مطرح شدن ثبت جهانی کوه سبلان در یونسکو در آینده ای نزدیک

به گزارش وبلاگ عکس، شهردار اردبیل گفت: شهر اردبیل با پیشینه تاریخی، تمدنی و فرهنگی غنی آماده میزبانی و حضور گردشگران خارجی به ویژه از کشورهای اروپایی است تا زمینه و بستر توسعه همه جانبه فراهم آید.

مطرح شدن ثبت جهانی کوه سبلان در یونسکو در آینده ای نزدیک

حمید لطف اللهیان در دیدار با هیات نمایندگان اتحادیه اروپا در عمارت شهرداری اردبیل اظهار کرد: ما آمادگی برگزاری برنامه های مشترک فرهنگی و اجتماعی را با کشورهای اروپایی به ویژه بریتانیا، اسلوونی، اتریش و سوئد داریم که نمایندگان آنها با حضور در استان اردبیل ظرفیت های خود را در تعامل با شهر اردبیل مطرح کردند.

امروز مسرور هستیم که دبیران اول سفارتخانه های چهار کشور اروپایی در عمارت قدیمی شهرداری اردبیل حاضر شدند تا بر سر نقاط مشترک و سرمایه ها و داشته های خود گفتگو نموده و به تقویت تعاملات و ارتباطات یاری کنیم.

شهردار اردبیل به برگزاری سمپوزیوم های مشترک با موضوع گردشگری سلامت در ایران با یاری سفرای چهار کشور اروپایی اشاره نمود و اضافه کرد: ما آمادگی همکاری و حضور در این برنامه ارزشمند را داریم تا قابلیت های اردبیل را در حوزه گردشگری سلامت برای بیش از 23 کشور عضو اتحادیه اروپا که برای تقویت روابط با ایران اعلام آمادگی کردند اقدام کنیم.

لطف اللهیان از برگزاری پنل های تخصصی در اردبیل و همکاری مشترک کمیته های متعدد در تقویت روابط و امضای تفاهم نامه همکاری مشترک استقبال کرد و گفت: مسرور هستیم که در کشور اسلوونی آموزشگاه زنبورداری راه اندازی شده که این امر می تواند به یاری توسعه زنبورداری و صنعت کندوی اردبیل بیاید چرا که در جهان برند عسل سبلان شهرتی جهانی یافته است.

وی با معرفی شهر اردبیل با داشتن پیشینه تاریخی، تمدنی، گردشگری و آثار و ابنیه های بی نظیر و بر جای مانده از گذشتگان و قابلیت عالی گردشگری سلامت بیان نمود: قطعاً ما می توانیم با تکیه بر نقاط مشترک با کشورهای اروپایی در اردبیل میزبان گردشگران بیشمار باشیم که این امر به تقویت روابط و تحکیم همکاری های مشترک منجر خواهد شد.

شهردار اردبیل یکی از ظرفیت های بی نظیر اردبیل را در حوزه صنایع دستی و همچنین عرضه محصولات متنوع در بخش فرش و تنوع صنایع دستی فراوری شده در استان اعلام و توضیح داد: با توجه به اینکه با چند شهر جهان خواهرخواندگی داریم آمادگی امضای قرارداد خواهرخواندگی با کشورهای اروپایی را نیز داریم که امیدواریم در این زمینه بتوانیم پیروز عمل کنیم.

لطف اللهیان به برنامه صعود کوهنوردان به قله سبلان به ویژه دبیران اول سفارت چهار کشور اروپایی اشاره نمود و اضافه کرد: کوه سبلان از شهر جهانی و بین المللی برخوردار است به طوری که در آینده نزدیک پرونده ثبت جهانی این کوه ارزشمند به عنوان اثر طبیعی و تاریخی در یونسکو مطرح خواهد شد.

به دنبال صعود این کوهنوردان به دماوند در سال گذشته و سبلان در امسال ما در قالب گروه های مشترک می توانیم آموزش ها و برنامه های متنوعی را در تقویت فعالیت های کوهنوردی انجام داده و کار را به نتیجه برسانیم.

شهردار اردبیل به ساختمان قدیمی شهرداری و دیرینگی این بنای تاریخی نیز اشاره و اظهار داشت: شهر اردبیل در دوره صفویه دوران طلایی خود را سپری نموده به طوری که این شهر در تثبیت صندلی تشیع و همچنین ترویج این مکتب ارزشمند و ایجاد یکپارچگی در کشور نقش مؤثری داشته و این نقش تاریخی غیرقابل انکار است.

لطف اللهیان به مشخصات تاریخی و طبیعی و فرهنگی اردبیل اشاره و بیان نمود: امیدواریم این دیدارها و نشست ها منجر به تقویت روابط و ارتباطات ایران با کشورهای اروپایی شده و دروازه اردبیل نیز برای حضور گردشگران خارجی به ویژه اروپایی باز است تا از این محل شاهد افزایش ارتباطات و دوستی ها بین کشورهای مختلف باشیم.

در این دیدار دبیران اول و وزیرمختار سفارتخانه های بریتانیا، سوئد و اسلوونی نیز با اشاره به قابلیت های این کشورها در حوزه های طبیعی، تاریخی و فراوری محصولات ارزشمند نظیر عسل از ایران و شهر اردبیل به عنوان نقطه بی نظیر در توسعه و تقویت گردشگری یاد نموده و برای حضور گردشگران کشورهای مختلف به ویژه کوهنوردان برای صعود به قله سبلان به عنوان دومین قله ایران اعلام آمادگی نموده و خواهان فراهم شدن فضایی برای تقویت روابط و ارتباطات چند جانبه شدند.

در این نشست دبیران اول و سفرای چهار کشور اروپایی به بازدید خود از مناطق مختلف اردبیل و حضور در مناطق گردشگری اشاره نموده که از صعود به سبلان به عنوان نقطه شروع تفاهم و همکاری های مشترک و حضور گردشگران خارجی در این شهر خبر دادند.

منبع: دنیای سفر

به "مطرح شدن ثبت جهانی کوه سبلان در یونسکو در آینده ای نزدیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطرح شدن ثبت جهانی کوه سبلان در یونسکو در آینده ای نزدیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید