سرگذشت عجیب شترها که از آن بی خبرید!، عکس

به گزارش وبلاگ عکس، دانشمندان تکه هایی از استخوان پای شتر را مربوط به بیش از 3.5 میلیون سال پیش در قطب شمال کانادا یافته اند این شترهای اولیه احتمالا راهی برای زنده ماندن در شرایط سرد و یخ زده قطب شمال یافته بودند.

سرگذشت عجیب شترها که از آن بی خبرید!، عکس

تینا مزدکی- شترها به عنوان دام صحرا شناخته می شوند و به خاطر داشتن کوهان عجیب خود، موجودی شگفت انگیز به شمار می روند اما کشف بقایای یک شتر غول پیکر در منطقه ها مرتفع قطب شمال این گونه را شگفت آورتر می نماید.

طول عمر این جانور، تنها یک ساعت است/عکس

غول پیکرترین مورچه ای که روی زمین دیده شده/ عکس

تکه های استخوان این موجود باستانی در جزیره الزمر کانادا، دورترین و شمالی ترین منطقه ای که این گونه تا به حال کشف شده، پیدا شد. این تکه های استخوان نشان می دهند که این موجود باید حدود 3.5 میلیون سال پیش در جنگل های یخ زده شمال پرسه می زده و 30 درصد بزرگتر از همتایان مدرن خود بوده است.

این شترهای اولیه تقریباً دو برابر میزان اکنون بودند. بیش از 3 متر قد داشتند و قوز پر از چربی خود را تکامل دادند تا به آنها یاری کند در سرما زنده بمانند. اگرچه منطقه ای که قطعات استخوان در آن یافت شد بین 14 تا 22 درجه سانتیگراد گرمتر از امروز بود، اما قطب شمال در آن موقع همچنان تا 9 ماه از سال پوشیده از برف بود بعلاوه پوشیده از درختان مخروطی و توس جنگلی بود.

با فرا رسیدن عصر یخبندان، شترها به سمت جنوب حرکت کردند. با رسیدن به بیابان ها، به طرز شگفت انگیزی خود را مناسب محیط جدیدشان می دانستند. کف پای صاف بزرگ آنها که برای پخش وزن خود روی برف تکامل یافته بود، به آنها یاری می کرد تا روی ماسه راه بروند. خز ضخیم پشت آنها که در ابتدا برای گرم نگه داشتن آنها ایجاد شده بود، اکنون آنها را در برابر نور خورشید محافظت می نماید و سه پلک آنها که زمانی در برابر طوفان های برفی بسیار مؤثر بودند، اکنون از چشمان آنها در برابر شن های باد محافظت می کردند.

کوهان شتر در صحرا نیز مفید است. تقریباً تمام چربی آن به جای اینکه به طور مساوی در بدن پخش شود، در آنجا ذخیره می شود، بنابراین در محیط های گرم خنک می ماند. سفت نبودن کوهان شتر نیز کارآمد است. اگر شتر ذخایر چربی خود را مصرف کند، کوهان کوچک شده و به یک طرف می چرخد، تنها زمانی که حیوان تغذیه نموده و بخوابد به حالت عمودی خود باز می شود.

منبع: discoverwildlife

227227

منبع: خبرآنلاین

به "سرگذشت عجیب شترها که از آن بی خبرید!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگذشت عجیب شترها که از آن بی خبرید!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید