علت نوسان و افت و خیزهای بورس در سال 99

به گزارش وبلاگ عکس، تهران (پانا) - یک عضو شورای عالی بورس با اشاره به فرایند معاملات بورس در سال 99 به علت افت و خیزهای سنگین شاخص بورس در بازار اشاره نمود و گفت: فرایند معاملات بازار سرمایه در سال 99 بی سابقه بود و آنچه را که این بازار در طول سال گذشته به خود دید دارای نکات منفی و مثبت بود.

علت نوسان و افت و خیزهای بورس در سال 99

به گزارش ایرنا، بعد از ریزش شاخص بورس و ایجاد افت و خیزهای سنگین در این بازار اقدامات گسترده ای از سوی دولت و مسوولان حاضر در بازار در دستور کار نهاده شد تا بتوان بار دیگر شاهد بازگشت رشد به معاملات بورس و کاهش التهاب های ایجاد شده در بازار باشیم.

در سالی که گذشت شورای عالی بورس از جمله مجموعه هایی بود که در کنار سازمان بورس حمایت تمام قدی را از این بازار کرد و توانست با اتخاذ تصمیمات متعدد تا حدودی در کاهش التهاب های ایجاد شده در معاملات بورس تاثیرگذار باشد.

در زمانی که بازار آغاز به ریزش کرد، چشم امید سهامداران به تصمیماتی بود که هر هفته با حضور مسوولان ارشد کشور برگزار می شد و تا خاتمه جلسه در انتظا انتشارهای خبر خوشی بودند تا شاید بتواند بار دیگر بازار را به روزهای اوج بازگرداند و سهامداران بتوانند سودهای معقولی را از این بازار کسب نمایند.

بیشتر کارشناسان در واکنش به فعالیت های شورای عالی بورس برای بهبود شرایط بازار سرمایه معتقدند بودند که تصمیمات اتخاذ شده در جلسه شورای عالی بورس می تواند یاری نماینده به سهامداران خرد باشد و در تغییر راستا معاملات بازار به سمت فرایند صعودی تاثیرگذار باشد.

تاثیرگذارترین اقدام در شورای عالی بورس تغییر دامنه نوسان بورس و ایجاد دامنه نوسان نامتقارن مثبت 6 و منفی 2 بود که این تصمیم توانست در کنار دیگر اقدامات انجام شده تا حدودی شرایط بازار را بهبود ببخشد و در روزهای خاتمهی سال بار دیگر شاهد سبزپوشی شاخص بورس در بازار باشیم.

در کنار همه تصمیمات اتخاذ شده در جلسه شورای عالی بورس اما این بازار نتواست برابر با کوشش شورای عالی بورس تا خاتمه امسال ضرر و زیان های خود را جبران کند که از نظر یک عضو شورای عالی بورس این موضوع ناشی از عواملی بود که بر شتاب افت شاخص بورس تاثیرگذار بود.

ورود حجم گسترده ای از سرمایه گذاران به بورس

حسین سلاح ورزی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به خلاصه ای از معاملات بورس در سال 99 اشاره نمود و اضافه نمود: از جمله نکات منفی بورس در سال گذشته که بر شدت فرایند این بازار تاثیرگذار بود مجموعه تحولات تجاری حاضر در کشور بود که باعث دور شدن بورس از کارکردهای واقعی خود شد.

سلاح ورزی به نکات مثبت معاملات بورس در سالی که گذشت اشاره نمود و گفت: نکته مثبت این بود که بازارهای اقتصادی ساختار یافته به عنوان یکی از ارکان جوامع توسعه یافته در مرکز توجه افکار عمومی نهاده شد، این موضوع در طول فعالیت بازار سرمایه بی سابقه بوده است و تا به امروز شاهد ورود این حجم از سرمایه گذاران به بورس نبوده ایم.

عوامل تاثیرگذار در ریزش بورس در سال 99

وی با اشاره به عوامل موثر بر ریزش شدید شاخص بورس در بازار ، اضافه نمود: اصولا سه عامل به شدت بر فرایند بازار تاثیرگذار بودند و همواره عواملی مانند تحولات بخش حقیقی اقتصاد و انتظارات عقلایی، متغیرهای پولی و رفتارهای توده ای در تغییر سطح قیمت ها نقش بازی می نمایند.

سلاح ورزی گفت: ارزیابی شرایط بازار نشان می دهد که تغییرات بخش حقیقی در سال 99 ضعیف ترین و رفتارهای توده ای تاثیرگذارترین بازیگر میدان تحولات قیمتی در طول فعالیت بورس در سال 99 بود.

به گفته این عضو شورای عالی بورس، نوسان های بی وقفه معاملات بورس در سال 99 بازتابی از همان ناپایداری رفتارهای توده ای است.

اقدامات تاثیرگذار در بهبود فرایند معاملات بورس

وی با اشاره به اقداماتی که می تواند زمینه بهبود فرایند معاملات بورس در سال 1400 را فراهم کند، گفت: در این زمینه عوامل بسیار زیاد و متعددی می تواند بر فرایند بازار تاثیرگذار باشد، به طور حتم با انجام بعضی از اقدامات می توان شاهد کاهش نوسان و ضرر و زیان های ایجاد شده در بازار سهام باشیم اما اصلی ترین عاملی که می تواند بازار را دوباره به روزهای اوج بازگرداند کاهش بعضی از مداخلات انجام شده در بازار است که به شدت سال گذشته معاملات بورس را تحت تاثیر خود قرار داد.

سلاح ورزی با بیان اینکه وظیفه بعضی از مسوولان حاکم در بازار کنترل شاخص بورس،افزایش و کاهش شاخص بورس نیست، اضافه نمود: این مسوولان فقط باید نسبت به این موضوع اطمینان خاطر داشته باشند که معاملات بورس در شرایط شفاف و منصفانه معاملات خود را انجام می دهد.

نایب رییس اتاق بازرگانی کشور تاکید نمود: در صورتی که بخش حاکمیتی بورس تمرکز خود را بر بعضی از مسایل موجود که بر بازار تاثیرگذار هستند، بگذارد و از محدوده هایی که نمی تواند نقش چندانی را بر بازار داشته باشد خارج گردد، شرایط حاکم در معاملات بورس بهتر از موقعیت فعلی بازار می گردد.

تاثیر آزادسازی سهام عدالت بر معاملات بورس

وی با اشاره به زمان آزادسازی سهام عدالت و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره نمود و گفت: در تاثیر این اقدام مهم دولت نمی توان با قطعیت و اطمینان اظهارنظر کند، از همان روز نخست که بحث آزادسازی سهام عدالت مطرح شد حرف ما در بخش خصوصی این بود که اجرای این تصمیم مهم نیازمند محاسبه، شبیه سازی و تحلیل است.

سلاح ورزی اعلام نمود: به نظر می رسد تحلیل عمیقی در زمینه آزادسازی سهام عدالت صورت نگرفت و بهتر بود در زمان دیگری این اقدام انجام می شد تا دیگر شاهد تاثیر زیادی بر فرایند معاملات بازار نباشیم.

اقدامات دولت بر معاملات بورس

این عضو شورای عالی بورس گفت: دولت از زمانی که شاخص بورس در راستا سقوط نهاده شد برای جلوگیری از ریزش بازار اقدام به اجرای بعضی از مقررات کرد که به دلیل بی اعتمادی های حاصل شده در بازار نتوانست چندان تاثیر مثبتی را بر بازار بگذارد.

عملکرد حقوقی ها برای حمایت از بازارسرمایه

وی با اشاره به صحبت های مطرح شده در زمینه ضعف عملکرد حقوقی ها در راستای حمایت از بازار سرمایه گفت: حقوقی به چه دلیلی باید از بازار حمایت نمایند؟ حقوقی یک بازیگر مانند هر بازیگر دیگری است که به دنبال منفعت خود در بازار است.

سلاح ورزی با بیان اینکه سیاستگذار باید شرایطی را در معاملات بورس حاکم می کرد تا ثبات و تعادل بازار تضمین نماینده منافع همه سهامداران باشد، اضافه نمود: با توجه به شرایط حاکم شده در بازار، اکنون سهامداران نسبت به معاملات این بازار نا اطمینان شده اند و بیشتر مسوولان به دنبال این هستند تا یک شبه شرایط بازار را بهبود ببخشند و کسی به فکر رفتار تعادل بخش و دراز مدت در این بازار نیست.

برنامه های پیش روی شورای عالی بورس برای معاملات بازارسرمایه

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه های پیش روی شورای عالی بورس برای راهنمایی از معاملات این بازار اشاره نمود و اضافه نمود: حرف رسمی درباره برنامه های شورا باید از سوی رییس و سخنگوی شورای عالی بورس پیگیری گردد اما به نظر می رسد سه محور مقررات زدایی، حمایت از جریان آزاد اطلاعات و منزه نگه داشتن بورس از مداخلات و اظهار نظرهای سیاسی تاثیرگذار بر بورس از جمله اولویت هایی است که باید تعقیب در شورای عالی بورس تعقیب و اجرا گردد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "علت نوسان و افت و خیزهای بورس در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت نوسان و افت و خیزهای بورس در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید