راهکاری برای درمان زخم های سوختگی

به گزارش وبلاگ عکس، کرم بابونه در مقایسه با کرم سولفادیازین نقره یک درصد زمان ترمیم سوختگی را کم نموده است. به همین خاطر می توان از آن به عنوان درمان طبیعی و موثر جانبی علاوه بر سولفادیازین نقره در درمان سوختگی های درجه دو سطحی استفاده کرد.

راهکاری برای درمان زخم های سوختگی

سوختگی چهارمین ترومای شایع در سراسر دنیا است و باعث مرگ، ناتوانی، درد و بروز مسائل بسیاری می گردد. آمار ها نشان می دهد که بیشتر سوختگی ها کوچک هستند و می توانند به صورت سرپایی درمان شوند. بهبود سریع این زخم ها جزو اولویت های بهداشتی کشور ها است.

از بین درمان های موضعی سوختگی؛ کرم سولفادیازین نقره یک درصد، دارویی رایج در درمان زخم های سوختگی در سراسر دنیا است. از مزایای این کرم؛ سهولت مصرف، عدم ایجاد درد در هنگام مصرف و اثر ضد باکتری بالای آن است.

ولی در کنار این مزایا، عوارضی نیز مثل ایجاد اسکار کاذب، مسمومیت با نقره، مقاومت دارویی، احتمال عفونت ثانویه قارچی، افزایش رنگدانه سازی، تغییر رنگ پوست و ... ایجاد می نماید. مهم ترین مشکل آن تاخیر در التیام زخم های سوختگی سطحی است. به همین دلیل؛ ساخت دارویی جدید با عوارض کم تر در اولویت های پژوهشی واقع شده است.

در گذشته استفاده از گیاهان دارویی در درمان زخم های سوختگی مورد توجه بوده است. یکی از گیاهانی که در درمان این زخم ها مورد استفاده قرار می گرفته، گل بابونه اروپایی است.

از آن جا که در مورد تاثیر اثر بابونه بر روی ترمیم زخم سوختگی اطلاعات ضد و نقیضی وجود دارد، پژوهشگران اثر کرم بابونه و کرم سولفادیازین نقره را در مدت زمان ترمیم زخم مقایسه کردند.

در این مطالعه مهدی ابراهیمی و رضا دریابیگی، به همراه همکارانشان در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و بیمارستان امام موسی کاظم (ع) اصفهان مشارکت داشتند.

این مطالعه در سال 1396 بر روی 74 بیمار مراجعه کننده به درمانگاه سوانح سوختگی امام موسی کاظم (ع) اصفهان انجام شد.

بیماران واجد شرایط که در این پژوهش شرکت کردند؛ افراد 18 تا 50 ساله بودند که دچار سوختگی یک تا 10 درصد بر اثر تماس با مایع داغ یا منبع حرارتی شده بوند و در کم تر از شش ساعت بعد از زمان سوختگی به بیمارستان مراجعه نموده بودند. زخم این بیماران بدون تروما و عفونت بود و تنها در نواحی اندام ها و تنه قرار داشت.

این افراد بیماری زمینه ای موثر بر فرایند ترمیم زخم نداشتند و از دارو های موثر بر این فرایند استفاده نمی کردند. همچنین عدم سوء مصرف مواد، عدم بارداری و شاخص توده بدنی بین 18.5 تا 30 از دیگر معیار های شرکت در این پژوهش بود.

افراد شرکت کننده در این مطالعه در دو گروه قرار گرفتند و به صورت تصادفی به یک گروه کرم سولفادیازین نقره و به یک گروه کرم بابونه داده شد. هر دو کرم در تیوب های هم شکل و هم اندازه بسته بندی شده بودند.

روش پانسمان به این صورت بود که پس از شستشوی زخم با سرم نرمال سالین، سطح زخم با گاز استریل کاملا خشک شد و سپس تمام زخم با کرم مورد نظر به ضخامت 5 میلی متر پوشانده شد و توسط گاز استریل پانسمان سبک روی زخم گذاشته شد. پانسمان به طور روزانه تا بهبودی کامل زخم تعویض می شد. همچنین برای پیشگیری، هر دو گروه بیماران آنتی بیوتیک خوراکی دریافت می کردند.

در زمان بهبودی پس از تایید پزشک متخصص زمان ترمیم زخم ثبت می شد.

در طول مطالعه چهار نفر از گروه کرم سولفادیازین نقره و سه نفر از گروه کرم بابونه، به علت حساسیت دارویی به کرم و عدم مراجعه به مرکز حذف شدند و در نهایت 67 نفر مطالعه را به خاتمه رساندند.

در آنالیز های این مطالعه تعیین شد که میانگین مدت زمان ترمیم زخم در گروه سولفادیازین نقره حدود 10 روز (1.48±10.42) و در گروه بابونه حدود شش روز (0.96±6.26) است و میانگین مدت زمان ترمیم زخم در گروه کرم بابونه به طور معنادار کم تر از گروه دیگر است.

در گروه بابونه سه نفر از افراد علائم حساسیت در ارتباط با مصرف کرم بابونه به صورت افزایش درد، ظاهر چرمی شکل و خارش نشان دادند که در گروه سولفادیازین نقره این عارضه دیده نشد. با این حال این مورد نشان دهنده اختلاف آماری معناداری نبود.

بر اساس یافته های به دست آمده از این مطالعه پژوهشگران می گویند: کرم بابونه در مقایسه با کرم سولفادیازین نقره یک درصد زمان ترمیم سوختگی را کم نموده است. به همین خاطر می توان از آن به عنوان درمان طبیعی و موثر جانبی علاوه بر سولفادیازین نقره در درمان سوختگی های درجه دو سطحی استفاده کرد.

نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان پانسمان زخم سوختگی درجه دو با کرم بابونه و کرم سولفادیازین نقره؛ مقایسه اثرات آن ها بر مدت ترمیم زخم؛ یک کارآزمایی بالینی تصادفی سه سو کور در فصل نامه گیاهان دارویی وابسته به پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، منتشر شده است.

منبع: فرادید

به "راهکاری برای درمان زخم های سوختگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکاری برای درمان زخم های سوختگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید