ضرورت خوردن شیر برای بچه ها

به گزارش وبلاگ عکس، همچنین معین شد که عادات غذایی خوب در دوران کودکی مانند نوشیدن شیر و خوردن صبحانه در دوران بزرگسالی نیز ادامه می یابند. نوشیدن شیر به ویژه در وعده صبحانه موجب تامین مواد مغذی حیاتی در طول روز می گردد.

ضرورت خوردن شیر برای بچه ها

فواید خوردن شیر برای بچه ها

به گزارش وبلاگ عکس به نقل از بیتوته ، شیر از جمله لبنیاتی است که مصرف آن در رژیم غذایی روزانه، به خصوص در سنین کودکی و نوجوانی، به شدت توصیه می شود. شیر به عنوان یک غذای کامل، قابل جذب ترین منبع کلسیم در سبد غذایی محسوب می شود و دیگر مواد مغذی اش به رشد مناسب بچه ها و نوجوانان یاری فراوانی می نماید.

فواید خوردن شیر گاو برای بچه ها بسیار زیاد است زمانی که کودک شما وارد یک سالگی می شود اولین فنجان شیر را به او بدهید. بچه ها کمتر از یک سال مواد معدنی، پروتئین و سدیم موجود در شیر گاو را نمی توانند تحمل نمایند بنابراین بهتر است تا یک سالگی صبر کنید.

تا سه سالگی بچه ها فقط به دو لیوان شیر در روز احتیاج دارند. مادران می توانند از شیر مادر یا شیر گاو برای تغذیه کودک شان استفاده نمایند اما می توانید شیر خشک را قطع کنید. فقط به یاد داشته باشید که شیر در حال حاضر یک مکمل غذایی در کنار مواد غذایی جامدی است که کودک می خورد و مانند شیر خشک و شیر مادر به تنهایی یک وعده غذایی محسوب نمی شود.

بچه ها می توانند مواد مغذی موجود در شیر را به وسیله مواد غذایی دیگر هم دریافت نمایند اما شیر ساده ترین راهی است که این مواد را به بدن کودک می رساند. خیلی از بچه ها با خوردن شیر مشکل دارند طعم یا بوی آن را دوست ندارند. اگر کودک با بوی شیر مشکل داشت و هنگام خوردن شیر دماغش را می گیرد بهترین راه این است که کمی شیر مادر یا شیر خشک به این شیر اضافه کنید.

ابتدا نوشیدن دو فنجان شیر گاو در روز برای بچه ها آسان نیست اما شما می توانید شیر را به پوره سیب زمینی یا غذاهای یاریی اش اضافه کنید و یا به شیر مواد دیگری بزنید تا طعم آن عوض شود و میل کودک تان برای خوردن آن بیشتر شود.

مواد مغذی موجود در شیر

مصرف شیر، به ویژه شیر غنی شده با آهن، برای بچه ها لازم است، چراکه منبعی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی در اختیار آن ها قرار می دهد. شیر حاوی مواد مغذی زیر است:

ویتامین D

کلسیم

ویتامین A

پروتئین

ویتامین B 12

پتاسیم

شیر غنی شده سرشار از کلسیم و ویتامین D است. مصرف شیر در کودکی تأثیر مثبتی بر رشد کافی استخوان ها دارد. کلسیم باعث سلامت و محکم شدن و رشد کافی استخوان ها می شود و از پوکی استخوان جلوگیری می نماید.

از سردرد جلوگیری می نماید و کمبود کلسیم باعث می شود بچه ها حملات میگرنی را تجربه نمایند.

از چاقی در دوران کودکی جلوگیری می نماید و باعث می شود کودک دارای غبغب و گوشت اضافه نشود و یاری می نماید تا چربی ناخواسته بدن کاهش پیدا کند.

کلسیم برای سلامت دندان بچه ها بسیار اهمیت دارد.

مصرف روزانه مقدار توصیه شده کلسیم به لخته شدن خون یاری می نماید و سیگنال های عصبی کودک شما نیز در شرایط مناسب کار می نمایند.

کلسیم باعث آزادشدن هورمون ها و سایر موادشیمیایی بدن شما می شود.

همچنین به انقباض و انبساط بهتر ماهیچه ها یاری می نماید.

ویتامین D می تواند به کاهش التهاب یاری کند و سیستم ایمنی را بهبود می بخشد.

شیر سرشار از ویتامین E می باشد. ویتامین E می تواند مقاومت بدن را افزایش داده و از ضعف و سستی جلوگیری کند. ویتامین E عامل مهمی برای جلوگیری از ضعف و سستی عضلات است.

شیر غنی شده منبع مناسبی برای روی است.

بچه ها کمتر از یک سال مواد معدنی، پروتئین و سدیم موجود در شیر گاو را نمی توانند تحمل نمایند.

فواید شیر گاو برای بچه ها:

هنگامی که کودک به سنی رسید که می توانست از شیر گاو استفاده کند بدون نگرانی به او هر روز شیر دهید زیرا دارای فواید زیر برای بچه ها است :

شیر منبع مهمی برای تامین کلسیم است و سبب استحکام دندان ها و استخوان ها کودک می شود.

شیر گاو برای انعقاد خون و رشد عضلات است.

شیر یکی از منابع دریافت ویتامین D برای بچه ها است و مصرفش به بدن در جذب بهتر کلسیم یاری می نماید و برای رشد استخوان ها ماده ای کلیدی به شمارمی رود.

شیر برای رشد کودک پروتئین های لازم را دراختیار او می گذارد.

شیر می تواند احتیاج کودک را به کربوهیدرات برای انجام فعالیت های روزانه اش تامین کند.

خوردن شیر در کودکی سبب می شود که بچه ها به مشکلاتی مانند فشار خون بالا، سکته مغزی، سرطان روده عظیم و شکستگی لگن دچار نشوند.

منبع: جام جم آنلاین

به "ضرورت خوردن شیر برای بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت خوردن شیر برای بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید