خوراکی های خوشمزه روسی ، تجربه طعم و مزه متفاوت

به گزارش وبلاگ عکس، یکی از مجذوب کننده ترین بخش های هر سفر چشیدن غذاهای محلی آن منطقه، شهر یا کشور می باشد. خوردن این غذاها علاوه بر لذت چشیدن طعم های متفاوت و خوشمزه می تواند ما را تا حدی با فرهنگ و سلیقه مردم آن منطقه آشنا سازد. کشور روسیه نیز با آن وسعت و گستردگی که دارد از لحاظ آداب و رسوم، فرهنگ و خصوصا خوراکی های خوشمزه روسی از تنوع بالایی برخوردار می باشد. شاید تا امروز فقط نام سوپ برش یا خاویار این کشور را در بین برترین خوراکی های روسی شنیده باشید اما باید بدانید که غذاهای روسی زیادی است که می توانید در منطقه ها مختلف این کشور امتحان کنید. در این بخش به معرفی 10 مورد از خوشمزه ترین خوراکی های روسی می پردازیم.

خوراکی های خوشمزه روسی ، تجربه طعم و مزه متفاوت

پاستیلای کولومنا

کولومنا یکی از شهرهای روسیه است که در 96 کیلومتری مسکو واقع شده است. پاستیلا یکی از خوشمزه ترین خوراکی های روسی است که از سیب ترش، عسل و ملاس یا شیره قند تهیه می گردد. پاستیلا علاوه بر یک خوراکی، روشی برای نگهداری محصولات کشاورزی نیز می باشد که از قرون وسطی و ایوان مخوف تا به امروز به جای مانده است و بخشی از فرهنگ آشپزی روسیه محسوب می گردد. برای تهیه این خوراکی روسی، سیب ها را به صورت تکه های نواری درآورده و می پزند تا نرم گردد. آن گاه سیب های نرم شده را در آفتاب پهن می نمایند و پس از خشک شدن، نوارها را به صورت رول در می آورند. این رول ها را می توان تا برداشت سال بعد نگهداری و از آن ها استفاده کرد. این خوراکی معمولا در وعده غذایی عصرانه مورد استفاده قرار گرفته و به آن مارشمالو نیز گفته می گردد. اگر به شهر کولومنا سفر کنید، می توانید سری به موزه پاستیلای این شهر بزنید. در این موزه این امکان را دارید که طرز تهیه یک پاستیلای خوشمزه را به طور کامل یاد بگیرید و با فوت و فن های حرفه ای آن آشنا شوید. بعلاوه می توانید خوراکی پاستیلا را که یکی از خوراکی های خوشمزه روسی است نیز از همین موزه تهیه کنید.

شیرینی زنجبیلی تولا

تولا یکی از شهرهای روسیه است که در 183 کیلومتری مسکو واقع شده است. شیرینی زنجبیلی تولا که می توان آن را جز برترین خوراکی های روسی معرفی کرد، در این شهر تهیه می گردد. این شیرینی ها معمولا به صورت مستطیل یا دایره، شکل داده شده و داخل آن با مواد تر پر می گردد. برای تزیینات روی این شیرینی نیز از مواد قندی استفاده می گردد و طرح هایی مانند اوایل سده 18 بر روی آن انجام می گیرد. موزه پریانیکی تولا یکی از موزه های مواد خوراکی این شهر است که در آن می توانید طرز تهیه شیرینی زنجبیلی را یاد بگیرید. موزه تولستوی نیز در نزدیکی موزه پریانیکی واقع شده است. گفته می گردد تولستوی علاقه زیادی به این شیرینی داشته است.

جینسنگ دریا

جینسنگ دریا که به آن خیار دریایی نیز گفته می گردد، یک بی مهره دریایی است که به یک کرم بزرگ مودار شباهت دارد. این موجود به خاطر مزه خوب و خواصی که دارد در غذاهای کره ای، چینی و ژاپنی مورد استفاده قرار می گیرد. شهر ولادی وستوک روسیه تنها مکانی است که می توان این خیار دریایی را در آن پیدا کرد. این شهر در فاصله 9314 کیلومتری مسکو واقع شده و قبلا به عنوان خلیج تریپانگ (Trepang) شناخته می شد. از این رو به این بی مهره های دریایی تریپانگ نیز گفته می گردد. تریپانگ ها را می توان به صورت آب پز شده یا به صورت خشک مصرف کرد. از این ماده در تهیه سالاد یا نوشیدنی به همراه عسل استفاده می گردد و یکی از خوشمزه ترین خوراکی های روسی محسوب می گردد.

ماهی های امول و موکسون

معروف ترین گونه های ماهی در سیبری، ماهی های امول و موکسون (Omul and muksun) هستند. این ماهی ها جز ماهی های سفید محسوب شده و دارای گوشتی نرم و شیرین و البته بسیار چرب می باشند. چرب بودن آن ها به علت قرار گرفتنشان در آب های سرد است. از این ماهی ها در بسیاری از غذاهای این منطقه خصوصا غذای معروف تاتار سیبریایی (Suguday) که از برترین خوراکی های روسی است، استفاده می گردد. خوشمزه ترین گونه ماهی موکسون Mild-cured می باشد که تنها در سیبری می توان آن را پیدا کرد. ماهی امول نیز کوچک تر از موکسون بوده و فقط در نزدیکی دریاچه بایکال یافت می گردد.

آچپوک ماک

یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین کلوچه ها و کماج ها در منطقه باشقیرستان و تاتارستان، آچپوک ماک (Öçpoçmaq) است. آچپوک ماک در زبان های تاتاری و باشقیری به معنای مثلث می باشد. با توجه به این که این کلوچه ها به صورت مثلث های کوچک درست می شوند، به آن ها آچپوک ماک گفته می گردد. آچپوک ماک ها معمولا سایز کوچکی دارند و وسط آن با موادی مانند سیب زمینی، گوشت گوسفند و پیاز پر می گردد. اوفا واقع در 1265 کیلومتری مسکو و کازان واقع در 719 کیلومتری مسکو، شهرهایی هستند که می توانید آچپوک ماک های محلی را در تمامی سوپرمارکت ها یا کافه تریاها آن ها پیدا کنید. اوفا، مرکز باشقیرستان و کازان مرکز تاتارستان می باشد. مردم محلی این منطقه ها نیز پخت آچپوک ماک را به صورت حرفه ای بلدند و می توانند در یادگیری آن به شما یاری نمایند. آچپوک ماک معمولا با چای و سوپ سرو می گردد و از خوشمزه ترین خوراکی های روسی می باشد.

سیمین ماهی

یکی از لذیذترین خوراک هایی که در ماه می می توانید در سن پترزبورگ پیدا کنید، سیمین ماهی (Smelt) است. این ماهی یکی از گونه هاییست که در رود نوا در بخش شمال غربی روسیه و خلیج فنلاند زندگی می نماید. با توجه به این که فصل صید این ماهی بهار است، تقریبا تمامی غذاخوری های سن پترزبورگ در این فصل سیمین ماهی را برای مشتریان خود سرو می نمایند. از این رو اگر در فصل بهار به سن پترزبورگ سفر کنید، بوی ماهی تازه سرخ شده را در کنار بوی خیار تازه احساس خواهید کرد. در واقع سیمین ماهی را می توان نماد غیر رسمی شهر سن پترزبورگ معرفی کرد. جشن بهاری سیمین ماهی یکی از جشن های محلی این شهر است که در فصل بهار برگزار می گردد. در طول برگزاری این جشن سنتی مردم اطراف سن پترزبورگ نیز برای لذت بردن از خوراکی های خوشمزه روسی به این شهر می آیند.

کباب روسی

داغستان یکی از بخش های روسیه است که در 1795 کیلومتری مسکو واقع شده است. منطقه قفقاز داغستان برترین گوشت گوسفندی روسیه را دارا می باشد. از این رو مردم این منطقه همچنان زندگی عشایری خود را حفظ نموده و به پرورش گوسفند می پردازند. مردان داغستانی به صورت کاملا سنتی گوشت گوسفند را تهیه و زنان این بخش با آن ها غذا و انواع شیرینی را تهیه می نمایند. گوشت گوسفندان این منطقه دارای چربی بالایی بوده و بسیار لذیذ می باشد. بعلاوه بوی نامطبوعی که از گوشت سایر گوسفندان به مشام می رسد، در گوسفندان داغستانی چندان قوی نیست. همین دلایل باعث مرغوب تر شدن و خوش خوراک شدن گوسفندان داغستانی می گردد. اگر به روسیه سفر کردید، خوردن غذاهایی مانند کباب روسی، سوپ گوسفندی، شورپا (shurpa) و شیشلیک را از دست ندهید. این غذاهای خوشمزه را در غذاخوری های مسکو نیز می توانید پیدا کنید زیرا گوسفندان مسکو از منطقه داغستان تامین می شوند و یکی از برترین خوراکی های روسی محسوب می گردد.

استروگانینا

استروگانینا (Stroganina) یکی از غذاهای معروف و خوشمزه قطب شمال است که از فیله نازک ماهی تهیه می گردد. این غذا را می توان از انواع ماهی های محلی مانند ماهی سفید پهن، امول و موکسون، ماهی خاویاری، تایمن، سفید ماهی فنلاند تهیه کرد. برای درست کردن استروگانینا، ماهی مورد نظر را به صورت نوارهای نازکی در آورده و آن ها را با ترکیبی از نمک و فلفل سیاه آغشته می نمایند. استروگانینای اصلی را می توانید در شهر یاکوتسک، 4,898 کیلومتری مسکو نوش جان کنید و بدانید که در حال خوردن یکی از خوراکی های خوشمزه روسی می باشید.

عسل آلتایی

عسل آلتایی نوعی عسل فرق دارد که غلیظ بوده و رنگی کهربایی دارد. طعم این عسل نیز با عسل های عادی فرق دارد. عسل آلتایی یک عسل کاملا طبیعی است که در مزرعه گندم سیاه در مجاورت کوه های آلتایی فراوری می گردد. زنبورهای این منطقه علاقه زیادی به این مزرعه دارند و عسلی متفاوت و خوشمزه فراوری می نمایند. این عسل را می توانید در تمامی سوپرمارکت های مسکو پیدا کنید.

شیرینی چاک چاک

چاک چاک یکی از محبوب ترین دسرهای روسی است که آن را متعلق به قوم تاتارها می دانند. این خوراکی خوشمزه از گذشته تا کنون هیچ تغییری ننموده و به همان صورتی که 1000 سال پیش درست می شد، امروزه نیز تهیه و مصرف می گردد. برای تهیه چاک چاک، تخم مرغ و آرد را به صورت خمیری نرم در می آورند و درون ظرف های استوانه ای شکل و باریک می ریزند تا به شکل رشته فرنگی درآید. پس از سفت شدن آن را به شکل تکه های ریز درآورده و با شربت عسل روی آن را می پوشانند. این دسر باید قبل از سرو در جایی خنک قرار گیرد تا خشک و سفت گردد. این دسر خوشمزه مورد علاقه تمامی ملیت های قومی از جمله تاتارها، باشقیری ها، قرقیزها، ازبک ها و قزاق ها می باشد. پیشنهاد می کنیم این دسر را حتما در روسیه امتحان کنید.

منبع: همگردی

به "خوراکی های خوشمزه روسی ، تجربه طعم و مزه متفاوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوراکی های خوشمزه روسی ، تجربه طعم و مزه متفاوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید