پل معلق پیرتقی، یکی از هیجان انگیزترین و بلندترین پل های معلق ایران

به گزارش وبلاگ عکس، هشجین از شهرهای استان اردبیل ایران است. شهر هشجین مرکز بخش خورش رستم شهرستان خلخال واقع در استان اردبیل در شمال غرب ایران است .پتانسیل بالای شهر هشتجین با قرارگیری یک آبشار زیبا به بالاترین حد خود می رسد. آبشارهای هشتجین در فصل تابستان بازدیدکنندگان بسیاری را مشغول خود می سازد. مکان های گردشگری، به خودی خود این شهر را به قطبی توریستی در استان اردبیل تبدیل نموده است. یکی از این جاذبه های دیدنی پل معلق پیرتقی است.

پل معلق پیرتقی، یکی از هیجان انگیزترین و بلندترین پل های معلق ایران

پل معلق پیرتقی (Pir Taqi Suspension Bridge) در دره های عمیق و زیبای شهر هشتجین از توابع خلخال شاید یکی از بلندترین پل های معلق ایران باشد. عبور از این پل که از روی دره های عمیق می گذرد با تکان هایش قطعا یکی از هیجان انگیزترین لحظات را برای بازدیدنماینده ها به ارمغان خواهد آورد.

این پل در محل اتصال دو رودخانه گیوی چایی و قزل اوزن ساخته شده و 70 متر طول و یک متر عرض دارد و ارتفاع آن از رودخانه به 60 متر می رسد. برای گذر از این پل باید مقدار زیادی دل و جرات، کفش کوهپیمایی ساده، لباس فصل و ترجیجا کاپشن بارانی همراه داشته باشید. اگر برای بازدید از این پل رفتید حتما به دیگر جاذبه های دیدنی هشتجین نیز سر بزنید.

علت احداث پل معلق پیرتقی

در سال 1387 پژوهشگران شرکت سازنده سد قزل اوزون به منظور انجام مطالعات و آزمایشات خاک جهت اجرای سد پیرتقی به راحتی نمی توانستند از رودخانه عبور نمایند. رودخانه قزل اوزون در بیشتر فصول سال پر آب است و تردد در آن سخت است به همین جهت انجام این تحقیقات برای آن ها غیر ممکن شده بود. به همین علت پل پیر تقی برای تردد مهندسین و تکنسین ها احداث شد، تا عبور و مرور از رودخانه برای آنها آسان گردد.

در خصوص روستایی که این پل در آن قرار گرفته است، جالب است بدانید که تنها یک خانوار ساکن دارد و قبلا مورد استفاده پژوهشگرانی بوده که برای مطالعه و احداث سد به منطقه می آمدند؛ سدی که علتی برای ساخت این پل شد. سازندگان، این پل معلق را بر روی چهار عدد سیم بکسل محکم و قطور ساختند و تعدادی سیم بکسل به آن اضافه کردند تا لرزش های بیش از مقدار پل را برابر باد مهار نمایند.

از آنجایی که این پل در اصل برای کار مطالعه و احداث سد به طور موقت ساخته شده است، از استانداردهای لازم برای عبور و مرور زیاد افراد برخوردار نیست و عبور از آن خطر زیادی دارد. مسوولان میراث فرهنگی استان اردبیل نیز در خصوص استفاده و عبور از این پل هشدار اداه اند و از گردشگران خواسته اند که به هیچ عنوان از روی پل عبور ننمایند.

هنگام عبور از پل توجه داشته باشید که فاصله بین افراد روی پل باید حداقل 10 متر باشد. با رعایت نکات ایمنی می توانید اطمینان داشته باشد که هیچ مسئله ای پیش نخواهد آمد.

مسیر دسترسی

راحت ترین مسیر رفتن به این محل این است که از خلخال به سمت سه راه سرچم حرکت کنید بعد از گذاشتن از شهر کیوی و سه راه فیروز آباد 12 تونل پیش روی شماست که بین تونل 9 و 10 سمت راست یک قهوه خانه موجود است که یک جاده خاکی در کنارش موجود است. آن جاده خاکی را حدود 300 متر با ماشین طی کنید. درختی را در کنار چشمه ای خواهید دید .آنجا می توانید ماشین خود را پارک نموده و باقی مسیر را پیاده بروید.

آدرس: استان اردبیل، 25 کیلومتری شهر فیروزآباد، 10 کیلومتری شهر هشتجین، بین تونل 9و10، پل معلق پیر تقی

منبع: گردشبان

به "پل معلق پیرتقی، یکی از هیجان انگیزترین و بلندترین پل های معلق ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پل معلق پیرتقی، یکی از هیجان انگیزترین و بلندترین پل های معلق ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید