اسلامی : ایران مقید به رعایت ضوابط پادمان است، نسبت به پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای نیز متعهدیم

به گزارش وبلاگ عکس، رئیس سازمان انرژی اتمی در کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی شرکت و با مدیر کل آژانس، هیأتی از روس اتم و وزیر امور خارجه مجارستان دیدار کرد.

اسلامی : ایران مقید به رعایت ضوابط پادمان است، نسبت به پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای نیز متعهدیم

محمد اسلامی گفت: با شرکت و سخنرانی در شصت و ششمین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین بر مواضع صریح و قانونی جمهوری اسلامی ایران تاکید و انتظارات خود از آژانس و این نشست را بیان کردیم.

وی اظهار کرد: برای ما حائز اهمیت است که بتوانیم به منظور پیشبرد برنامه های توسعه بر اساس سند جامع راهبردی صنعت هسته ای، موانع موجود بر سر راه کشور را از میان برداریم.

وی توضیح داد: تحریم های ظالمانه ای بر ایران تحمیل شده است و امیدواریم با تعاملات اثربخش بتوانیم ضمن رفع تحریم ها که هدف قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی است؛ راستا توسعه را تسهیل کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران بیان کرد: کنفرانس عمومی در اصل می تواند با برگزاری ملاقات های دوجانبه یا چندجانبه، فرصت مصاحبه درباره مسایل مختلف را فراهم کند و ما نیز همانند سال گذشته از فرصت بدست آمده در جریان برگزاری این کنفرانس استفاده کردیم و ملاقات هایی با کشور های دیگر داشتیم.

وی توضیح داد: یکی از ملاقات ها با رافائل گروسی و معاونان وی بود و با این هیأت درباره مسایل به جای مانده به مصاحبه پرداختیم. در جریان ملاقات با رافائل گروسی، فضای همکاری بین آژانس و سازمان انرژی اتمی را مرور کردیم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره مقید است که ضوابط پادمان را رعایت کند و نسبت به پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای نیز متعهدیم و نظارت های آژانس را بر فعالیت های خود و مطابق مقررات آژانس تسهیل کرده و در آینده نیز تسهیل خواهیم کرد؛ ایران زمینه تدوام همکاری با آژانس نسبت به فعالیت های هسته ای را فراهم می کند و آن را به صورت اطمینان بخش انجام می دهد و آژانس هم مکررا نسبت به تایید این موضوع اذعان دارد.

اسلامی گفت: همچنین در جریان برگزاری این کنفرانس، مذاکراتی نیز با هیأت روسیه و روس اتم انجام دادیم و درباره پروژه همکاری های مشترک میان ایران و روسیه و در زمینه سرعت بخشیدن به پروژه احداث نیروگاه های دوم وسوم گفت گو و مصاحبه نمودیم.

وی ادامه داد: همچنین با پیتر سیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان و هیأت همراه مذاکراتی انجام شد؛ ایران و مجارستان دارای سابقه همکاری های آموزشی، علمی و تحقیقاتی در حوزه های مختلف هستند، البته در گذشته نیز تفاهم نامه ای بین ایران و مجارستان امضا و مبادله شده بود و در جریان ملاقات اخیر و در زمینه علاقمندی دو طرف، در حوزه های آموزشی، تحقیقاتی و توسعه فناوری و همچنین راکتور و نیروگاه ها و نیز تنظیم مقررات برای حوزه ایمنی هسته ای؛ مصاحبه هایی صورت گرفت و مقرر شد که هیأت مجارستانی در فرصت های آینده به ایران سفر کند و ما بتوانیم در راستای تفاهم نامه کلانی که مبادله شده برنامه ریزی کنیم.

اسلامی تأکید کرد: اجلاس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در اصل فرصتی است که جلساتی میان کارشناسان و مسئولان حوزه هسته ای کشور های مختلف برگزار شود؛ این جلسات همواره فرصت تعامل و مصاحبه را فراهم می کند و شرایط را به گونه ای پیش می برد که در آن فرصت تبادل تجربیات برای همکاران ما فراهم می شود؛ در اصل برگزاری کمیته های علمی در جریان این کنفرانس سبب شد تا تعدادی از کارشناسان و محققان ما در این کمیته ها شرکت کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران تأکید کرد: برگزاری این کمیته ها با توجه به پروژه هایی که می توان با آژانس انجام داد، فرصت خوبی محسوب می شود و روند اجرای این پروژه ها را تسریع و تسهیل می کند.

وبلاگ عکس سیاسی سیاست خارجی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "اسلامی : ایران مقید به رعایت ضوابط پادمان است، نسبت به پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای نیز متعهدیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلامی : ایران مقید به رعایت ضوابط پادمان است، نسبت به پیمان عدم اشاعه سلاح های هسته ای نیز متعهدیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید