هشدار؛ آب باران دیگر برای نوشیدن مناسب نیست

به گزارش وبلاگ عکس، نتیجه مطالعه ای تازه نشان می دهد آب باران در تمام نقاط سیاره زمین به علت وجود مواد شیمیایی پایدار و دائمی دیگر برای نوشیدن مناسب نیست.

هشدار؛ آب باران دیگر برای نوشیدن مناسب نیست

به گزارش وبلاگ عکس به نقل از یورونیوز، اساس نتیجه پژوهشی تازه آب باران تقریبا در تمام نقاط سیاره زمین دارای سطوح ناایمن مواد شیمیایی برای همواره است. مواد پر و پلی فلوروآلکیل (PFAS) خانواده بزرگی از مواد شیمیایی ساخت بشر هستند که در طبیعت وجود ندارند. از این مواد به عنوان مواد شیمیایی برای همواره یاد می گردد، زیرا در محیط تجزیه نمی شوند.

این مواد شیمایی خاصیت دفع نمایندگی لکه و نچسب بودن را دارند بنابراین، در اقلام خانگی مانند بسته بندی مواد غذایی، لوازم الکترونیکی، لوازم آرایشی و ظروف آشپزی وجود دارند. با این وجود، اکنون پژوهشگران دانشگاه استکهلم این مواد را در آب باران در بیشتر نقاط سیاره زمین از جمله در قطب جنوب پیدا نموده اند که نشان می دهد هیچ فضای امنی برای فرار از این مواد وجود ندارد.

یان کازینز نویسنده مقاله این پژوهش و استاد گروه علوم محیطی دانشگاه استکهلم می گوید:در 20 سال گذشته مقادیر دستورالعمل PFAS در آب آشامیدنی کاهش شگفت آوری داشته است.

برای مثال در خصوص پرفلوئورو اکتانوئیک اسید (PFOA) که یک ماده شناخته شده سرطانزاست مقادیر دستورالعمل آن در آب 37.5 میلیون بار در ایالات متحده کاهش یافته است.

بر اساس آخرین دستورالعمل های ایالات متحده برای پرفلوئورو اکتانوئیک اسید در آب آشامیدنی، اب باران در همه نقاط سیاره زمین برای نوشیدن ناایمن ارزیابی می گردد. اگرچه در دنیای صنعتی ما اغلب آب باران را نمی نوشیم بسیاری از مردم در سراسر دنیا انتظار دارند که نوشیدن آن بی خطر باشد و بسیاری از منابع آب آشامیدنی ما را تامین می نماید.

مواد شیمیایی برای همواره چه خطری برای سلامتی ما دارند؟

خطرات سلامتی ناشی از قرار گرفتن در معرض این مواد به طور گسترده مورد تحقیق قرار گرفته است. دانشمندان می گویند که این مواد می توانند با مسائل باروری، افزایش خطر ابتلا به سرطان و تاخیر در رشد در بچه ها مرتبط باشند.

با این وجود، در نتیجه پژوهش تازه بعضی خواهان محدودیت های شدیدتر در خصوص مواد شیمایی برای همواره هستند. دکتر جین مونکه مدیر عامل بنیاد بسته بندی مواد غذایی در زوریخ که در این مطالعه شرکت نداشته می گوید: نمی توان این طور باشد که عده کمی از نظر مالی سود ببرند در حالی که آب آشامیدنی میلیون ها نفر دیگر را آلوده نمایند و باعث مسائل جدی برای سلامتی شوند.

او می گوید اکنون زمان عمل فرارسیده و منابع زیادی را باید برای کاهش مواد شیمایی برای همواره در آب آشامیدنی و رساندن آن به سطوح ایمن تخصیص داد.

منبع: فرارو

به "هشدار؛ آب باران دیگر برای نوشیدن مناسب نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار؛ آب باران دیگر برای نوشیدن مناسب نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید