عوارض خطرناک لنز های اجاره ای

به گزارش وبلاگ عکس، عضو گروه اپتومتری (بینایی سنجی) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تهیه لنز از آرایشگاه ها و لنز های اشتراکی و اجاره ای عوارض بسیار خطرناک و بعضاً جبران ناپذیری به همراه دارد.

عوارض خطرناک لنز های اجاره ای

مسعود صادقی عضو گروه اپتومتری (بینایی سنجی) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره عفونت های ناشی از لنز های چشمی در مصاحبه با برنامه روزنه رادیو تبادل نظر اظهار کرد: اینکه وسیله ای می تواند منجر به آسیب تماشا گردد علت نمی گردد که استفاده از آن را برای همواره ممنوع کنیم.

وی اضافه کرد: لنز های طبی بر اساس ماده اولیه و هدف مورد نظر، می توانند برای اشخاص تجویز شوند بدون اینکه مسئله ای برایشان به وجود بیاید، اما اگر شرایط مصرف و ضدعفونی رعایت نگردد می تواند عفونت از سطح ساده تا شدید را در پی داشته باشد.

دبیر علمی انجمن اپتومتری ایران گفت: چشم های انسان یکی از عجایب خلقت هستند، چون هیچ اندامی در بدن وجود ندارد که با سایز بسیار کوچک تا این حد از تنوع بافتی و پیچیدگی خلقت برخوردار باشد.

صادقی متذکر شد: تعداد دفعاتی که چشم یک انسان از زمان تولد تا کهنسالی دچار مشکل می گردد خیلی کم است چراکه خداوند در سیستم بسیار پیچیده چشم انسان، یک سری مکانیزم های دفاعی گذاشته تا جلوی آسیب ها و عفونت ها را می گیرد.

عضو گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه روزانه عوامل میکروبی متعددی وارد چشم ما می شوند، اما همه این عوامل منجر به عفونت نخواهند شد گفت: زمانی که لنز تماسی در سطح چشم قرار می گیرد مکانیزم پلک زدن و جریان مستمر اشک عادی را مختل می نماید.

وی اضافه کرد: اگر لنز بعد از خروج از چشم ضدعفونی گردد و مجدداً در زمان استفاده بعدی از محلول ضدعفونی نماینده خارج گردد و درون چشم قرار بگیرد تعداد بار میکروبی که می تواند روی سطح لنز باشد آنقدر کم است که فرصتی کافی برای ایجاد بیماری زایی نخواهد داشت.

صادقی توضیح داد: مشکل زمانی ایجاد می گردد که یک عده تصور می نمایند لنز رنگی یک لنز آرایشی است و از هرجایی تهیه می نمایند و یکی از فاجعه بارترین موارد این تصورات غلط، تهیه لنز از آرایشگاه هاست و حتی در مواردی ما شاهد لنز های اشتراکی و اجاره ای هم هستیم که عوارض بسیار خطرناک و بعضاً جبران ناپذیری به همراه دارند.

دبیر علمی انجمن اپتومتری ایران متذکر شد: یک لنز رنگی هم در واقع یک لنز طبی است که فقط رنگ شده و تصور آرایشی بودن آن اشتباه است لذا به شهروندان توصیه می گردد که برای تهیه لنز حتماً با اپتومتریست و چشم پزشک مشورت نمایند.

عضو گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به علائم عفونت های چشمی ناشی از لنز اشاره و اعلام کرد: قرمزی ملایم، احساس جسم خارجی در چشم و تاری خفیف دید از مهم ترین این علائم هستند.

منبع: فرارو

به "عوارض خطرناک لنز های اجاره ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض خطرناک لنز های اجاره ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید