خاتمه کیهان؛ مکانی کوچک و اندوهناک

به گزارش وبلاگ عکس، این فرایند مدت زیادی پس از این که کل کیهان در تاریکی فرو برود، طول خواهد کشید و حتی اگر همه چیز ناپدید شده باشد، این کوتوله های سیاه به ابرنواختر تبدیل می شوند و دنیا را روشن می نمایند.

خاتمه کیهان؛ مکانی کوچک و اندوهناک

یک دانشمند تصویری غمگین، تنها و سرد از کیهان منتشر نموده است که گویی به پایان خود رسیده است. البته که در دل پایان این کیهان سرد و خاموش، احتمالا آتش بازی های ساکتی وجود خواهد داشت، زیرا ستاره هایی که هرگز قرار نبود منفجر شوند، به ابرنواختران دیدنی تبدیل می شوند.

این تصاویر بر اساس یک تحقیق جدید از مت کالپن از دانشگاه ایالتی النویز است که برای انتشار در اطلاعیه های ماهانه انجمن نجوم سلطنتی پذیرفته شده است.

با به پایان رسیدن دنیا، کیهان نسبت به آنچه امروز هست قابل شناسایی نخواهد بود و البته نسل بشر بسیار پیشتر از آن منقرض خواهد شد. این کیهان تقریبا به طور کل تاریک، پوشیده از سیاه چاله ها و بقایای ستارگانی خواهد بود که مدت زمان طولانی سوخته اند.

پروفسور کاپلان در شرحی می گوید: این دنیا، جایی کوچک و سرد و تنها و اندوهناک خواهد بود..

اما همزمان با این تاریکی، کوتوله های سیاه (black dwarfs) هم وجود خواهند داشت؛ ستاره هایی که فعل و انفعال جدید کیهان روی آن ها تمرکز دارد. امروزه ستاره های کوچکتری که نمی توانند منفجر شوند و به ابرنواختر تبدیل شوند، به شکل کوتوله های سفید منقبض می شوند تا تریلیون ها سال باقی بمانند و پیش از نابودی، کیهان را تغییر دهند.

پروفسور کاپلان می گوید: ستارگانی که جِرمشان 10 بار کمتر از خورشید است، جاذبه و چگالی لازم برای فراوری آهن به شیوه ستارگان بزرگ ندارند و به همین دلیل، در حال حاضر نمی توانند منفجر شوند و به ابرنواختر تبدیل شوند. با سرد شدن کوتوله های سفید طی چند تریلیون سال آینده، آن ها تاریکتر می ؤوند و پایان به ماده جامد منجمد تبدیل می شوند و بدین ترتیب ستاره های کوتوله سیاهی می شوند که دیگر درخششی ندارند.

اگرچه آن ستارگان سرد خواهند شد و به شکل مجموعه های فوق العاده متراکم از عناصر نور منقبض می شوند (به اندازه زمین، اما با جرم خورشید)، اما واکنش های اتمی ادامه خواهد یافت. آن واکنش ها آهسته و سرد خواهد بود، اما در نهایت این کوتوله های سیاه را به آهن تبدیل می نمایند و یک ابرنواختر را به وجود می آورند.

این فرایند مدت زیادی پس از این که کل کیهان در تاریکی فرو برود، طول خواهد کشید و حتی اگر همه چیز ناپدید شده باشد، این کوتوله های سیاه به ابرنواختر تبدیل می شوند و دنیا را روشن می نمایند. این راه مانند پایان دریافت دنیا، راهی بسیار طولانی است. پیشبینی می گردد که اولین تبدیل این کوتوله های سیاه به ابرنواختران در10 به توان 1100سال بعدتر رخ بدهد؛ که چیزی 100 برابر بزرگتر از تریلیون است.

البته این پدیده برای بسیاری از کوتوله های سیاه رخ نخواهد داد. تنها حدود یک درصد از ستارگانی که امروز وجود دارند (در مجموع تقریبا یک میلیارد تریلیون) به این شکل منفجر می شوند و سایر ستارگان نظیر خورشید ما، جِرم کافی برای ایجاد انفجار ابرنواختری را ندارند.

به گفته پروفسور کاپلان، ابتدا کوتوله های سیاه بزرگ منفجر می شوند و به دنبال آن همین اتفاق برای کوچکتر ها هم رخ خواهد داد. درنهایت دیگر پدیده ای برای خاموش شدن نمی ماند و کیهان در سکوت فرو می رود و هیچ حادثه دیگری رخ نخواهد داد.

او گفت: سخت بتوان تصور کرد که بعد از این فرایند، اتفاق دیگری از راه برسد. ابرنواختر کوتوله سیاه شاید آخرین حادثه ای باشد که در کیهان رخ دهد. آن ها حتی ممکن است آخرین ابرنواختران باشند.

کهکشان ها پراکنده خواهند شد و سیاه چاله ها تبخیر می شوند و این انبساط کیهانی بقایای اجرام را بسیار دور خواهد نمود؛ آنقدر که کسی قادر نخواهد بود انفجار سایر اجرام را ببیند و این که نور این فاصله طولانی را طی کند، از لحاظ فیزیکی امکان پذیر نخواهد بود

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "خاتمه کیهان؛ مکانی کوچک و اندوهناک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه کیهان؛ مکانی کوچک و اندوهناک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید