مجسمه پدر گم شد ؛ خانه پسر را هم با مجوز میراث فرهنگی تخریب کردند ، آنچه از خانه تاریخی پسر ملک المتکلمین باقی ماند

به گزارش وبلاگ عکس، خانه مهدی ملک زاده پزشک و مورخ ایرانی (فرزند ملک المتکلمین) و نویسنده کتاب تاریخ انقلاب مشروطیت نوسازی و تنها نمای بیرونی آن باقی خواهد ماند.

مجسمه پدر گم شد ؛ خانه پسر را هم با مجوز میراث فرهنگی تخریب کردند ، آنچه از خانه تاریخی پسر ملک المتکلمین باقی ماند

وبلاگ عکس - مهدی ملک زاده در سال 1260 در اصفهان به جهان آمد. پس از طی دوران تحصیلات ابتدایی به دارالفنون رفت و در 19 سالگی راهی بیروت شد و از آنجا به پاریس رفت و تحصیلات پزشکی را به انتها رساند و هم زمان با انقلاب مشروطه به ایران آمد و در زمره آزادیخواهان نهاده شد. او همچنین به طبابت و تدریس در مدرسه طب در رشته کالبدشناسی (آناتومی) مشغول شد

او فرزند ملک المتکلمین و نویسنده کتاب تاریخ انقلاب مشروطیت ایران است. مهدی ملک زاده داماد سلیمان خان میکده بود. سلیمان خان میکده از رجال سیاسی دوره قاجار و از افراد تأثیرگذار در انقلاب مشروطه بود. او در دوره سوم مجلس شورای ملی نماینده نایین بود.

ملک زاده نیز از دوره هفتم مجلس شورای ملی تا دوره چهاردهم مجلس شورای ملی نمایندگی مردم را به عهده داشت.

مهدی ملک زاده در سال 1334 در سن 74 سالگی درگذشت.

مهدی ملک زاده پسر ملک المتکلمین

سفر نویس نوشت: خانه مهدی ملک زاده پس از فوتش در سال 1334 به بانو آزاده سمیعی فروخته و در سال های گذشته شخص دیگری این بنا را از بانو سمیعی خریداری کرد.

مالک جدید خانه مهدی ملک زاده در سال 1382 از شهرداری درخواست صدور مجوز تخریب و نوسازی کرد که با توجه به طرح تفضیلی و قرار دریافت ملک در محدوده حفاظت از آثار باستانی منوط به مجوز سازمان میراث فرهنگی شد. سارمان میراث نیز در همان سال طی نامه ای مکتوب بیان کرد: ملک فوق واجد ارزش تاریخی و فرهنگی است لذا صدور مجوز تخریب و نوسازی آن ممنوع است. (تصاویر این نامه ها در زیر قابل رویت است)

اما در نهایت میراث فرهنگی استان تهران با توجه به پیگیری های مالک با نوسازی ملک مشروط به حفظ نمای خیابان موافقت می نماید. به این ترتیب عمارتی که قبلا واجد ارزش تاریخی و فرهنگی بود به یک باره این ارزش را از دست داد!

مالک نسبت به تخریب نامحسوس عمارت اقدام نموده است و گزارش این تخریب شبانه به دست مراجع قضایی و میراث فرهنگی رسیده بوده است.

به گزارش وبلاگ عکس، مسجمه پدر مهدی ملک زاده یغنی ملک المتکلمین نیز سرنوشتی عجیب دارد و معلوم نیست کجاست. احمد مسجدجامعی عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران چندی پیش با اشاره به میدان حسن آباد تهران گفت: این میدان به نام و با تندیسی از ملک المتکلمین بوده که کاری از استاد صدیقی بوده است بعدها در اواخر پهلوی دوم تندیس منتقل شده به پارک شهر و بعدها در پارک شهر گم شده است.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران نیز درباره جزئیات گم شدن این تندیس گفت: مجسمه ملک المتکلمین 50 سال پیش توسط ابوالحسن خان صدیقی (سازنده مجسمه فردوسی) از جنس برنز و به ارتفاع سه متر ساخته و در وسط میدان حسن آباد نصب شده است. شنیده ها حاکی است که محمدرضاشاه پهلوی از نصب این مجسمه در میدان ناراضی بوده و تمایل داشته که مجسمه خودش در نقاط مختلف شهر ساخته و نصب گردد. مجسمه ملک المتکلمین پس از جمع آوری به انبار پارک شهر منتقل شده است اما از سرنوشت آن کسی خبر ندارد. موضوع سرقت این مجسمه دست کم مربوط به 25 سال پیش است. متولیان مدیریت شهری از 14 سال پیش به دنبال این مجسمه هستند تا دوباره در میدان حسن آباد نصب گردد اما اثری از آن نیست.

وی درباره مرمت مقبره ملک المتکلمین نیز گفت: از چندی پیش مرمت و بازسازی آرامگاه شهدای مشروطه توسط سازمان زیباسازی آغاز شده است. این مرمت با مصوبه شورای شهر و دستور شخص شهردار در حال اجرا است و می خواهیم پس از مرمت آن را به محیط شهری پایتخت برگردانیم و بازدید آن را برای عموم فراهم کنیم.

خانه مهدی ملک زاده (پسر ملک المتکلمین) | عکس: سفر نویس

استعلام شهرداری درباره خانه مهدی ملک زاده | عکس: سفر نویس

پاسخ میراث فرهنگی به استعلام شهرداری درباره خانه مهدی ملک زاده

بالاخره مجوز نوسازی خانه ملک زاده توسط میراث فرهنگی استان تهران صادر شد!

عکس های هوایی خانه مهدی ملک زاده در سال 96 و 98

طبق نقشه های هوایی انتها سال 1396 عمارت موجود و تخریب نشده بود | عکس: سفر نویس

گزارش تخریب شبانه مالک فعلی خانه مهدی ملک زاده

سردر زیبای خانه مهدی ملک زاده فرزند ملک المتکلمین

آجرکاری زیبای ورودی نیایشگاه آدریان (آتشکده تهران)

چیزی که آیندگان از تاریخ و خانه یک مورخ خواهند دید | عکس: سفر نویس

منبع: چمدان

به "مجسمه پدر گم شد ؛ خانه پسر را هم با مجوز میراث فرهنگی تخریب کردند ، آنچه از خانه تاریخی پسر ملک المتکلمین باقی ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجسمه پدر گم شد ؛ خانه پسر را هم با مجوز میراث فرهنگی تخریب کردند ، آنچه از خانه تاریخی پسر ملک المتکلمین باقی ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید