کشف یک ژن جدید مخفی در کروناویروس!

به گزارش وبلاگ عکس، پژوهشگران تایوانی در بررسی های خود روی کروناویروس توانستند یک ژن جدید را در آن کشف کنند که می تواند در تکامل ویروس و همه گیری کووید-19 نقش داشته باشد.

کشف یک ژن جدید مخفی در کروناویروس!

به گزارش وبلاگ عکس و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران آکادمی سینیکا(Academia Sinica) در تایوان، یک ژن پنهان را در کروناویروس کشف کرده اند که می تواند در زیست شناسی منحصر به فرد و احتمال همه گیری آن نقش داشته باشد. آگاهی بیشتر در مورد کروناویروس و ژن های هم پوشاننده آن می تواند تاثیر قابل توجهی بر نحوه مقابله ما با ویروس داشته باشد.

چیس نلسون(Chase Nelson)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ژن های هم پوشاننده می توانند یکی از راه هایی باشند که کروناویروس می تواند به کمک آنها به صورت موثر تکامل یابد، ایمنی بدن میزبان را خنثی کند و یا خود را انتقال دهد. شاید شناخت ژن های هم پوشاننده و نحوه عملکرد آنها بتواند راه های جدیدی را برای کنترل کروناویروس ارائه دهد.

پژوهشگران، یک ژن هم پوشاننده جدید موسوم به ORF3d را در کروناویروس شناسایی کردند و دریافتند که این ژن در کروناویروس پانگولین(Pangolin) که پیشتر مشاهده شده بود نیز وجود دارد و شاید کم و زیاد شدن آن، در تکامل کروناویروس نقش داشته باشد. ORF3d، یک واکنش قوی پادتن را در بیماران مبتلا به کووید-19 برمی انگیزد و نشان می دهد که پروتئین این ژن جدید طی دوره بیماری انسان ساخته می شود.

نلسون ادامه داد: ما هنوز عملکرد این ژن را نمی شناسیم و از اهمیت بالینی آن خبر نداریم اما پیش بینی ما این است که شناسایی آن به واسطه واکنش سلول تی بعید خواهد بود. شاید این موضوع، با نحوه ایجاد ژن در ارتباط باشد.

ژن ها در نگاه نخست، مانند زبان نوشتار به نظر می رسند که در آن، مجموعه ای از حروف وجود دارد و اطلاعاتی را منتقل می کنند. اگر این واحدها گسسته و فاقد هم پوشانی باشند، بین آنها تداخل ایجاد می شود و چندمنظوره خواهند بود.

وی اضافه کرد: کشف ژن های هم پوشاننده، سخت است و برنامه های رایانه ای طوری طراحی نشده اند که بتوانند آنها را پیدا کنند اما وجود این ژن ها در ویروس ها متداول است. دلیل این موضوع تا حدودی به این دلیل است که ویروس های آران ای، سطح جهش بالایی دارند؛ در نتیجه شمار ژن خود را پایین نگه می دارند تا از بروز بسکمک از جهش ها پیشگیری کنند.

نلسون گفت: توجه نکردن به ژن های هم پوشاننده، ما را در خطر نادیده دریافت جنبه های مهم زیست شناسی ویروسی قرار می دهد.

نلسون و گروهش، یک برنامه رایانه ای ابداع کرده اند تا ژنوم ها را برای یافتن الگوی تغییر ژنتیکی آنها که به ژن های هم پوشاننده منحصر است، مورد بررسی قرار دهند. آنها امیدوارند که پژوهشگران دیگر نیز ژن هایی را که در آزمایشگاه کشف کرده اند، مورد بررسی قرار دهند تا نقش آنها را در همه گیری کروناویروس تعیین کنند.

این پژوهش، در مجله eLife به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کشف یک ژن جدید مخفی در کروناویروس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک ژن جدید مخفی در کروناویروس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید