طرز تهیه آلبالو پلو با مرغ خوشمزه

به گزارش وبلاگ عکس، آلبالو پلو با مرغ یکی از غذا های سنتی کشورمان است که به دلیل ظاهر زیبایی که دارد، اغلب در میهمانی ها سرو می شود. اگر چه این غذا را با گوشت قرمز نیز می توان تهیه کرد، اما به دلیل خواص بیشتر گوشت سفید، در این مطلب طرز تهیه این غذا با مرغ شرح داده می شود.

طرز تهیه آلبالو پلو با مرغ خوشمزه

وبلاگ عکس | سرویس آشپزی - آلبالو پلو با مرغ یا گوشت قرمز درست می شود، اما با توجه به مضراتی که گوشت قرمز دارد و توصیه پزشکان به استفاده بیشتر از گوشت سفید، بهتر است این غذا را با مرغ طبخ کنید. طرز تهیه هر دو نوع آلبالوپلو مشابه است فقط در پختن مرغ و گوشت قرمز با یکدیگر تفاوت دارد. در این مطلب ما از آلبالوی تازه استفاده می کنیم، اما می توانید آلبالو را به نحوی که شرح داده می شود، آماده کنید و آن را درفریزر نگهدارید تا در زمان مورد نیاز از آن استفاده کنید.

مواد مورد نیاز برای تهیه آلبالو پلو با مرغ

مواد اولیه ای که برای تهیه این غذا نیاز است را در جدول زیر مشاهده می کنید.

مواد لازم
برنج1 کیلوگرم
آلبالو2 کیلوگرم
شکر2 کیلوگرم
مرغ1/5 الی 2 کیلوگرم
زعفران ساییده شدهیک قاشق مرباخوری
روغنبه میزان لازم
خلال پسته50 گرم
خلال بادام50 گرم
پیاز1 الی 2 عدد

چند نکته:

 • بعد از آنکه برنج را تمیز کردید چند مرتبه با آب ولرم بشویید، اما چنگ نزنید. اینکار را ادامه دهید تا آب برنج زلال شود. بعد مقداری آب گرم به طوری که دست را نسوزاند، اما گرمای آن حس شود را روی برنج بریزید تا 4 انگشت از سطح برنج بالاتر باشد. مقداری نمک نیز به آن اضافه کنید و اجازه دهید به مدت چند ساعت بماند. قبل از آنکه برنج را استفاده کنید، آب اضافی آن را دور بریزید.

 • چنانچه ترجیح می دهید مزه این غذا کمی ترش و شیرین باشد، مقدار شکر را کاهش دهید.

 • به جای مرغ از گوشت بره نیز می توان استفاده کرد.

طرز تهیه آلبالو پلو با مرغ

 1. ابتدا هسته آلبالوها را بگیرید و شکر را به آن اضافه کنید.
 2. مخلوط آلبالو و شکر را روی حرارت شعله اجاق گاز قرار دهید تا به جوش آید و غلیظ شود. از آنجا که این مربا با برنج مخلوط می شود، نیاز نیست شربت به مرحله قوام برسد.

 3. مربا را ازروی حرارت بردارید و اجازه دهید تا خنک شود.
 4. مرغ را تمیز کنید و با یک الی دو عدد پیاز و مقداری آب روی حرارت قرار دهید تا کاملا بپزد، به طوری که بعد از پخته شدن نصف لیوان آب بیشتر نداشته باشد.

 5. اکنون مرغ را تکه تکه و استخوان های ران و سینه را جدا کنید.

 6. در این مرحله باید برنج را آبکش کنید.
 7. آلبالوها را از شربت خارج نمایید (شربت اضافی مربا را روی حرارت قرار دهید تا قوام بیاید و به عنوان شربت آلبالو استفاده کنید). سه الی چهار قاشق از آلبالوها را برای تزیین غذا کنار بگذارید و مابقی را برای تهیه آلبالو پلو با مرغ استفاده کنید.
 8. درون یک قابلمه با سایر مناسب مقداری روغن بریزید و نصف برنج را داخل قابلمه بریزید و آلبالوهایی را که از شربت خارج کردید را روی برنج بریزید.
 9. اکنون نصف مقدار باقیمانده برنج را داخل قابمله بریزید و مرغ را روی آن قرار دهید و با مابقی برنج روی آن را بپوشانید.
 10. اطراف برنج را به شکل مخروط درست کنید و خلال بادام را که قبلا شسته اید، یک گوشه از قابلمه روی برنج ریخته و مقداری برنج نیز روی آن بریزید.
 11. آب مرغ را از یک صافی رد کنید و 4 قاشق روغن مایع یا روغن جامد آب نموده و یک ملاقه کوچک شربت آلبالو را به آن اضافه نمایید. اکنون این مخلوط را روی برنج بریزید.

 12. برنج را روی حرارت شعله قرار دهید تا دم بکشد. توجه داشته باشید اگر ته دیگ نان نگذاشته اید، شله باید بسیار ملایم باشد، زیرا ته دیگ آلبالو پلو خیلی سریع می سوزد.

چند نکته:

 • ترجیحا از یک شب قبل مربا را آماده کنید تا کاملا جا بیفتد.
 • برای آنکه بوی مرغ کاملا از بین برود، ابتدا آن را با مقداری آب روی حرارت قرار دهید تا چندتا جوش بزند، سپس آن را در صافی بریزید و با آب سرد بشویید. سپس مجددا مرغ را درون قابلمه قرار دهید و پیار و مقداری آب به آن اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید تا کاملا بپزد.

نحو سرو آلبالو پلو

وقتی برنج دم کشید، نوبت سرو آن رسیده است. برای سرو آلبالو پلو با مرغ باید دقت و سلیقه به خرج دهید وگرنه ظاهر غذا خوب نخواهد شد. ابتدا دو کفگیر از روی برنج بردارید، یک کفگیر آن را جداگانه با رغفران دم شده و مابقی را جداگانه با شربت آلبالو مخلوط کنید. خلال بادام ها را نیز از قابلمه خارج نمایید، خلال پسته را بشویید و با خلال بادام مخلوط کنید.

مرغ را از پلو خارج نموده و به آرامی پلو را بهم بزنید و در دیس بکشید. مرغ ها را اطراف دیس و روی پلو بچینید. سپس با برنج زعفرانی، برنج آلبالویی و خلال پسته و بادام روی غذا را تزیین کنید. مقداری آلبالو را که کنار گذاشته بودیم نیز روی برج زعفرانی و آلبالویی بریزید.

آلبالو پلو با مرغ یا گوشت غذایی سنتی و لذیذ است که به دلیل ظاهر رنگارنگی که دارد در مجالس نیز سرو می شود. در طبخ این غذا دقت کامل را داشته باشید تا در نهایت غذایی خوش عطر و طعم داشته و از میل کردن آن لذت ببرید.

منبع: setare.com

به "طرز تهیه آلبالو پلو با مرغ خوشمزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه آلبالو پلو با مرغ خوشمزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید