این حشره های کوچک سبز روی گیاه اطلسی ام چه هستند

به گزارش وبلاگ عکس، گل اطلسی بی وقفه گل های شاداب و رنگارنگ خود را به شما عرضه می نماید، پس حقش است اگر دچار بیماری یا آفتی شد از او مراقبت کنید!

این حشره های کوچک سبز روی گیاه اطلسی ام چه هستند

این گیاه تقریبا 6 ماه سال بی وقفه گل می دهد. تنوع رنگ در گل های اطلسی سرسام آور است! گل های این گیاه در رنگ های سفید، صورتی، بنفش، آبی، قرمز، زرد، گلبهی و ترکیبی از این رنگ ها یافت می گردد و به تازگی هم رنگ سیاه آن فراوری شده و به زودی به بازار عرضه می گردد. برای بهتر گل دادن، افزایش گلدهی و افزایش عمر گل ها، بهتر است گل های پژمرده و خشک شده را از روی گیاه بچینید. این گیاه را می توان به صورت گیاهی آویز یا یک بوته پر پرورش داد، بستگی به سبلیقه خودتان دارد. در حالی که این گیاه زیبا و مقاوم کمتر به آفت مبتلا می گردد، باز هم حشراتی هستند که آن را راحت نمی گذارند. یکی از این حشرات شته است، همان حشره سبز رنگی که روی گیاه اطلسی تان ظاهر شده و دارد شیره آن را می مکد!

یکی از عواملی که باعث حمله آفات و بیماری ها به گیاهان می گردد عدم رسیدگی درست به گیاه است، یعنی شرایطی که گیاه برای رشد و سلامت احتیاج دارد در اختیارش نیست. به همین علت برای پیشگیری از حمله آفات، و یا بعد از حمله آفات به گیاه به منظور قوی کردن آن، شرایط درست نگهداری از گیاه را برایش فراهم کنید. اگر این شرایط را به خوبی نمی دانید با ما همراه باشید:

احتیاجهای اطلسی

بیشتر واریته های گل اطلسی آفتاب کامل را ترجیح می دهند و نور مستقیم می خواهند. اما گیاه می تواند تا حدودی سایه را هم تحمل کند، به خصوص در منطقه ها گرم تر. بهتر است روزهای گرم تابستان، در میانه روز، گیاه را در مکانی با اندازهی سایه قرار دهید. هر زمان که سطح خاک گیاه (به عمق چند سانتی متر) خشک شد آن را آبیاری کنید. نباید اجازه دهید خاک گلدان کاملا خشک گردد و گیاه پژمرده گردد، قبل از رسیدن گیاه به این درجه آن را آبیاری کنید. اگر چه اطلسی دماهای پایین تر را دوست دارد، اما خیلی نسبت به یخبندان مقاوم نیست. پس اگر در اواخر زمستان یا ابتدای بهار گیاه را تهیه نموده اید، صبر کنید تا خطر یخبندان برطرف گردد و سپس گیاه را در بیرون از خانه بگذارید. خاک اطلسی باید زهکشی نسبتا خوبی داشته باشد در غیر این صورت آب زیاد خاک باعث می گردد شاخسار آن خیلی دراز شوند و گل های کمتری دهد. گیاه را به طور ماهانه با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند، کود دهی کنید. به این ترتیب گیاه دست از گلدهی برنمی دارد. کود دهی یکی از عواملی است که باعث قوی شدن گیاه می گردد و از حمله آفات و بیماری ها به آن پیشگیری می نماید.

شته ها را بشناسید

شته ها حشرات ریزی هستند که از 2 تا 3 میلی متر بزرگ تر نمی شوند، گلابی شکل اند و بیشترا به رنگ سبز مایل به زرد هستند (این حشرات به رنگ های زرد، قهوه ای و سیاه هم بافت می شوند). این حشرات ریز در بیشتر روزهای سال بدون بال هستند اما در بهار انواع بالدار آنها هم دیده می شوند. شته ها قطعات دهانی دارند که برای سوراخ کردن بافت گیاه و مکیدن شیره گیاهی تخصص یافته است. این آفت معمولا بر قسمت های جوان تر گیاه، زیر برگ ها و در محل اتصال برگ به ساقه یافت می گردد.

نشانه های وجود شته روی گیاه و خسارات آن

همانطور که گفتیم شته ها شیره اطلسی را می مکند و از این طریق خسارات جبران ناپذیری به گیاه مان وارد می نمایند. از خسارات و علائم حمله شته ها به گیاه اولیه می توان به توقف یا کند شدن رشد گیاه اشاره نمود. شته ها بیشتر به قسمت های جوان گیاه حمله می نمایند و تغذیه آنها در این محل ها موجب بدشکل شدن و پیچ خوردگی شاخسار گیاه و بعلاوه بدفرمی گل های اطلسی تان می گردد. این آفات در حین تغذیه از گیاه عسلک (که ماده ای چسبناک و قندی است) فراوری می نمایند و آن را روی شاخسار گیاه می ریزند. این ماده چسبناک موجب چسبیدن قارچ دوده (یک قارچ سیاه رنگ) روی شاخسار شده و جذب نور به وسیله گیاه را با اشکال روبرو می نماید و در نتیجه فتوسنتز را کاهش می دهد. این عسلک غذایی عالی برای مورچه ها است پس وجود مورچه روی گیاه از دیگر نشانه های وجود شته است. از دیگر خسارات شته می توان به انتقال بیماری بین گیاهان اشاره نمود.

آوندها همان رگ های گیاه هستند که شته خرطوم خود را در آن فرو نموده و از شیره گیاه تغذیه می نماید. بسیاری از عوامل بیماری زای گیاهی در آوندها یافت می شوند. شته با تغذیه از یک گیاه آلوده ناقل بیماری شده و با فرو کردن خرطوم خود در آوند یک گیاه سالم باعث انتقال بیماری به آن گیاه می گردد.

آنالیز وجود یا عدم وجود حشره

در طول فصل رشد هر هفته گیاه اطلسی تان را آنالیز کنید تا ببینید شته ای روی آن وجود دارد یا خیر. با دقت سطح زیرین برگ ها و لا به لای شاخسار و برگ های تازه گیاه را نگاه کنید. چون این حشرات سبز و کوچک اند گاهی به سختی دیده می شوند. اگر شته را بر روی گیاه مشاهده کردید بسته به شدت حمله آفت (جمعیت شته بر روی گیاه) یکی از روش های ارگانیک یا شیمیایی مبارزه با آن را انجام دهید.

روش های ارگانیک مبارزه با شته

1 قاشق غذاخوری مایع ظرف شویی را به 2 لیتر آب اضافه کنید. این محلول را درون یک بطری اسپری بریزید. گیاه اطلسی تان را به خوبی با این محلول اسپری کنید، زیر برگ ها و لا به لای شاخسار گیاه را خوب خیس کنید. از این سم هفته ای دو بار تا زمانی که احتیاج باشد بهره ببرید. اگر بعد از چند بار استفاده باز هم حشرات از بین نرفتند، فاصله زمانی بین سم پاشی را کمتر کنید. تا زمانی که همه شته ها محو شوند. اگر گیاهی دارید که در اطراف گیاه آلوده به شته بوده، آن را هم کمی سم پاشی کنید حتی اگر شته ای رویش نمی بینید. سم پاشی به این روش ها به عصرها (زمانی که آفتاب نباشد) موکول کنید تا برگ ها و گل های گیاه نسوزند.

یکی دیگر از سم های ارگانیک برای از بین بردن شته های گیاه اطلسی تان اسپری سیر و پیاز است. یک حبه سیر و یک پیاز میانه را ریز خرد کنید. یک لیتر آب روی آنها بریزید، یک ساعت صبر کنید سپس 1 قاشق چای خوری فلفل قرمز و 1 قاشق غذا خوری صابون مایع به مخلوط اضافه کنید. این سم ارگانیک در صورت نگهداری در یخچال تا یک هفته خواص حشره کشی خود را حفظ می نماید. روی گیاه را با استفاده از این سم سم پاشی کنید و این کار را تا زمانی که دیگر شته ای بر روی گیاه باقی نماند انجام دهید.

همانطوری که تنباکو برای انسا ن ها مضر است برای حشرات هم کشنده است. عصاره تنباکو زمانی برای از بین بردن آفات، لارو پروانه ها و شته ها به کار می رفته است. یک فنجان تنباکوی ارگانیک را با 4 لیتر آب مخلوط کنید و اجازه دهید یک شبانه روز بماند. بعد از گذشت 24 ساعت آب باید به رنگ قهوه ای روشن درآمده باشد. اگر محلول تان رنگ خیلی تیره ای گرفته است اندازهی آب به آن اضافه کنید. گیاه را با استفاده از این سم به خوبی سم پاشی کنید تا شته ها از همان راهی که آمده اند برگردند.

روش های شیمیایی مبارزه با شته

اگر حمله شته به گیاه تان شدید است و حسابی به اطلسی تان خسارت وارد نموده اند، آنها را با استفاده از سموم شیمیایی از بین ببرید. البته استفاده از این سموم در خانه خیلی توصیه نمی گردد و بهتر است در صورت استفاده بر روی گیاه، اطلسی تان را از دسترس بچه ها و حیوانات خانگی دور نگه دارید. یکی از اولین سموم شیمیایی که برای مبارزه با شته و خیلی از آفات دیگر گیاهان خانگی استفاده می گردد صابون حشره کش است. برای سم پاشی گیاه با این سم طبق دستور گفته شده روی بسته سم آن را با آب رقیق کنید و به اندازه و دفعات گفته شده بر روی گیاه استعمال کنید.

از دیگر سموم شیمیایی مناسب برای آفات مکنده هم می توان برای از بین بردن شته ها بهره برد.

منبع: فوت و فن / hunker.com

به "این حشره های کوچک سبز روی گیاه اطلسی ام چه هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این حشره های کوچک سبز روی گیاه اطلسی ام چه هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید