راه اندازی بانک اطلاعات هنرمندان هنرهای سنتی ، ثبت اطلاعات 270 هنرمند

به گزارش وبلاگ عکس، بانک اطلاعات هنرمندان در حوزه هنرهای سنتی توسط گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری راه اندازی شد.

راه اندازی بانک اطلاعات هنرمندان هنرهای سنتی ، ثبت اطلاعات 270 هنرمند

وبلاگ عکس - سید عبدالمجیدشریفزاده رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه با اعلام این خبر گفت: این بانک به شناسایی، ثبت و ضبط آثار و شرح احوال هنرمندان به منظور اشاعه فنون تجربی و سنتی آنان بصورت علمی پرداخته است.

وی ضرورت راه اندازی این بانک اطلاعاتی را کمبود منابع مکتوب و همچنین عدم جمع آوری مدون اطلاعات تصویری و شفاهی در بسکمک از رشته های هنرهای سنتی دانست که با راه اندازی بانک اطلاعات میتوان تا حدودی این کمبودها را مرتفع ساخت.

شریف زاده با مهم برشمردن پژوهش و شناسایی دانش تجربی و غیرمکتوب که در قالب روش استاد- شاگردی و به عنوان گنجینهای از نیاکان گذشته به ارث رسیده، بر اهمیت مسئولیت خطیر امروز مسئولین هنری و فرهنگی برای انتقال این میراث گرانقدر به نسل آینده تاکید کرد.

او افزود: با عنایت به این مهم جمع آوری و حفظ و ثبت هنرهای فراموش شدهای که اغلب توسط هنرمندان گمنام خلق شده می تواند به حیات، صیانت و هویت ملی و ایرانی این هنرهای متعالی و انتقال آن کمک شایانی کند.

شریف زاده در بخش دیگری از سخنانش با تاکید براهداف بیان شده شرحاتی را در خصوص روند و چگونگی جمع آوری و ثبت سیستمی اطلاعات هنرمندان به صورت سیستمی ارائه کرد و گفت: به دلیل پراکندگی اطلاعات، در گام نخست اقدام به طراحی و تدوین دستورالعمل و فرم مشخصات هنرمندان در کل کشور شد و با ارسال آن به ادارات کل استان ها و همکاری کارشناسان، اطلاعات مقدماتی مربوط به هنرمندان و 5 رشته اصلی هنرهای سنتی شامل (معماری سنتی و تزئینات وابسته به آن، کتاب آرایی و نگارگری، کتابت و خوشنویسی، موسیقی مقامی و نواحی، نمایش های سنتی و آیینی) و هنرهای صناعی (نساجی سنتی، صنایع وآرایه های فلزی، صنایع وآرایه های چوبی و...) جمع آوری شد.

او افزود: تعداد کثیری از هنرمندان سال های متمادی بصورت تخصصی در رشته های فاخر و ماندگار همچون نگارگری، سفال و ... مشغول به فعالیت و خلق آثار بی بدیل هنری هستند و بانک اطلاعات گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه که از ابتدای سال 1396 آغاز به فعالیت کرده توانسته 410 هنرمند برجسته را در سراسر کشور شناسایی کند که در این قالب اطلاعات مربوط به 165 نفر از استان تهران، 84 نفر ازاستان اصفهان و 21 نفر از استان مازندران در این بانک ثبت شده است.

وی در پایان افزود : مصمم هستیم تا پایان سال 1398 نسبت به شناسایی و ثبت اطلاعات 50 نفر هنرمند دیگر در حوزه هنرهای سنتی و اضافه کردن آن دراین بانک اطلاعاتی اقدام کنیم.

بانک اطلاعات هنرمندان با هدف اعتلای سطح دانش و ارتقاء سطح مهارت های تخصصی در حوزه هنرهای سنتی توسط گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، راه اندازی و تا کنون اطلاعات مربوط به 270هنرمند از استان های تهران، مازندران و اصفهان در این بانک ثبت شده است.

منبع: چمدان

به "راه اندازی بانک اطلاعات هنرمندان هنرهای سنتی ، ثبت اطلاعات 270 هنرمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی بانک اطلاعات هنرمندان هنرهای سنتی ، ثبت اطلاعات 270 هنرمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید