موزه پاکستان در مشهد افتتاح شد

به گزارش وبلاگ عکس، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از افتتاح موزه پاکستان در مشهد با مشارکت این اداره کل اطلاع داد.

موزه پاکستان در مشهد افتتاح شد

به گزارش وبلاگ عکس به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر امروز چهارشنبه 3 بهمن ماه دراین باره گفت: این موزه با حضور محمود بخاری سرکنسول پاکستان درمشهد، سفیرپاکستان در ایران، مدیران کل و مسئولان استانی در کنسول گری پاکستان افتتاح شد.

او ادامه داد: دراین موزه آثار تاریخی فرهنگی موجود در محل کنسولگری از ابتدا تا کنون شامل دستگاههای قدیمی تایپ، ظروف آشپزخانه، عکس و تصاویر قدیمی از مقامات و دیپلمات های کنسولگری ،اسناد، اولین در قدیمی چوبی کنسولگری و ....به نمایش گذاشته شده است.

مکرمی فر توضیح داد: براساس برنامه ریزی و جلسات مشترکی بین این اداره کل میراث فرهنگی استان و سرکنسول پاکستان تعدادی از اشیای تاریخی خراسان به امانت در اختیار این موزه قرار گیرد و هم چنین اشیای تاریخی پاکستان که در گذشته جزو حوزه جغرافیای تاریخی خراسان بزرگ محسوب می شده است ،در موزه خراسان بزرگ به نمایش گذاشته گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به افتتاح تالار فرهنگی و سالن همایش کنسولگری پاکستان اظهار کرد: در بخش تالار فرهنگی کنسولگری نیز آثار هنری تعدادی از هنرمندان شاخص صنایع دستی استان به نمایش گذاشته شده است.

مکرمی فر هم چنین در جمع وبلاگ عکس درباره مشارکت اداره کل میراث فرهنگی برای ایجاد موزه در کنسولگری پاکستان گفت:این موزه از اقداماتی است که در تعمیق روابط دو کشور ایران و پاکستان نقش بسزائی دارد.

او به ریشه فرهنگی - تاریخی مشترک دو کشور اشاره نمود و گفت: اشتراک فرهنگی موجب تفاهم و تقویت دوستی و تبادلات فرهنگی دو کشور شده است.

سالانه 700 هزار زائر پاکستانی به مشهد سفر می نمایند

در ادامه سفیر پاکستان در ایران گفت: سالانه حدود 700 هزار زائر پاکستانی برای زیارت بارگاه منور رضوی به مشهد مقدس سفر می نمایند.

رفعت مسعود در جمع وبلاگ عکس اظهار کرد: دولت های پاکستان و ایران برای ارتقای تسهیلات زائران و مسافرانی که به وسیله زمینی و هوایی به مشهد سفر می نمایند، از هیچ تلاشی دریغ نمی نمایند.

او گفت: ایران و پاکستان علاوه بر داشتن مرزهای مشترک دارای اشتراکات فرهنگی بسیار نظیر زبان و آداب و رسوم مشترک هستند.

او با اشاره به افتتاح مرکز فرهنگی پاکستان در مشهد گفت: این مرکز که از تالار، موزه و بخش های مختلف تشکیل شده است به عنوان مرکز دوستی بین پاکستان و ایران مطرح است.

او گفت: در این مرکز وسایل و اشیای قدیمی پاکستان، کالاهای فرهنگی و هنری اهدا شده از کشور های دیگر و دستگاههای اجرایی نگهداری می گردد.

موزه و مرکز فرهنگی پاکستان در مشهد افتتاح شد

موه و مرکز فرهنگی پاکستان روز گذشته همزمان با سالروز تولد محمد علی جناح بنیانگذار کشور پاکستان طی مراسمی در کنسولگری این کشور در مشهد افتتاح شد.

سفیر پاکستان در ایران در این مراسم گفت: امروز برای من روز بسیار نیک است زیرا صبح در مراسم بزرگداشت محمد علی جناح در دانشگاه فردوسی مشهد حضور داشتم و اکنون نیز شاهد افتتاح مرکز فرهنگی پاکستان هستم.

رفعت مسعود اضافه کرد: جای مرکز فرهنگی پاکستان با هدف گسترش روابط فرهنگی و مالی ایران و پاکستان خالی بود که این مرکز ایجاد شد.

او گفت: گرچه یکی از مهم ترین رسالت های کنسولگری ها گسترش روابط سیاسی دو کشور است اما توسعه روابط فرهنگی و مالی نیز از اهمیت بسیار برخوردار است.

او گفت: توسعه روابط فرهنگی و مالی باعث نزدیک شدن مردم دو کشور می گردد.

رفعت مسعود اضافه کرد: ملت پاکستان و ایران دارای اشتراکات فرهنگی، زبان و نوع پوشش مشترک هستند.

سرکنسول پاکستان در مشهد نیز در این مراسم گفت: موزه و مرکز فرهنگی پاکستان در فضایی به مساحت بیش از 400 متر مربع احداث شده است.

عرفان محمود بخاری اضافه کرد: این مجموعه دارای بخش های مختلف شامل موزه، اتاق ادبیات، واحد معرفی محصولات پاکستان و پذیرش هدایای کشورهای دیگر و سایر نهادهاست.

او گفت: احداث موزه و مرکز فرهنگی پاکستان در راستای گسترش روابط فرهنگی و مالی دو کشور ایران و پاکستان احداث شده است.

منبع: میراث آریا

به "موزه پاکستان در مشهد افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه پاکستان در مشهد افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید