خریدهای بنجل عربستان سعودی از امریکا

به گزارش وبلاگ عکس، در پی داد و ستدهای رکورددار امریکا و عربستان سعودی، این بار نوبت به خرید تسلیحاتی از امریکا رسیده که با وجود هزینه هنگفتشان می تواند مسائل زیادی را برای نیروهای دریایی عربستان ایجاد کند.

خریدهای بنجل عربستان سعودی از امریکا

به گزارش دیلی بیست، این تجهیزات نظامی آنچنان غیر قابل اطمینان و بدون بازدهی هستند که خود امریکا نیز کمتر از آنها استفاده می نماید. اما عربستان که از سال 2008 تمام انرژی و تمرکز خود را برای تقویت بنیه دریایی اش به کار گرفته، در نظر دارد تا سقف 20 میلیارد دلار در پروژه های گسترش نیروی دریایی اش سرمایه گذاری کند. پادشاهی آل سعود هم اکنون سه ناو محافظتی، چهار ناوچه کلاس بدر و 9 قایق گشتزنی در اختیار گرفته که زمان ساخت آنها به جز سه ناو به دهه هشتاد میلادی باز می گردد.

به گزارش نشنال اینترست، در 29 جولای امسال میلادی، اعضای سنای امریکا تصمیم گیری درباره فروش یا عدم فروش اسلحه به عربستان سعودی را به نتیجه رأی گیری واگذار کردند و 45 نفر از سناتورها به ممنوعیت فروش بمب های راهنمایی با لیزر و جنگنده به عربستان سعودی رأی دادند و 40 نفر با این ممنوعیت مخالفت کردند. این لایحه برای به تصویب رسیدن نیازمند رأی بیشتر از دو سوم سناتورها بود و دولت دونالد ترامپ پیش از اجرا شدن آن را وتو کرد. با وجود مخالفت عمومی مردم امریکا با فروش اسلحه به عربستان سعودی به دلیل کشتار مردم یمن و قتل روزنامه نگار خود در کنسولگری ترکیه، همچنان معاملات تسلیحاتی میان امریکا و عربستان ادامه دارد. اگرچه فروش چهار شناور ساحلی کلاس فریدام که نوعی ناوچه سبک است، نخستین بار در زمان دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین امریکا مطرح شد اما در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، به عنوان بخشی از قرارداد 110 میلیارد دلاری فروش تسلیحات به عربستان مجوز آن صادر شد و قرار است طی دو سال آینده به عربستان تحویل داده گردد. ناظران اعتقاد دارند تمایل عربستان برای خرید این شناورهای ساحلی بسیار عجیب است زیرا آنها نه تنها هزینه بسیار بالایی دارند بلکه نه قدرت شلیک مناسبی دارند و نه قابلیت هایی را که بتوانند در مأموریت های مختلف پیروز عمل نمایند. حتی ارتش امریکا نیز با این شناورها مشکل داشت و همین موجب شد که نیروی دریایی امریکا میزان سفارش این شناورها را از 55 به 32 کاهش دهد. این شناورها دارای سیستم پرتاب موشک مارک 41 هستند که می توانند موشک هایی از انواع متفاوت از جمله موشک های دوربرد سطح به هوای تاماهاوک را نیز پرتاب نمایند اما تنها در صورتی که عربستان این موشک ها را نیز از امریکا خریداری نموده باشد. بنابراین بدون آن، شناورها بازدهی بالایی ندارند و نمی توانند با ناوگان هایی که تهدید محسوب می شوند، مقابله نمایند. با وجود این، شناورهای جدید ریاض بیش از شش میلیارد دلار هزینه داشته اند که با احتساب هزینه های آموزش، قطعات یدکی و... یکی شده است اکه نسبت به میزان اثردهی شان بسیار گران و پرهزینه محسوب می شوند. با وجود آنکه نقص های فنی و نظامی این شناورها بیشتر از حد استاندارد است، باید انتظار داشت که آل سعود در ادامه با مسائل متعددی روبه رو گردد زیرا بعید است که این شناورها بتوانند در دفاع از خود و کشتی های دوست عملکرد مناسبی داشته باشند.

منبع: ایران آنلاین

به "خریدهای بنجل عربستان سعودی از امریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خریدهای بنجل عربستان سعودی از امریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید