چرا مایکروویو غذا را به درستی گرم نمی کند؟

به گزارش وبلاگ عکس، مایکروویو سال هاست که جای خود را در آشپزخانه های ما باز نموده است و به عنوان یکی از مهم ترین لوازم برقی خانگی شناخته می گردد. خوب گرم نشدن غذا یکی از متداول ترین مشکلاتی است که ممکن است برای دستگاه های مایکروویو رخ دهد. این موضوع می تواند علت مختلفی داشته باشد. در ادامه با آنالیز دلایل گرم نشدن غذا به وسیله مایکروویو و روش های حل این مشکل با راهنماتو همراه باشید.

چرا مایکروویو غذا را به درستی گرم نمی کند؟

هشدار ایمنی: ما چگونگی برطرف این مشکل را به شما شرح خواهیم داد، اما پیش از هر چیز توجه داشته باشد که تعمیر مایکروویو به سادگی تعمیر سایر لوازم خانگی نیست و با توجه به خطرات ایمنی قابل توجه، بهتر است تعمیر و آزمایش اجزای داخلی مایکروویو به یک فرد متخصص در این زمینه سپرده گردد. خازن ولتاژ بالای مایکروویو اغلب حاوی میزان زیادی الکتریسیته کشنده است که ممکن است مدت ها پس از قطع شدن مایکروویو از برق در قطعه باقی بماند. از این رو پیش از هر اقدامی باید این خازن ولتاژ بالا تخلیه گردد. خازن ولتاژ بالا را می توان با لمس یک تیغه فلزی با یک دسته عایق به آن تخلیه کرد. برای این کار حتما باید از دستکش های ایمنی الکتریکی استفاده کرد و در حین تخلیه خازن باید بسیار احتیاط کنید تا فلز را لمس نکنید.

1- آسیب تماشا مگنترون

مگنترون وظیفه فراوری امواج مایکروویو را بر عهده دارد. همان امواجی که موجب گرم شدن و پختن غذا می شوند. اگر مگنترون از کار بیفتد، مایکروویو نمی تواند بخوبی گرم گردد و حتی ممکن است باعث منفجر شدن فیوز و از کار افتادن دستگاه مایکروویو گردد. از کار افتادن مگنترون می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که اغلب علت آن قدیمی شدن دستگاه است. مگنترون مایکروویو قابل تعمیر نیست. اما می توانید آن را تعویض کنید و یا اگر خیلی از عمر دستگاهتان می گذرد، می توانید یک دستگاه مایکروویو تازه بخرید.

2- آسیب تماشا خازن

خازن یکی از قطعات مهم مایکروویو است که وظیفه تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم را بر عهده دارد. در صورتی که خارن آسیب ببیند، مگنترون ولتاژ مورد احتیاج خود را دریافت نمی نماید و در نتیجه مایکروویو گرم نخواهد شد. توصیه می کنیم پیش از امتحان یا تعویض خازن هشدار ایمنی را مطالعه نمایید.

3- خرابی دیود

وظیفه دیود و خازن تقریبا مشابه یکدیگر است. اگر دیود خراب گردد، مگنترون ولتاژ کافی برای گرم کردن و پختن غذا را دریافت نخواهد کرد. از کار افتادن دیود اغلب به علت سوختن این قطعه اتفاق می افتد. به سادگی می توان با نگاه کردن متوجه سوختن دیود شد. در چنین مواقعی باید دیود به وسیله یک تکنسین متخصص و ماهر تعویض گردد.

4- سوختن فیوز حرارتی

فیوز حرارتی یک ویژگی ایمنی است که در صورت گرم شدن بیش از حد برق مایکروویو را قطع می نماید. اگر این قطعه آسیب ببیند، باید حتما تعویض گردد و امکان تعمیر آن وجود ندارد. سوختن فیوز حرارتی می تواند به علت آسیب تماشا دیود، خرابی خازن، ایجاد اتصال کوتاه در ترانس و یا سیم کشی دستگاه اتفاق بیفتد. اگر مشکل فیوز به علت آسیب تماشا دیود یا خازن باشد، باید برای تعمیر آن دست به کار شوید. زیرا خرابی این قطعات موجب آسیب رسیدن به مگنترون و اعمال هزینه بالا برای دستگاه شما خواهد شد. تعویض این قطعه حتما باید به وسیله تکنسین انجام گردد.

5- خرابی سوییچ درب مایکروویو

بسته به نوع دستگاه، مایکروویو شما ممکن است یک یا چند کلید درب داشته باشد که در صورت بسته نشدن آن ها مایکروویو به درستی کار نخواهد کرد. سوییچ درب دستگاه ممکن است فرسوده شده باشد و احتیاج به تعویض داشته باشد. بعلاوه محتمل است از محل نصب شل شده باشد و احتیاج به تنظیم داشته باشد. تعویض سوئیچ درب مایکروویو اغلب امکان پذیر است. برای آنالیز خراب بودن یا نبودن سوییچ درب می توانید از مولتی متر بهره ببرید. تعویض این قطعه نیز حتما باید به وسیله تکنسین انجام گردد.

6- خرابی برد مایکروویو

خرابی برد دستگاه ممکن است موجب ارسال فرمان اشتباه به ترانس یا لامپ مگنترون شده و فراوری و انتشار اشعه ماکرو را با مشکل روبرو کند. تعویض برد دستگاه هزینه زیادی را در پی خواهد داشت؛ بنابراین پیشنهاد می گردد ابتدا موارد اعلام شده را آنالیز کنید و در صورت به نتیجه نرسیدن آنالیز برد دستگاه را به یک فرد ماهر بسپارید.

منبع: راهنماتو

منبع: فرارو

به "چرا مایکروویو غذا را به درستی گرم نمی کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مایکروویو غذا را به درستی گرم نمی کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید