد غیر کارشناس اعلام می شود و این افراد تلاش می کنند آمارهای رسمی را زیر سؤال ببرند و وزارت بهداشت تا به امروز اقدامی انجام نداده است، گفت: برای بیان علت فوتی های مبتلا به کرونا نیازمند متخصصین هستیم و این آمار توسط کارشناسان اعلام می شود. برخی واکنش های وزارت بهداشت را تحمل نمی کنند اگر تخلفی در حال انجام است نهادهای نظارتی باید رسیدگی کنند .

وی افزود: ما از تلاش همکارانمان دفاع می کنیم و داروغه شهر نیستیم با صراحت و صداقت آمار را تقدیم مردم خواهیم کرد فهم اینکه سیاسیون چرا علاقه ای به این آمار دارند برای ما سخت است و من درباره چیزی که متوجه نمی شوم اظهار نظر نمی کنم، ظاهراً ما باید هر حرف ضدونقیض بی پایه را بشنویم و اشاره ای به این اظهارات نکنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: قرار نیست سلامت را به سیاست پیوند بزنیم و باید مانع این موضوع شویم، برای بقیه موارد دستگاه های مربوطه وظیفه خود را انجام خواهند داد.

جهانپور درباره عادی شدن پذیرش بیماران در بخش های آی سی یو بیمارستان ها با وجود افزایش ترددها در شهر تهران، گفت: امروز بیش از هزار تخت به نسبت روزهای اول برای خدمت به بیماران مبتلا به کرونا اضافه نموده شده است و امروز با کاهش تعداد موارد بستری مبتلا به کرونا در آی سی یو روبرو هستیم و قاعدتاً نیاز به این تخت ها برای این بیماران کاهش پیدا می کند لذا از آی سی یو برای بیماران غیر کووید 19 استفاده می شود و در صورت نیاز مجدد تغییر کاربری با فوریت انجام خواهد شد و در این زمینه مسئله ای وجود ندارد.

4076

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "از هر 11 نفری که در ایران فوت می کند یک نفر به دلیل کرونا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از هر 11 نفری که در ایران فوت می کند یک نفر به دلیل کرونا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید