پرونده فنون و مهارت پخت حلوا جوزی جاجرم برای ثبت به وزارت میراث فرهنگی فرستاده شد

به گزارش وبلاگ عکس، ایسنا/ براساس خبرهای واصله، پرونده فنون و مهارت پخت حلوا جوزی جاجرم برای ثبت به وزارت میراث فرهنگی فرستاده شد.

پرونده فنون و مهارت پخت حلوا جوزی جاجرم برای ثبت به وزارت میراث فرهنگی فرستاده شد

محمدرضا قهرمانیان اظهار کرد: اکنون بیش از 1511 اثر منقول، غیر منقول و طبیعی در استان شناسایی شده که 764 مورد از این آثار به ثبت ملی و هفت اثر به ثبت جهانی رسیده است.

وی ادامه داد: حلوای کنجدی یکی از شیرینی های تهیه شده با مواد طبیعی و بدون افزودنی است که به استناد گفته های بزرگان شهر، از دوره قاجار تا امروز پخته می شود. این شیرینی به دلیل ارزش غذایی بالا و طبع گرمی که دارد، بیشتر در فصل زمستان در مراسم شادی، اعیاد، شب چله و مسافرت ها و...به عنوان تنقلات استفاده می شود.

قهرمانیان توضیح داد: حلوای کنجدی با اضافه کردن کنجد به شیره انگور جوشانده و در دیگ های بزرگ همراه ریشه گیاهی به نام بیخ به عنوان قوام دهنده که در کوههای اطراف جاجرم می روید، تهیه می شود. سپس با مغز گردو تزئین و در انواع مختلف مانند حلوای کنجدی معمولی، حلوای طلا بدون کنجد و با گردوی زیاد و حلوای سرکبچه با کنجد تف خورده عرضه می شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی تأکید کرد: هنوز پنج کارگاه فعال تهیه این شیرینی در جاجرم وجود دارند و طرز تهیه این شیرینی سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده است.

منبع: همگردی

به "پرونده فنون و مهارت پخت حلوا جوزی جاجرم برای ثبت به وزارت میراث فرهنگی فرستاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده فنون و مهارت پخت حلوا جوزی جاجرم برای ثبت به وزارت میراث فرهنگی فرستاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید