خورشید گرفتگی کامل در بهشت منجمان

به گزارش وبلاگ عکس، بعد از ظهر امروز به وقت آمریکای جنوبی سایه ماه از بخش هایی از کشورهای شیلی و آرژانتین گذر خواهد نمود تا ساکنان این نواحی و مسافران پرشمار یک خورشید گرفتگی کامل را به نظاره بنشینند.

خورشید گرفتگی کامل در بهشت منجمان

کشور شیلی را با عنوان بهشت منجمان می شناسند. کشوری که رصدخانه های حرفه ای فراوانی در آن جای گرفته اند. آسمان تاریک صحرای آتاکاما در شیلی این منطقه را به یکی از بهترین سایت های رصدی جهان تبدیل نموده است.

این خورشید گرفتگی تنها کسوف کامل سال 2019 است. زمانی که قرص ماه به طور کامل خورشید را می پوشاند و ناگهان در میانه روز تاریکی بر زمین و آسمان حکمفرما می گردد.

بیشتر راستا خورشید گرفتگی 2019 از اقیانوس می گذرد و تنها بخش هایی از شیلی و آرژانتین به زیر سایه ماه می روند. در میانه راستا کسوف که در اقیانوس اتفاق می افتد خورشید گرفتگی کامل چهار دقیقه و 33 ثانیه طول خواهد کشید که زمانی نسبتا طولانی برای یک خورشید گرفتگی کامل است. با این حال تنها کسانی می توانند از این فرصت استفاده نمایند که در کشتی و یا هواپیما در زمان کسوف در اقیانوس باشند.

یکی از جذابیت های کسوف کامل سال جاری گذر نوار سایه از رصدخانه لاسیا است. رصدخانه لاسیا یکی از سایت های رصدی رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) که تلسکوپ های حرفه ای پرشماری در آن فعالیت می نمایند. ظرفیت برنامه رصد خورشید گرفتگی سال جاری در رصدخانه لاسیا از ماه ها پیش تکمیل شده است. این رصدخانه یکی از بهترین سایت ها برای رصد کسوف سال جاری است.

خورشید گرفتگی چه زمانی ایجاد می گردد؟

زمانی که ماه درست بین زمین و خورشید قرار بگیرد سایه ماه روی بخش هایی از زمین می افتد و در آن نواحی پدیده خورشید گرفتگی کامل رخ می دهد. در بخش هایی که کمی بالاتر یا پایین تر از نوار سایه و زیر نمیسایه قرار دارند نیز ماه تنها درصدی از قرص خورشید را می پوشاند و خورشید گرفتگی جزئی اتفاق می افتد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از خورشید گرفتگی کامل سال 2019 بر فراز رصدخانه لاسیا.

Credit: M. Druckmüller, P. Aniol, K. Delcourte, P. Horálek, L. Calçada/ESO

منبع: دیجیکالا مگ

به "خورشید گرفتگی کامل در بهشت منجمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خورشید گرفتگی کامل در بهشت منجمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید