اسرار حیرت انگیز از دنیای مار بوآ

به گزارش وبلاگ عکس، مار های بوآ یکی از مشهورترین و محبوبترین مار ها هستند، تا جایی که این روز ها به عنوان حیوانات خانگی پذیرفته شدند. معروفیت مار های بوآ بیشتر به خاطرجثه بزرگشان است. گاهی اوقات بعضی از آن ها 13 فوت (3.9 متر) طول و بیش از 100 پوند (45 کیلوگرم) وزن دارند.

اسرار حیرت انگیز از دنیای مار بوآ

به گزارش فرادید؛ در حیات وحش بیش از 40 گونه مار بوآ وجود دارد که در بیابان ها، جنگل های استوایی و ساوانا ها از مکزیک تا آرژانتین زندگی می نمایند. پسرعمو های آناکوندای سبز به دلایل زیادی محققان را مجذوب خود می نمایند به عنوان مثال، آیا می دانستید بعضی از آن ها هنوز پاهایشان را دارند؟

بوآیی که بیشتر در جنگل های بارانی زندگی می نماید. تا انتها این مطلب همراه ما باشید تا بدانید چرا این مار های غول پیکر بسیار خاص و در مواردی دوست داشتنی هستند.

همه بوآ ها کانستریکتورهستند، اما فقط یک گونه خاص نام بوآ دارد

مطلب کمی پیچیده شد. اما برای شما شرح خواهیم داد که موضوع از چه قرار است. بوآ نام رایج برای 40 گونه مار پیچنده یا منقبض نماینده است (به خاطر روشی که برای شکار دارند به آن ها کانستریکتور یا پیچنده یا منقبض نماینده می گویند). مار های غیر سمی غول پیکر که در اغلب کشور ها دیده می شوند. بوآ بعلاوه به تنهایی نام یک جنس در خانواده بوآهاست، یعنی همین بوآیی که ما می خواهیم در خصوص ویژگی های جالب آن صحبت کنیم. جنس نسبتاً نادری که نام رایج وعلمی آن یکسان است.

مار های بوآ مار های جهانی نو، بومی زیستگاه هایی از شمال مکزیک تا آمریکای مرکزی و جنوبی هستند؛ و چندین زیرگونه متمایز دارند، از جمله مار بوآ دم قرمز (از شمال حوضه آمازون)، بوآ آمارالی از پاراگوئه و آرژانتین و...

نوزادان زنده به جهان می آورد

بوآ تخم زا ست، به این معنی که تخم ها در داخل بدن مادر می مانند تا زمانی که آماده بیرون آمدن از تخم شوند، و پس از آن، مادر نوزادان زنده را به جهان می آورد. طبق گفته باغ وحش اوکلند، بیشتر کلاچ ها حدود 30 نوزاد دارند. طول آن ها در هنگام تولد به طور میانه 6 تا 24 اینچ (15 تا 61 سانتی متر) است، اما در عرض چند ماه تا 3 فوت (0.9 متر) رشد می نمایند.

طعمه خود را با خفگی نمی کشند

مار بوآ شکارچیان کمینی هستند که اغلب از درختان آویزان می شوند تا زمانی که بتوانند با آرواره های خود حیوان رهگذری را بگیرند. هنگامی که این اتفاق می افتد، آن ها با بدن خود دو یا چند حلقه ایجاد می نمایند تا طعمه خود را کاملاً محاصره نمایند. با پیچاندن دور قفسه سینه، آن ها می توانند اندام های حیاتی قربانی خود را فشار دهند و بعلاوه ضربان قلب او را زیر نظر بگیرند..

دانشمندان مدت ها بر این باور بودند که بوآ ها با خفگی می کشند، اما مطالعه ای در سال 2015 نشان داد که آن ها واقعاً از روش سریع تری استفاده می نمایند: آن ها جریان خون قربانیان خود را قطع می نمایند. بسیاری از حیوانات می توانند برای مدت نسبتاً طولانی بدون هوا زنده بمانند (همانطور که انسان ها پس از غرق شدن تقریباً دوباره زنده می شوند) و از آنجایی که طعمه طبیعی بوآ های منقبض نماینده می تواند خطرناک باشد - اغلب مجهز به پنجه، دندان، سم یا منقار تیز است - مار های بوآ در سریع ترین زمان ممکن این کار را انجام می دهند یعنی با قطع جریان خون مطمئمن می شوند که طعمه دیگر زنده نیست. بعد از شکار یک وعده غذایی بزرگ، بوآ برای هفته ها احتیاجی به خوردن مجدد ندارد.

آن ها هنوز از آنچه از پاهایشان به جای مانده استفاده می نمایند

مانند همه مارها، مار های بوآ از اجداد چهار پا تکامل یافته اند. اگرچه آن ها مار های ابتدایی در نظر گرفته می شوند، زیرا هنوز دارای بعضی ویژگی های باستانی هستند که از آن موقع در بیشتر گونه های مار ها محو شده است. این ویژگی ها شامل دو ریه فعال است (بقیه تنها از یک ریه استفاده می نمایند که با شکل بدن دراز آن ها سازگاری دارد) و بقایای پا ها به نام لگن خاصره.

بوآ ها دیگر برای حرکت احتیاجی به پا ندارند، اما همچنان از اندام های به جای مانده خود استفاده می نمایند که شبیه پنجه هایی است که از زیر شکم آن ها بیرون زده است. به عنوان مثال، نر ها از آن ها برای جفت گیری استفاده می نمایند، و گفته می گردد که در هنگام مبارزه نیز به کار می آیند.

زیاد عمر می نمایند

مار های بوآ به طور طبیعی مار هایی مجرد هستند که می توانند به خوبی با اسارت و محیط انسانی سازگار شوند. گفته می گردد، هیچ انسانی نباید به راحتی وارد رابطه با مار های بوآ گردد (از آن ها به عنوان حیوان خانگی استفاده کند) بوآ های وحشی می توانند بین 20 تا 30 سال زندگی نمایند و در اسارت این طول عمر از 40.8 فراتر می رود، این مدت زمان بسیار طولانی ای برای تغذیه و مراقبت از هر حیوان خانگی است، به ویژه زمانی که برای جلوگیری از مسائلی مانند پوسیدگی فلس احتیاج به نگهداری زیادی از زیستگاهشان دارند.

باغ وحش ها اغلب نمی توانند بوآ های یتیم را به علت فضایی که احتیاج دارند ببرند و هرگز نباید در طبیعت رها شوند، زیرا می توانند مسائل زیست محیطی بزرگی ایجاد نمایند. مار های بوآ به ندرت تهدیدی مستقیم برای مردم به شمار می روند، اما با مار های بزرگ همواره باید با احتیاط زیاد رفتار کنیم.

در طبیعت، آن ها به کنترل جمعیت جوندگان یاری می نمایند

در حالی که مار های وحشی ممکن است برای بعضی افراد ترسناک به نظر برسند، مار های بوآ - مانند بیشتر مار ها و به طور کلی شکارچیان - خدمات اکوسیستمی ارزشمندی را در زیستگاه های طبیعی خود ارائه می دهند. ان ها موش ها و سایر جوندگانی را می خورند که گاهی اوقات به منابع غذایی انسان حمله می نمایند و به انسان آسیب می رسانند.

آن ها با وجود نداشتن گوش، حواس قوی ای دارند

مار ها گوش خارجی ندارند، اما با حساسیت ارتعاشی حاد خود آن را جبران می نمایند. آن ها می توانند ارتعاشات صوتی و حتی کوچکترین حرکات زیرزمینی را در استخوان های فک خود تشخیص دهند و چشمان آن ها می توانند طیف فرابنفش را ببینند. مانند همه مارها، مار های منقبض نماینده بوآ زبانه هایی دارند که مولکول های بو را می گیرند و دقیقاً محل بو را تشخیص می دهند.

در معرض خطر انقراض هستند

بوآ ها به وسیله اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) ارزیابی نشده اند، اما بیشتر زیرگونه ها در لیست ضمیمه II CITES الزاما در حال حاضر در خطر انقراض نیست، اما ممکن است چنین گردد. جمعیت وحشی به علت از دست دادن زیستگاه، مرگ و میر در جاده ها و جمع آوری بیش از حد برای تجارت حیوانات خانگی، به ویژه در جزایر دور از ساحل، کاهش یافته است.

منبع: فرارو

به "اسرار حیرت انگیز از دنیای مار بوآ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسرار حیرت انگیز از دنیای مار بوآ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید