راز و جرگلان یکی از منطقه ها دیدنی ایران به شمار می رود

به گزارش وبلاگ عکس، ایرنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر گشته، راز و جرگلان یکی از منطقه ها دیدنی ایران به شمار می رود.

راز و جرگلان یکی از منطقه ها دیدنی ایران به شمار می رود

اگر تصمیم دارید خستگی یک سال کاری را از تن بیرون کنید، سفر به منطقه ها مرزی خراسان شمالی و گشت و گذار در طبیعت سرشار از آرامش آن پیشنهادی است که نمیتوان به راحتی از آن گذشت.

خراسان شمالی منطقه ها طبیعی زیادی برای معرفی دارد اما وقتی از منطقه ها بکر و ناشناخته صحبتی می شود، بی انصافی است که نامی از جرگلان برده نشود.

جرگلانی که هنوز برای بسیاری از جهانگردان ناشناخته های زیادی دارد و ظرفیتهایش آن طور که باید و شاید معرفی نشده است.

دایره منظرههای زیبا و خیال انگیزش بسیار گسترده است از زیبایی های فرهنگی و صنایع دستی گرفته تا منطقه ها بکر طبیعی که کمتر به معرفی آنها پرداخته ایم.

تخته سنگ های بزرگ (بهمن سنگ) در حاشیه جاده روستای باغلق واقع در رازوجرگلان خراسان شمالی منظره ای زیبا برای جهانگردی در این شهرستان مرزی ایجاد کرده است.

این پدیده زیبا، طبیعی و کهن بهمن سنگ در حاشیه جاده تخته باغلق از شاخص ترین آثار طبیعی شهرستان مرزی راز و جرگلان است که نظر هر طبیعت دوست و جهانگردی را به خود جلب می کند.

یکی از منطقه ها بکر و دیدنی جرگلان مکان تفریحی زیبایی به نام امجکلی اولیا است که واقع در نقطه صفر مرزی روستای آیری قایه با 150 خانوار است.

پارک جنگلی و تفریحی امجکلی اولیای روستای آیری قایه بعد از پاسگاه مرزی این روستا درمیان دره ای زیبا واقع شده است.

این دره زیبا را کوهها و سخره های بلند و دیدنی احاطه کرده و چشم هر ببینده ای را به خود جذب می کند.

در ظاهر داخل دره کوچک به نظر می رسد اما همین که پا به دره گذاشته شود به زیبایی آن با انبوهی از درختان انار و انجیر و انگور و زرشک، سنگهای جالب و دیدنی و همچنین گونه های گیاهی و پرندگان مختلف از جمله کبک که زیبایی آن را دوچندان کرده روبرو میشویم.

نام دیگر این مکان را قرخ امجک نیز می گویند، به معنای اینکه از چهل نقطه آن آب در حال چکیدن است و گونه گیاهی جالبی نیز دور چشمه ها را احاطه کرده و زیبایی دو چندان به آن بخشیده است.

اهالی مرزنشین جرگلان این مکان را مقدس دانسته و به خاطر مقدس بودن این مکان مردم نذورات و صدقات خود را به این مکان می آورند و از میوه های آن به عنوان تبرک استفاده می کنند.

همچنین به خاطر مقدس بودن آن، زنان نابارور تابهایی کوچکی نیز بر درختان موجود در آنجا درست کرده و با دعا کردن و خواستن فرزند از خدا صدقه می دهند.

پارک جنگلی گوینک در دامنه های جنوبی ارتفاعات غلامان در حاشیه جاده شهرستان مرزی راز و جرگلان واقع شده و به لحاظ شرایط زیست محیطی و اقلیمی جزو منطقه ها تفرجگاهی خراسان شمالی است.

این پارک با انواع گونه های گیاهی همچون افرا، کرکو، داغداغان و زبان گنجشک یکی از منطقه ها بکر و منحصر بفرد برای اکوجهانگرد ها محسوب می شود.

این منطقه جهانگردی با هدف استفاده از مواهب خدادادی در جهت جذب جهانگرد، استفاده عمومی از منطقه ها و عرصه های طبیعی دفع آلودگی و آلاینده های زیست محیطی و حفظ گونه های جنگلی خاص دارای اهمیت است.

پوشش جنگلی این بوستان 600 هکتاری اغلب ارس است و با توجه به امکاناتی از قبیل آب شرب، مجتمع خدماتی بهداشتی، آلاچیق و شرایط توقف و استراحت مسافران و جهانگردان را فراهم کرده است.

در فاصله حدود یک کیلومتری شرق روستای فرحدین در 30 کیلومتری شهر راز، در دل درختان چنار و در کوهستان فرحدین، چشمه فرح دین جاذبه طبیعی بسیار زیبایی خلق کرده که البته گمنام است.

با توجه به راه دسترسی و فاصله 30 کیلومتری آن از شهر راز، کمتر از این چشمه طبیعی زیبا نام برده می شود اما دیدن این چشمه که در بهار پرآب تر از همیشه است، یادگار زیبایی از این شهرستان در فکر جهانگردان خلق می کند.

امام دره نیز روستای کوچک ترکمن نشین زیبایی است که کمتر معرفی شده و در امتداد جاده روستای فرحدین واقع شده است و در شمال غربی این روستا دره زیبای پیر پهلوان یا دره سمور واقع است.

شهرستان راز و جرگلان هم مرز با ترکمنستان بوده و با 70 هزار نفر جمعیت دارای سه بخش مرکزی، جرگلان و غلامان است.

منبع: همگردی

به "راز و جرگلان یکی از منطقه ها دیدنی ایران به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز و جرگلان یکی از منطقه ها دیدنی ایران به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید